Kultūra

2017.05.05 10:55

Netekome aktoriaus D. Mertino

LRT.lt, 15min.lt 2017.05.05 10:55

Eidamas 56-uosius metus ketvirtadienį mirė aktorius Dalius Mertinas. Tai LRT.lt patvirtino aktoriaus draugas režisierius Saulius Vosylius. 

Pranešama, kad aktorių įveikė sunki liga. D. Mertinas daugiau nei 10 metų kovojo su klastingu kraujo sistemos vėžiu – limfoma. Liga aktoriui vis atsinaujindavo. 2012 m. jis skelbė ligą įveikęs.

D. Mertinas neoficialiai dirbo sergančiųjų onkologinėmis ligomis konsultantu.

Aktorius gimė 1961 m., operos dainininko Algirdo Mertyno ir istorikės Elenos Mertinienės šeimoje. D. Mertinas sukūrė šeimą su prezidento Algirdo Mykolo Brazausko dukra Laima. Jiedu susilaukė trijų vaikų: sūnų Dominyko ir Mykolo ir dukros Laima Barboros.

Žiūrovai D. Mertiną puikiai pažinojo iš serialų „Giminės“ bei „Pavojingi jausmai“. Aktorius taip pat vedė laidą „Pagalbos telefonas“, dalyvavo „Lietuvos šokių dešimtuke“.

Aktoriaus dukra Laima Barbora Gerbutavičienė šeimos vardu išplatino pranešimą:

„Ketvirtadienį, gegužės 4 d., po ilgų metų kovos su vėžiu, pasaulį paliko mylimas vyras, tėtis, senelis Dalius. Ligai atsinaujinus paskutiniais metais Dalius išgyveno ilgą gydymo procesą, kurio metu buvo taikyti visi galimi gydymo būdai, deja, nepadėję pasveikti. Dėkojame Santariškių klinikų gydytojams ir visam personalui už atsidavimą ir pagalbą Daliaus kovoje su liga.

Atsisveikinimas su velioniu vyks gegužės 6 d., nuo 12 val. laidojimo namuose „Nutrūkusi Styga“, Vilniuje. Urna su velionio palaikais bus išnešama 6 d., 17 val. Švento Juozapo koplyčioje, Pilaitėje. Nuo 18 val. bus laikomos mišios. Vėliau, šeimos rate, laidotuvės vyks Nidoje. Visus, norinčius pagerbti Daliaus atminimą, prašome nenešti gėlių, o aukoti į šarvojimo salėje pastatytą aukų dėžutę. Visi suaukoti pinigai bus skirti Onkohematologinių ligonių bendrijai (OHLB) „Kraujas“, su kuria draugavo ir Dalius. Visos šeimos vardu šiuo laikotarpiu prašome ramybės ir supratimo.“

Sunku priimti žinią apie D. Mertiną, nes jis buvo labai ryžtingas, kovojo su liga, galvojo ne tik apie save, bet ir apie kitus žmones. Taip LRT RADIJUI sako aktorė Ilona Balsytė. Anot jos, apie D. Mertiną galima pasakyti tik geriausius žodžius: „Jis visada būdavo pasiruošęs, į viską žiūrėjo kūrybingai. Niekada nemačiau, kad jis būtų dėl ko nors supykęs.“ Visą LRT.lt tekstą skaitykite čia.

Gedi kolegos

15min sužinojęs apie kolegos mirtį susijaudinęs aktorius Vytautas Rumšas vyresnysis vos rinko žodžius: „Dalius buvo tvirtas žmogus. Kiek supratau, norėjęs labai gyventi.“

Jis D. Mertiną apibūdino kaip dvasinį aristokratą ir nuoširdų aktorių.

Vaiva Mainelytė kalbėdama apie D. Mertino mirtį vos tramdė ašaras, jis buvo jos geras kolega, o tuo pačiu ir puikus bičiulis.

„Mus daug metų siejo „Vaidilos“ teatras, „Giminės“, todėl Dalių visuomet širdy laikiau kaip patį geriausią ir gražiausią žmogų. Ką padarysi – ir gerus žmones Dievulis pasiima. Tai baisi netektis. Pastaruoju metu jau buvo aišku, kad jam nedaug liko, mintyse Dievuliui padėkojau, kad nebeleido jam kentėti, kaip jis kentėjo“, – kalbėjo aktorė.

Apie D. Mertiną ji atsiliepia pačiais gražiausiais žodžiais, tai darbštus, pareigingas žmogus, niekada į aikštelę neateidavęs užriesta nosimi, visuomet, kaip ji sako, pasiruošęs ir išmokęs tekstą.

„Jei kokios pagalbos reikdavo, jis visuomet ištiesdavo ranką. Dėka jo ir tas teatras buvo kitoks – jis labai daug padėjo. Dalius ir šeimai buvo labai rūpestingas, labai vaikus mylėjo, taip gražiai kalbėdavo apie Laimą... Prisimenu, kad taip džiaugsmingai sveikino mane, kai man gimė pirmas anūkas! Tuomet jis jau buvo senelis...

Vis netenkam ir netenkam. Ateina laikas, bet nenori susitaikyti, kad brangiausi, artimiausi žmonės išeina. Per šiuos metus tiek daug mano žmonių išėjo. Ir mamytė, ir brolis, ir artimiausi mano partneriai, ir Šurna... Negailestingai pašlavė ponia giltinė“, – graudindamasi kalbėjo V. Mainelytė.

Drauge su D. Mertinu teko dirbti ir dainininkei Rūtai Ščiogolevaitei, kartu jie filmavosi „Giminėse“.

„Prisimenu jį kaip puikų bendradarbį. Džiaugiausi, kad jis buvo labai geranoriškas, mane, kaip jauną aktorę, labai palaikydavo. Buvo daug įvairiaspalvių scenų, filmuotis kartu man buvo viena iš gražiausių patirčių, todėl ši žinia mane pritrenkė“, – 15min kalbėjo ji.

Aktorius Saulius Siparis buvo pritrenktas žinios apie kolegos S. Mertino mirtį.

„Mes su Dalium labai daug bendravom, praktiškai visą mūsų gyvenimą. Filmuodavomės serialuose kartu. Jis buvo labai keistas ir mūsų bendravimas buvo keistas. Jis labai šiltas žmogus, jis turėjo kažkokią svajonę – aš niekada negalėjau to iššifruoti. Turbūt mes visi turime savą svajonę – dar kažką padaryti. Jis kažko laukė.

Man visada atrodė, kad jis buvo laukimo būsenoje. Dalius buvo labai jautrus žmogus. Man susidarė įspūdis, kad jis visą laiką buvo nepatenkintas, kad vis per mažai, kad jis norėtų daugiau padaryti. Serialuose atliekami vaidmenys jam buvo per ankšti, jam norėjosi daugiau. Jis norėjo realizuoti save, savo potencialą, kurį tikrai turėjo. Aktoriaus profesija yra sudėtinga. Net baisi. Čia yra aplinkybės, kaip sukrenta, kaip kortos – jei kortos tau palankios, tu išloši, suvaidini tam tikrą vaidmenį“, – sujaudintas kalbėjo S. Siparis.

Dėl D. Mertino mirties užuojautą Seimo ir savo vardu pareiškė ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Netekties valandą D. Mertino šeimai, artimiesiems, bičiuliams Seimo pirmininkas linki stiprybės ir dvasios paguodos, rašoma pranešime.

„Netekome nuostabaus žmogaus, talentingo aktoriaus. Pastaraisiais metais jis įkvėpė daugybę vėžio paliestų žmonių kovojančių su šia klastinga liga. Netekties valandą gedime kartu su šeima ir tauta. Telydi Dalių Mertiną ir jo darbus šviesus atminimas“, – cituojamas parlamento vadovas.

Savo užuojautą pareiškė ir premjeras Saulius Skvernelis.

„Amžinojo poilsio atsigulė iškili Lietuvos teatro ir kino asmenybė, savo darbais palikusi ryškų pėdsaką mūsų tautos kultūros pasaulyje. Be sukurtų vaidmenų, mes visada prisiminsime velionį ir kaip nuoširdų, geranorišką bei žmogišku paprastumu švytintį visuomenės narį“, – sako premjeras.

Vyriausybės vadovas, reikšdamas užuojautą mirusiojo artimiesiems, bičiuliams ir visiems jį pažinojusiems, linki šią sielvarto akimirką rasti savyje stiprybės ir palaikyti vieni kitus.

LRT reiškia užuojautą aktoriaus šeimai ir artimiesiems.