Kultūra

2021.06.10 14:53

Nauja Lukiškių kalėjimo versija: tai – perversmas, kursis menininkų bendruomenė

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.06.10 14:53

117 metų istoriją turintis kompleksas šią savaitę atveria vartus miestiečiams ir pradeda naują pasakojimą. Kultūros paveldo objektas Vilniaus centre atsinaujina ir keičia paskirtį. Ketvirtadienį žurnalistams buvo pristatyti nauja Lukiškių kalėjimo versija ir artėjančio atidarymo renginiai.

Pastate jau veikia naujas baras, įrengta moderni scena, šviesų instaliacijos ir suburta menininkų bendruomenė. Lukiškių kalėjimo konversiją įgyvendina „8 Days A Week“. Jie skelbia atidarymo programą, pristato rezidentus ir kviečia tiesiog pasivaikščioti.

Nauja Lukiškių kalėjimo versija talpina daugybę skirtingų asmenybių. Kūrybos erdves, studijas ar dirbtuves čia turės 250 menininkų.

Prie konversijos prisijungė ir ją aktyviai kuria gerai pažįstami veidai – „ba.“, Jolita Vaitkutė, „Nara“ žurnalistai, „Egomašina“, „Synaesthesis“, „Twenty Fingers Duo“, „jauti“, „Timid Kooky“, „What A Jazz“, „Mellow Yellow Daffodil“, „Muzikalkė“, „MuMok“, Kristijonas Ribaitis, Keanu Blunt, Juozas Martin, Ignas Juzokas, tapytojai iš Meksikos, „Rupert“ edukacijos programos dalyviai, fotografų ketvertas „Lunatikai“, drabužių dizaineriai „Egyboy“, Baltarusijos režimui nepritariantys menininkai ir kiti kūrėjai.

„Čia ne tik kalėjimas, bet ir treji maldos namai. Kalinių dabar Lietuvoje yra perpus mažiau nei prieš 10 metų, – komentavo Vilniaus meras Remigijus Šimašius. – Kad čia būtų dirbtuvės, mano iniciatyva ir buvo. Aura jau pasikeitė. Jau pasiekta pergalė. Kol bus nuspręsta, ką daryti fundamentaliai, svarbu, kad būtų naudojama ir niekas nebūtų sugadinta. Tai yra didžiulė teritorija, reikia žiūrėti kompleksiškiau. Ko gero, reikėtų daugiau įėjimų, bet Kultūros paveldo departamentas teigia, kad tvora saugoma. Mano vizija – tai yra verdanti ir gyva erdvė. Man tik dar žalumos trūksta. Vitebsko gatvės kompleksas pasiteisino kaip menininkų rezidencijų vieta, čia dar didesnė. Matau aplink Stoties rajoną dar galimybių.“

„Mes džiaugsimės ne buvusiu kalėjimu, o kultūros kompleksu, net nebevadinsime šio pastato buvusiu kalėjimu“, – teigė J. Vaitkutė. Aprodydama savo studiją, teigė, kad čia nerado jokios „neigiamos auros“. „Pajutau, kad čia gims geriausi mano kūriniai“, – teigė J. Vaitkutė. Ji teigė anksčiau neturėjusi kaimynų kūrėjų.

Džiugas Martynas Stanevičius teigė, kad ne sykį su kolegomis kalbėjo – labiausiai Lietuvoje trūksta menininkų bendruomenės: „Ši vieta – perversmas, nes jau nuo pat pirmų dienų pradėjome bendrauti, tartis tiek dėl praktinių, tiek dėl meninių aspektų. Esame kaip kumštis ir laužysime stereotipus, kad čia tvyro neigiama aura.“

Arnas Kmieliauskas iš „Twenty fingers duo“ teigė: „Galime tai vadinti savo Meka, šventove, savo namais – anksčiau šie menininkai glaudėsi pas kitus. Per karantiną atsirado ribojimų, draudimų, čia – kaip iš giedro dangaus.“

„Ilgą laiką neradome vietos, kur groti Vilniuje. Po ilgų paieškų vieni iš pirmųjų tapome pastato rezidentais“, – teigė Benas Aleksandravičius iš „ba.“. „Kiekvieną dieną ateidamas girdžiu džiazą, elektroniką, roką. Vieta pateko į tinkamas rankas“, – teigė jis.

„Solo ansamblio“ narys Vytautas Leistrumas tikino: „Nėra didesnė pagarbos šitai vietai kaip kūryba. Ačiū, kad mūsų miestas toks kūrybingas.“

Aukšta tvora apjuostas buvęs kalėjimas taps atviras ir kupinas muzikos, modernaus meno, dizaino ir kultūros. Kūrėjams pastatas yra atviras visą parą.

„Išsaugojome unikalią kalėjimo istoriją. Šis kompleksas – gyvas organizmas, kasdien įtraukiantis vis daugiau žmonių. Tikiu, kad tai istorinis šansas visai industrijai ir kultūros laukui Lietuvoje“, – sakė „8 Days A Week“ partneris Martynas Butkevičius.

Besidomintys šio kalėjimo istorija, architektūra ir kasdieniu kalinių gyvenimu yra kviečiami į unikalų turą dieną, o aštrių pojūčių mėgėjams labai rekomenduojama patirtis naktį. Du skirtingi pasivaikščiojimų formatai, prižiūrėtojų palyda ir žygis nuteistųjų pėdsakais – tikrai unikali patirtis.

Lukiškėse jau įrengta moderni scenos konstrukcija, pagaminta pagal specialų užsakymą. Šio ketvirtadienio vakarą suplanuotas pirmasis atidarymo renginys – rezidentų prisistatymas.

Birželio 11 d. sceną išbandys „Solo ansamblis“ – tamsių šokių, sintezatorių ir poezijos meistrai. Po ilgos karantino pertraukos tai bus pirmasis grupės pasirodymas Vilniuje.

„Deriname datas su muzikos, teatro, kino kūrėjais ir naktinės Vilniaus kultūros atstovais. Kalėjimas atsigauna ir keičia energiją“, – komentuoja M. Butkevičius.

Šią vasarą Lukiškių kalėjime suplanuoti Kabloonak, „shishi“, Justino Jaručio, „Golden Parazyth“, Evgenyos Redko, „jauti“, „Garbanoto“, „ba.“, „Kamanių šilelio“, „Egomašinos“, „Timid Kooky“, Sauliaus Petreikio, „Arklio galios“ ir daugelio kitų koncertai.

Dauguma iš jų Lukiškių kalėjime pristatys naujas savo programas ir leidinius. Čia taip pat planuojami ir kiti renginiai ar festivaliai, atviros architektūros festivalis, albumų perklausos, kino seansai, aktyvaus laisvalaikio renginiai ar nacionalinio pripažinimo sulaukę spektakliai.

Visi norintys patekti į didesnės apimties renginius Lukiškių kalėjime privalės turėti galimybių pasą. Lukiškių kalėjimo teritorijoje įrengtas mobilusis testavimo punktas. Norintys patekti į renginį su galimybių pasu galės atlikti greitąjį antigeno testą iš nosies landų Lukiškių kalėjime renginio dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.