Naujienų srautas

Kultūra2016.07.14 23:35

Knygos „Panama labai graži“ iliustracijos – skaitantiems pirštais

Vilniuje, Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, atidaryta taktilinių iliustracijų knygai „Panama labai graži“ paroda. Jos autorius Vytautas Gendvilas sako, kad dailininkui, kuriančiam silpnai matantiems ar neregiams, reikia sukurti ne tik gražią akiai, bet ir aiškią pirštams – iliustraciją.

Adomo Mickevičiaus bibliotekoje galima išvysti beveik 30 taktilinių iliustracijų. Jas sukūręs V. Gendvilas sako, kad knygos akliesiems Lietuvoje pradėtos leisti prieš beveik 60 metų, jos leidžiamos maždaug 15 egzempliorių tiražu. Jų per metus pasirodo po kelias dešimtis, tačiau iliustruotų knygų pasirodo nedaug. Pasinaudojęs bendradarbio Sergejaus Mecho sukurta piešimo taškais kompiuterine programa, V. Gendvilas iliustravo kelias Brailio rašto knygeles. Sako, savęs nevadinantis dailininku, tik šiokiu tokiu paišytoju.

Taktilinių iliustracijų autorius pasakoja, jog blogai matė nuo vaikystės ir visą gyvenimą naudojasi Brailio raštu. Todėl suprantąs, kokių knygų, iliustracijų ar kokios informacijos reikia akliesiems ir silpnaregiams. V. Gendvilas save įvardija kaip tarpininką tarp matančiųjų ir nematančiųjų pasaulio, nes jis gali suprasti, ką galima matyti tiek akimis, tiek rankomis.

„Žmonės, kurie nemato, yra 2 rūšių: kurie niekada nematė, ir žmonės, kurie yra matę, bet vėliau apako. Mano piešiniai greičiausiai skirti tiems, kurie kažkada yra matę“, – sakė VšĮ „Brailio spauda“ direktorius.

Jau daugiau nei dešimtmetį V. Gendvilas dalyvauja Knygų šalies kūrybinės studijos „Tu gali sukurti knygą“ edukacinėje veikloje. Turino knygų mugėje 2007-aisiais, kai Lietuva joje dalyvavo garbės viešnios teisėmis, V. Gendvilas vedė skaitančių pirštų dirbtuves. Ir ši Brailio raštu atspausta ir taktiliniais piešiniais iliustruota knyga 2005-aisiais buvo pristatyta Knygų šalies kūrybinėje erdvėje „Tu gali sukurti knygą“ Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi