Kultūra

2017.08.04 20:30

Festivalis „nowJapan“ kvies atrasti Japoniją Lietuvoje

LRT.lt2017.08.04 20:30

Rudenėjantis Vilnius jau 9-ąjį kartą vienam savaitgaliui virs Japonija. Rugsėjo 9–10 dienomis sostinėje vyks didžiausias Baltijos šalyse Japonijos kultūros festivalis „nowJapan“, pristatantis paslaptingą ir netikėtą šios šalies veidą, sako organizatoriai.

„nowJapan“ griauna populiariojoje kultūroje nusistovėjusius Japonijos įvaizdžius, kurie neatsiejami nuo samurajų, bonsų, kimono ar japoniškų automobilių. Šiuolaikinė Japonija – tai tradicijų, modernumo ir spalvingų pramogų sintezė, žavinti savo įvairove, technologine pažanga ir tūkstantmečių istorija kvėpuojančiais futuristiniais miestais.

„Jei kalnas neina pas Japoniją, Japonija ateina pas kalną. Nebūtina keliauti tūkstančius kilometrų, kad sužinotumėte, kaip atrodo ši šalis. Festivalyje „nowJapan“ savo vietą atras ir japoniškų komiksų ar cosplay gerbėjai, ir atsitiktiniai praeiviai. Į festivalį atvykstantys Japonijos menininkai pristatys, kuo kvėpuoja šios šalies didmiesčiai: nuo animacijos iki gatvės madų kolekcijų“, – sako festivalio „nowJapan“ direktorius Sergejus Grigorjevas.

Įvairūs pasirodymai, kūrybinės dirbtuvės, pranešimai, konkursai, parodos, filmai, animacija, kompiuteriniai žaidimai ir virtuali realybė – „nowJapan“ programa subalansuota tiek atsidavusiems Japonijos populiariosios kultūros mylėtojams, tiek ir tiems, kurie dar tik atranda šią šalį.

Erdvės šeimoms, menininkams ir technologijų gerbėjams

„Festivalio erdvę suskirstėme į specialius segmentus, pavadintas pagal Tokijo rajonus. Jau ne pirmus metus stebime tendenciją, kad vis daugiau šeimų atranda „nowJapan“, todėl vaikams ir jų tėveliams skirtoje „Yoyogi“ erdvėje šiemet bus pasiūlyta dar daugiau kūrybinių dirbtuvių ir užsiėmimų“, – pasakoja festivalio programos sudarytoja Anastasija Dichtiar.

Filmų peržiūros, japoniška nekomercinė animacija, žaidimai ir suvenyrų gamyba prikaustys lankytojų dėmesį nuo pirmos iki paskutinės minutės. „nowJapan“ sau artimų veiklų atras ne tik vaikai, bet ir tėvai.

Tokijo Akihabara rajonas garsėja kaip atskiras anime, manga, kompiuterinių žaidimų ir technologijų mylėtojų pasaulis. Būtent jo dvasia alsuos festivalio „Akihabara“ zona. Japoniška animacija ir komiksai Lietuvoje jau seniai subūrė didžiulį gerbėjų ratą, o šios šalies technologinės inovacijos stebimos pro padidinamąjį stiklą visame pasaulyje. „Akihabara“ erdvėje festivalio lankytojai galės patys išbandyti įvairius kompiuterinius žaidimus, sužinoti apie virtualią realybę ir panirti į spalvingą anime bei manga visatą.

Šiemet festivalyje papildomas dėmesys bus skiriamas japoniškam maistui. Nors Japonija paprastai linksniuojama kaip sušių žemė, „nowJapan“ pasiryžęs gerokai nustebinti lietuvišką skrandį. Viskas tam, kad atsikąstumėte Japonijos tikrąja to žodžio prasme.

Cosplay konkursas – vieta, kur susitinka spalvingi herojai

Neatsiejama „nowJapan“ dalis yra tarptautinis cosplay konkursas (kostiuminis pasirodymas; angl. – „costume“ ir „play“), sutraukiantis ne tik kelis šimtus dalyvių, bet ir didžiulę minią smalsuolių. Spalvingais kostiumais apsirengę dalyviai stengiasi įkūnyti savo pamėgtus kino, anime, manga ar vaizdo žaidimų herojus. Jie patys gaminasi kostiumus ir kuria pasirodymus, kuriuos pristato scenoje.

Cosplay konkursas niekada nebūna toks pats. Kiekvienais metais dalyviai stebina savo fantazija, kruopštumu ir drąsa. „nowJapan“ tapo neatsiejama Cosplay judėjimo Lietuvoje dalimi ir malonu matyti, kad Japonijos populiariosios kultūros gerbėjų skaičius nuolatos auga“, – sako „nowJapan“ direktorius S. Grigorjevas.

Konkurso dalyviai varžosi dėl galimybės atstovauti Lietuvą Europos Cosplay konkurse „EuroCosplay“, Londone. Tačiau tai ne vienintelė priežastis nusišveisti aprūdijusius superherojaus šarvus ir pasigaląsti kalaviją. Didžiausių žiūrovų simpatijų ir geriausių teisėjų vertinimų sulaukęs bei „Erabareshi Mono“ nominaciją gavęs dalyvis bus apdovanotas kelione į Japoniją.

Festivalyje įspūdžiais dalinsis praėjusių metų „Erabareshi Mono“ laimėtoja Agota Gudelytė (Foxtail), kuri papasakos, kaip spalvingas kostiumas atvėrė jai kelią į Tekančios saulės šalį.

Festivalio scenoje – japoniška eksperimentinė muzika

Kaip ir kiekvienais metais „nowJapan“ pasiruošęs palepinti japoniškos muzikos gerbėjus. Tarp roko, popmuzikos ir elektronikos žanrų varijuojanti atlikėja Mayucocoon per savo 16 metų karjerą užkariavo tiek gimtosios šalies, tiek ir užsienio gerbėjų širdis.

„Visada, kai tapau, savo galvoje girdžiu muziką. Privalau išleisti tas melodijas į pasaulį“, – apie savo kūrybą sako Mayucocoon.

4 albumus išleidusi atlikėja yra neatsiejama Japonijos eksperimentinės muzikos scenos dalis, garsėjanti unikaliu balsu ir išskirtiniu skambesiu. Į festivalį Mayucocoon atlydi šiuolaikinės muzikos kūrėjas ir atlikėjas – Tetsuya Shimogawa.

Bendrais  muzikiniais ieškojimais jie pradžiugins ir „nowJapan“ lankytojus.

Netikėtos Japonijos kultūros festivalis „nowJapan“ vyks rugsėjo 9–10 dienomis parodų rūmuose „Litexpo“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt