Kultūra

2021.07.15 21:25

Netikėti pokyčiai spektaklyje „Dėdė Vania“ – nušalinęs pagrindinį vaidmenį turėjusį atlikti Sakalauską, ant scenos lipo režisierius

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.15 21:25

Vilniaus mažajame teatre ketvirtadienio vakarą vyko premjera – slovėnų režisieriaus Tomio Janežičiaus spektaklis „Dėdė Vania“. Likus kelioms valandoms iki jos, režisierius ėmėsi drastiško sprendimo – nušalino dėdę Vanią vaidinusį aktorių Arūną Sakalauską ir tą personažą vaidinti lipo į sceną pats.

„Dėdės Vanios“ premjerai Vilniaus mažajame teatre kliūtis po kliūties – atidėta per pandemiją, ketvirtadienį ji vyko, bet neįprastai. Po trečiadienį vykusios generalinės repeticijos, per kurią dėdės Vanios personažą, kaip ir planuota, vaidino aktorius Arūnas Sakalauskas, ketvirtadienį, likus kelioms valandoms iki premjeros, režisierius nusprendė, kad aktoriaus vaidyba jo neįtikino ir jis nevaidins. Apie tai, kad vietoje aktoriaus dėdę Vanią vaidins pats režisierius T. Janežičius savo feisbuko profilyje pranešė aktorius.

Į sceną užlipęs režisierius iškart žiūrovams pasakė, kad nekurs šio personažo, nes to net nesugebėtų padaryti, o pabandys paaiškinti, koks jo spektaklyje turėtų būti dėdė Vania ir pasiūlė jį žiūrovams susikurti savo vaizduotėje.

Nors situacija netikėta, teatras po diskusijų su kūrybine grupe nusprendė spektaklio neatšaukti, sutiko su režisieriaus sprendimu ir laukia, ką ketvirtadienio vakarą po spektaklio premjeros pasakys Meno taryba.

Po generalinės repeticijos režisierius nušalino Sakalauską ir ant scenos stojo pats: sako, kad aktoriaus vaidyba neįtikino

„Teatras nėra užprogramuotas organizmas, tai yra gyvas organizmas ir jis keičiasi. Tokios situacijos, kai režisierius paskutinę dieną nuima dekoracijas, keičia aktorių ar atsisako tam tikrų scenų, tai yra normalu.

Mes vis dėlto laukiame pirmosios premjeros ir režisierius turi teisę į pagrindinius kūrybinius sprendimus, kuriais pasieks tą meninį rezultatą, kurį jis nori pasiekti. Mes labai vertiname Arūno Sakalausko talentą, labai jį mylime, bet laukiame šiandienos premjeros su tokiu pasiūlytu sprendimu“, – sako teatro meno vadovo pavaduotoja Gabrielė Tuminaitė.

Režisierius T. Janežičius Antoną Čechovą stato ne pirmą kartą – ir „Dėdę Vanią“ yra pastatęs Italijoje. Sako, kad A. Čechovas jam labai artimas dramaturgas, o „Dėdė Vania“ – pjesė, kuri ir prasideda, ir baigiasi personažų kalba apie darbą, galimybė patiems pasvarstyti apie mūsų požiūrį į darbą.

„Mes dirbame daugiau nei mūsų pirmtakai, svajoję apie progresą, kad ateityje dirbsime mažiau. Mes dirbame vis daugiau ir daugiau, esame apsėsti produktyvumo, mes tarsi mašinos. Pjesė turi vodevilio elementų, tai tokia skaudi komedija apie paribio žmones, apie nevykėlius, apie prarastą laiką ir praradimus, nesėkmes“, – pasakoja režisierius.

Viena pagrindinių gydytojo Astrovo vaidmenį spektaklyje kuriantis aktorius Martynas Nedzinskas sako, kad spektaklis žaismingas ir nenuspėjamas.

„Aktoriams suformuoti uždaviniai ir yra begalė erdvės, kad ne tik gali, bet ir turi sakyti kitus tekstus, pinti, reaguoti į tai, kas vyksta, ir vyksta dalykai, kurių nėra pačioje pjesėje. Tai yra tarp originalios pjesės ir dar vykstančių dalykų“, – patirtimi dalijasi aktorius.

Spektaklis „Dėdė Vania“ bus vaidinamas ir penktadienį, o kas vaidins dėdę Vanią, paaiškės po Meno tarybos sprendimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt