Naujienų srautas

Kultūra2021.06.24 18:01

Geringas, Geniušas, Kuznecovaitė – apie tai, kaip svajonė tapo realybe, o įvykio vieta – Paliesius

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2021.06.24 18:01

Birželio 25-ąją, penktadienį, Paliesiaus dvaro „Pasagoje“, kameriniam muzikavimui idealios akustikos salėje, įvyks violončelininko Davido Geringo, pianisto Petro Geniušo ir smuikininkės Dalios Kuznecovaitės koncertas „Grand Trio atlieka Brahmsą“. „Grieždami jį mes ir stebimės, ir grožimės. Tikiuosi, ir publikai bus gražu“, – susitikimo su klausytojais laukia smuikininkė.

Ne šio pasaulio žmonės

LRT.lt pakalbintas P. Geniušas prisimena pirmuosius susitikimus su dabartinio „Grand Trio“ nariais. Apie 1990 metus jam į rankas pateko iš Vakarų atvežtas kompaktinis diskas. Jame D. Geringas, latvių smuikininkas Filipas Hiršhornas ir pianistas, kompozitorius Aleksandras Rabinovičius pirmą kartą atliko du Johanneso Brahmso fortepijoninius trio (Th. Kirchnerio styginių seksteto perdirbinius).

„Brahmsas labai gerai įvertino savo bičiulio darbą, pripažino, kad jam pačiam tokia gera transkripcija vargiai būtų pavykusi. Ta plokštelė iki šiol yra vienas mėgstamiausių įrašų gyvenime. Anais laikais D. Geringo dar nepažinojau. Jį ir kitus muzikus, emigravusius iš Sovietų Sąjungos, gaubė kone dieviška aura, man jie atrodė lyg ne šio pasaulio žmonės“, – pasakoja P. Geniušas.

Po kurio laiko jis atsidūrė Vokietijoje ir legendinei Lietuvos pianistei Aldonai Dvarionaitei tarpininkaujant apsilankė D. Geringo namuose Hamburge. Po pirmosios pažinties P. Geniušas pamažu ir vis dažniau ėmė muzikuoti su garbiuoju violončelės virtuozu. Dabar išvardyti jų susitikimus scenoje būtų sunkiai įvykdoma užduotis, nors aišku viena: visus lydėjo muzikavimo malonumas.

„Grand Trio, kaip visada“

Su smuikininke D. Kuznecovaite pianistas pirmą kartą scenoje susitiko, kai ši dar buvo visai paaugliukė, mokėsi aštuntoje klasėje. Tada rengtas koncertas, kuriame drauge muzikavo patyrę ir karjerą pradedantys atlikėjai.

Per antrąjį karantiną, sausį, P. Geniušas su D. Kuznecovaite įrašė lietuviškos smuiko ir fortepijono muzikos plokštelę. Prisiminė 2020-aisiais išėjusius šviesaus atminimo Vidmantą Bartulį ir Faustą Latėną, taip pat įrašė po vieną Broniaus Kutavičiaus ir Juozo Pakalnio kūrinį.

„Berepetuodami kalbėjome, kaip būtų smagu pagroti trio. Nusprendėme pradėti nuo viršaus, nuo pasaulinio vardo – pasiūlėme D. Geringui, – juokiasi pianistas. – Jis mielai sutiko. Sugroti su juo J. Brahmso trio – man didžiulis sentimentas.“

Sceninio pavadinimo muzikantų trejetui paieškas gana greitai užbaigė pats D. Geringas: „Tegul būna „Grand Trio“, kaip visada.“ Tokiu pavadinimu anksčiau egzistavo D. Geringo, P. Geniušo ir klarnetininko Algirdo Budrio ansamblis.

Garbė ir įsipareigojimas, bet nebaisu

Solistė, Vilniaus kvarteto primarija D. Kuznecovaitė LRT.lt pasakoja, kad jai, kaip ir P. Geniušui, D. Geringas seniau atrodė neprieinama ir nepasiekiama figūra, tačiau laikas bėgo, ir pirmą kartą juodu susitiko prieš keletą metų Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) 30-mečio koncerte.

„Tada po pasirodymo kalbėjome, kad reikėtų pagaliau susitikti scenoje, griežti kartu. Tačiau svajonės ir liko svajonėmis, nes maestro D. Geringo tvarkaraštis buvo suplanuotas toli į priekį, o paskui prasidėjo COVID-19 pandemija“, – teigia tituluota smuikininkė.

Vis dėlto galiausiai mintys tapo realybe. D. Geringas jau kelinta diena Lietuvoje, „Grand Trio“ repetuoja. „Darbo procesas nepaprastai malonus, įdomus, kūrybiškas. Maestro dalijasi pastabomis, įžvalgomis iš susitikimų su kitais muzikais, man tai yra neįkainojamos pamokos. Tiesiog fantastika!“ – D. Kuznecovaitei sunkiai sekasi balse paslėpti džiugesį.

Jai ir garbė, ir didžiulis įsipareigojimas, tačiau nėra baugu. Pasirodymų su grandais patirtį kaupė nuo vaikystės, prisimena, kaip muzikavo su garsiuoju Mstislavu Rostropovičiumi, D. Geringo mokytoju, dalyvavo jo meistriškumo pamokose.

„Galbūt tokie susitikimai mane kiek užgrūdino. Taip pat didelis išmėginimas buvo įsilieti į Vilniaus kvartetą, kuris gyvavo jau 50 metų. Būdama 26-erių atsisėdau į profesorės Birutės Vainiūnaitės vietą. Manau, tokie iššūkiai atveria naujų galimybių, padeda tobulėti“, – įsitikinusi smuikininkė.

Klausiama apie „Grand Trio“ programą, pašnekovė tikino, kad Brahmso ir Kirchnerio trio skamba tiesiog genialiai. „Grieždami juos per repeticijas ir stebimės, ir grožimės. Tikiuosi, ir publikai bus gražu“, – viliasi D. Kuznecovaitė.

„Grand Trio“ nariai tikisi šią programą atlikti ir kitose Lietuvos koncertų salėse. O birželio 26 dieną D. Geringo bus galima pasiklausyti ir Vilniuje, jis koncertuos su LVSO.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi