Kultūra

2017.11.14 23:25

„Stebuklas“ – satyriškas režisierės E. Vertelytės žvilgsnis į 1992-ųjų Lietuvą

Margarita Alper, Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.11.14 23:25

Šeštadienį Vilniuje, „Scanoramos“ festivalio lietuviškų premjerų programoje – režisierės Eglės Vertelytės vaidybinio filmo premjera. „Stebuklas“ – pirmasis režisierės ilgametražis filmas, nukeliantis į paskutinį XX a. dešimtmetį ir kviečiantis jį prisiminti su šypsena. Kūrėjai sako, tai – tragikomiška istorija pasakojanti apie kiaules, stebuklus, kiaulišką kapitalizmą ir sistemų sandūroje išgyventi bandantį žmogų.

1992-ųjų Lietuva, Biednių miestelis. Po Sovietų sąjungos žlugimo Lietuva skendi ekonominėje krizėje – darbo nėra, bankai bankrutuoja, infliacija. Irena, vietinės kiaulių fermos vedėja, nesėkmingai bando išlaikyti ūkį ir savo darbininkus, kai į kaimą atvažiuoja amerikietis ir pažada išgelbėti kiaulių fermą ir kaimą nuo bankroto.

Tai – pirmasis režisierės Eglės Vertelytės ilgametražis vaidybinis filmas. Režisierė sako, apie tą laiką norėjosi kalbėti satyriškai.

„Norėjau padaryti filmą apie 1992 metų Lietuvą, nes mane tas laikotarpis žavėjo savo kontrastais: vargas ir turtai, dvasingumas ir materializmas, vakarietiški pažadai ir senos sovietinės vertybės, viskas kartu ir kartu tam laike pasiklydęs žmogus, kuris turi adaptuotis pasikeisti, save perkurti iš naujo. Tai nelengva, iš to laiko likę daug dramų Lietuvoje, sulaužytų žmonių likimų ir tų, kurie pakeitė savo gyvenimus, turbūt buvo įdomu kalbėti per humoro prizmę, galiu iš laiko perspektyvos kalbėti ironiškai, pažvelgti kritiškiau į tą laikotarpį“, – pasakojo režisierė.

Pagrindinį vaidmenį filme sukūrė aktorė Eglė Mikulionytė. Ji sako puikiai atsimenanti tą laiką, 1992-uosius, tada buvo studentė, visi džiaugėsi besikeičiančiu gyvenimu.

„Gyvenom užsidegimu, kad viską reikia griaut ir naujai žengt. Kai perskaičiau scenarijų, pagalvojau: o kiek aš dar nemačiau dalykų. Mane stebino jos žvilgsnis į tuos metus. Jai buvo 8-9 metai, aš daug nemačiau, kaip ji matė. Tas požiūris, kad žmonės nemokėjo gyvent išėję į kitą erdvę, į kapitalistinį pasaulį, kur reikia pačiam savo rankom statyt gyvenimą ir už save atsakyti, visi buvo pratę nemąstyt, nei dirbt, nei uždirbt ir frustracijoj gyventi“, – kalbėjo E. Mikulionytė.

Filme taip pat vaidina aktoriai Andrius Bialobžeskis, Vyto Ruginis, lenkų aktorius Danielis Olbrychskis.

Filmas „Stebuklas“ – tai bendras Lietuvos, Lenkijos ir Bulgarijos darbas, jo pasaulinė premjera įvyko rugsėjį Toronto kino festivalyje, nacionalinė filmo premjera šį šeštadienį „Scanoramoje“, nuo gruodžio 8-osios filmas bus rodomas Lietuvos kino teatruose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.