Kultūra

2021.06.10 21:33

Lukiškių atidarymas įvyko: „nėra nepageidaujamų publikų“

LRT.lt2021.06.10 21:33

Ketvirtadienį vakare visuomenei atsivėrė buvusio Lukiškių kalėjimo pastatas. „Tikrai nėra ribojama, kad muzikantams reziduoti pirmenybė, svarbiausia, kad kurtų. Renginių bus dar įvairių ir įvairioms auditorijoms – auditorijos nereikia skirstyti į pageidaujamas ir ne“, – LRT.lt teigė konversiją vykdančio „8 Days A Week“ partneris Martynas Butkevičius.

Po konversijos kompleksas vadinasi „Lukiškių kalėjimas 2.0“ ir jau dabar vienija 250 kūrėjų ir rezidentų. Kūrėjams pastatas yra atviras visą parą. Pastate jau veikia naujas baras, įrengta moderni scena, šviesų instaliacijos. Kompleksas turi jau 117 metų istoriją.

Ketvirtadienį ant lauko scenos pasirodė ir į vakarėlį viduje pakvietė: „Kanalizacija“, „Synaesthesis“, „Twenty Fingers Duo“, Kristijonas Ribaitis, Ignas Juzokas, „Mellow Yellow Daffodil“, „EGOMAŠINA“, „Timid Kooky“, Jolita Vaitkutė, „Lunatikai“, „What a Jazz dance studio“ ir daug kitų. „Patikinam, kad šiandien nebus geresnio renginio visame mieste“, – tikinta renginio apraše.

„Tikrai nėra ribojama, kad muzikantams reziduoti pirmenybė, svarbiausia, kad kurtų. Dėl nuomos sąlygų – individualus susitarimas su visais. O renginių bus dar įvairių ir įvairioms auditorijoms – auditorijos nereikia skirstyti į pageidaujamas ir ne“, – LRT.lt teigė M. Butkevičius.

„Aura jau pasikeitė. Jau pasiekta pergalė. Kol bus nuspręsta, ką daryti fundamentaliai, svarbu, kad būtų naudojamas pastatas ir niekas nebūtų sugadinta. Mano vizija – tai yra verdanti ir gyva erdvė“, – kalbėjo R. Šimašius.

„Mes džiaugsimės ne buvusiu kalėjimu, o kultūros kompleksu, net nebevadinsime šio pastato buvusiu kalėjimu“, – teigė J. Vaitkutė.

Rezidentai vieningai kalbėjo – čia kuriasi „vieninga kaip kumštis“ menininkų bendruomenė, to Lietuvoje jiems trūko. Dabar menininkai tariasi vieni su kitais tiek dėl praktinių, tiek dėl turinio klausimų. Arnas Kmieliauskas iš „Twenty fingers duo“ teigė: „Galime tai vadinti savo Meka, šventove“.

„Kiekvieną dieną ateidamas girdžiu džiazą, elektroniką, roką. Vieta pateko į tinkamas rankas“, – teigė Benas Aleksandravičius iš „ba.“. „Solo ansamblio“ narys Vytautas Leistrumas tikino: „Nėra didesnė pagarbos šitai vietai kaip kūryba.“

Besidomintys šio kalėjimo istorija, architektūra ir kasdieniu kalinių gyvenimu yra kviečiami į unikalų turą dieną, o aštrių pojūčių mėgėjams labai rekomenduojama patirtis naktį.

Naująjį komplekso veidą kuria: „ba.“, Jolita Vaitkutė, „Nara“ žurnalistai, „Egomašina“, „Synaesthesis“, „Twenty Fingers Duo“, „jauti“, „Timid Kooky“, „What A Jazz“, „Mellow Yellow Daffodil“, „Muzikalkė“, „MuMok“, Kristijonas Ribaitis, Keanu Blunt, Juozas Martin, Ignas Juzokas, tapytojai iš Meksikos, „Rupert“ edukacijos programos dalyviai, fotografų ketvertas „Lunatikai“, drabužių dizaineriai „Egyboy“, Baltarusijos režimui nepritariantys menininkai ir kiti kūrėjai.

Penktadienio vakarą suplanuotas gyvas grupės „Solo Ansamblis“ pasirodymas.

Šią vasarą Lukiškių kalėjime suplanuoti Kabloonak, „shishi“, Justino Jaručio, „Golden Parazyth“, Evgenyos Redko, „jauti“, „Garbanoto“, „ba.“, „Kamanių šilelio“, „Egomašinos“, „Timid Kooky“, Sauliaus Petreikio, „Arklio galios“ ir daugelio kitų koncertai.

Čia taip pat planuojami ir kiti renginiai ar festivaliai, atviros architektūros festivalis, albumų perklausos, kino seansai, aktyvaus laisvalaikio renginiai ar nacionalinio pripažinimo sulaukę spektakliai.

Visi norintys patekti į didesnės apimties renginius Lukiškių kalėjime privalės turėti galimybių pasą. Lukiškių kalėjimo teritorijoje įrengtas mobilusis testavimo punktas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.