Kultūra

2021.06.14 22:20

Lukiškių kalėjime – žvilgsnis į Baltarusiją: paroda kalba apie sieną, padalijusią žmonių gyvenimą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.14 22:20

Lukiškių kalėjime atidaryta Vladzimiro Ceslerio, vieno garsiausių šiuolaikinių baltarusių menininkų ir dizainerių bei į Lietuvą persikėlusių menininkų grupės „Myazha“ fotografijų paroda. Tuo pat metu eksponuojama Sviatlana`os Petushkova`os ir Andrew Shaporovo projektas „27“, kuris atspindi Lukašenkos valdymo metus.

Plakatus, reklamas, tapybos, grafikos, skulptūros, pramoninio ir spaudos dizaino objektus kuriantis V. Cesleris yra tapęs svarbia Baltarusijos protestų meno figūra. Dauguma jo naujausių darbų kalba apie Baltarusijos politinę padėtį.

„Myazha“ fotografijos pasakoja apie baltarusių diasporą – prieš suklastotus Baltarusijos rinkimus protestavusius žmones, kurie buvo priversti palikti šalį dėl režimo spaudimo. Grupės paroda – tai siena, padalijusi žmonių gyvenimą į „prieš“ ir „po“ persikėlimo.

Panorama. Bidenas Baltijos šalių prezidentams teigė, kad ginti sąjungininkus – šventa JAV pareiga

Sviatlana Petushkova ir Andrew Shaporov savo projekte „27“ atspindi 27 metus, kaiop Lukašenka valdo Baltarusiją.

Ekspozicija atkreipia dėmesį į dabartinę politinę situaciją Baltarusijoje. Rodo tikrus įvykius, vykusius praėjus mėnesiams po to, kai prasidėjo pasipriešinimas Lukašenkos režimui. Autoriai parodo valdančiosios valdžios žiaurumą prieš savo žmones. Šiame projekte autoriai kalba apie savo baimę, apmąstymus ir skausmą – jie asmeniškai patyrė politines represijas ir buvo tiesioginiai šių įvykių dalyviai.

Pagrindiniai veikėjai yra agresyvūs vyriausybės pareigūnai. Naudojamas minimalus spalvų kiekis – juoda, balta ir raudona. Balta ir raudona yra Baltarusijos vėliavos, kurią dabar dengia juodas teroras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.