Kultūra

2021.11.11 22:56

Mažuosiuose Radvilų rūmuose – įdomūs atradimai, netrukus lankytojams žada atverti šiuolaikišką erdvę

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.11 22:56

Birželio pabaigoje Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus parodos lankytojams buvo užvertos – pradėti architektūriniai bei polichrominiai muziejaus pastatų komplekso tyrimai. Tyrimai, ypač polichrominiai, praplėtė iki šiol turėtas žinias apie Mažuosius Radvilų rūmus, kuriuose įsikūręs muziejus.

Vilniuje, Trakų, Vilniaus ir Klaipėdos gatvių sankirtoje esančių Mažųjų Radvilų rūmų, kuriuose šiuo metu įsikūręs Teatro, muzikos ir kino muziejus, tyrinėjimai pradėti 20-ojo amžiaus pabaigoje. Tuomet nustatyta, kad po 18-ojo amžiaus viduryje vykusio gaisro pastatas priklausė didikams Radviloms, o iš viso komplekse galima rasti šešis skirtingus jo raidos etapus.

Atlikti Mažųjų Radvilų rūmų tyrimai: rasta sena siena, galinti siekti net Renesanso laikotarpį

„Tokie kaip Mažieji Radvilų rūmai mums dabar pažįstami, jie yra atsiradę barokinės rekonstrukcijos laikotarpiu. Iki to laiko pastatas buvo sudarytas iš trijų atskirų vieno aukšto pastatėlių, gotikos laikotarpio, o Renesanso laikotarpiu tie vieno aukšto pastatėliai buvo pakelti ir pristatytas antras aukštas.

Barokinės rekonstrukcijos metu šiaurės Italijos architektas šiuos tris pastatus apjungė į vieną, pristatė abipus esančius flygelius, dviaukštes atviras arkadas. Tai tas laikotarpis ir yra tas vaizdas, kokį mes matome dabar“, – teigia tvarkybos darbų vadovė, architektė Judita Balaišytė.

Vykdant muziejaus investicinį projektą, kuriuo siekiama pastatų kompleksą rekonstruoti ir pritaikyti visuomenės poreikiams, čia atlikti architektūriniai ir polichrominiai pastato tyrimai. Rasti užmūryti langai – vienas klasicizmo, kitas – istorizmo laikotarpio. Anot restauratoriaus Vytauto Railos, tai unikalus atvejis.

„Fasade dažniausiai randami užtinkuoti vieno laikotarpio langai. Ant šito – Mažųjų Radvilų rūmų – rasti užtinkuoti dviejų skirtingų laikotarpių. Vienas langas atidengtas atodangoje po paišyto renesansinio skaidymo langu, ištapytas prieš 30 metų. Ir čia yra atidengtas autentiškas klasicizmo laikotarpio langas, gerai išlikęs. O kitoje fasado pusėje yra istorizmo laikotarpio, istorizmui būdingo skaidymo paišyti langai“, – pasakoja restauratorius.

Šiuos langus siūloma restauruoti. Taip pat grąžinti autentiškas, 17-ojo amžiaus fasado spalvas, kurios matyti ir prieš 30 metų atkurtame grafito ornamente. Pastato sienos turėtų būti pilkos, dekoratyviniai elementai – tamsiai pilki.

Atliekant polichrominius pastato vidaus tyrimus, antro aukšto muziejaus salė, anot restauratoriaus, pateikė daugiausia atradimų. Joje rasti penki tinko sluoksniai, keturių laikotarpių puošybos fragmentai ir sena, galinti siekti renesansą, siena.

„Čia jau toliau eina vėlesni dalykai. Čia jau yra klasicistinio frizo, jis neatidengtas. Čia yra istorizmo laikotarpio du sluoksniai, buvusių durų apvadai, kažkokio frizo apačia. Žodžiu, patalpa paveldo atžvilgiu yra labai turtinga“, – pasakoja restauratorius V. Raila.

Anot J. Balaišytės, planuojant rekonstrukciją pastato išplanavimas bus keičiamas minimaliai.

Šiemet pradėtu įgyvendinti investiciniu projektu Teatro, muzikos ir kino muziejus siekia pastatą pritaikyti visuomenės reikmėms ir sukurti šiuolaikišką erdvę muziejinėms vertybėms eksponuoti bei saugoti.

„Mes planuojame įsteigti ir edukacinį centrą, taip pat planuojame turėti ir kavinę, ir informacinį centrą lankytojams. Taip pat planuojame turėti ir saugyklų centrą, trečią aukštą, kur bus šiuolaikiškos saugyklos. Planuojame įrengti fotografijos centrą“, – teigia muziejaus vadovė Nideta Jarockienė.

Artimiausiu metu muziejus ruošiasi tęsti savo veiklas. Gruodžio pradžioje čia bus atidaryta paroda, skirta pirmajai profesionaliai animatorei Gražinai Brašiškytei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt