Kultūra

2021.05.01 13:01

Šarūnas Sauka pripažįsta tik tapybą – bet kuri kita veikla užknisa ir trukdo

Mindaugas Klusas, LRT.lt2021.05.01 13:01

Jums gali kilti įspūdis, kad šiame tekste esama užuominų, pateisinančių fizinių bausmių taikymą nepilnamečiams. Taip gali pasirodyti, jei neįvertinsite tapytojo Šarūno Saukos humoro. Dailininkas, ne savo noru pakliuvęs į publikacijų estafetę „Menininkai kalbasi“, kai ką labai labai nešiuolaikiška pasakė pedagogikos tema. Šiukštu neimkite pavyzdžio.

Trys viename

„Tris klausimus norėčiau užduoti savo mylimam dailininkui Šarūnui Saukai“, – aktorė Viktorija Kuodytė atskleidžia, apie kurį menininką šį savaitgalį norėtų skaityti publikacijų cikle „Menininkai kalbasi“.

„Atsakiau trumpai, nenoriu tų visokių papuošimų“, – laiške LRT.lt teigė Š. Sauka. Kad nebūtų pernelyg trumpai, susisiekiau su Dusetose (Užtiltėje) gyvenančiais Saukais, kalbėjomės. Kai kuriuos vyro žodžius papildė žmona tapytoja Nomeda Saukienė.

Maža to, siekiant pailiustruoti atsakymą į pirmąjį klausimą, Dusetų dailės galerijos saugykloje buvo išjudintas vienas Š. Saukos darbas. Paveikslo pavadinimo autorius neprisiminė, sakė – „tas, kur trys savižudybės viename“.

Drobėje pavaizduota auka „Saukos veidu“, bet šiuo atveju mums svarbiau dailininko nutapytas rūkas. Galerijos vadovas Alvydas Stauskas maloniai sutiko padaryti drobės nuotrauką. Ji šioje publikacijoje – lyg netiesioginė tapytojo dovana aktorei.

Taip pat skaitykite

Visam gyvenimui

– Nupieškite, prašau, žodžiais savo mėgstamą peizažą. Koks tai vaizdas? – klausia V. Kuodytė.

Šarūnas Sauka (Š. S.): Rūkas. Mano mieliausias peizažas. Nomedos, ko gero, irgi.

Nomeda Saukienė (N. S.): Man dar nuo studijų laikų. Rūkas labai fainas, labai gražus. Neapčiuopiamas, nepagaunamas, ypač tapant iš natūros.

Drobėje padarai penkiolika brūkšnių ir rūko jau nebėr. Pamenu, kartą per tapybos praktiką kėliausi 3 valandą ryto, išėjau... bet neįmanoma – labai greitai išsisklaido. Tačiau daro nepakartojamą įspūdį.

– Kaip Jūs manote, pedagoginis darbas menininkui yra skurdinanti, stabdanti jo kūrybinę energiją veikla ar kuo nors jį praturtinanti?

Š. S.: Bet kokia kita veikla užknisa ir trukdo, o ypač pedagogika. Tarybiniais laikais buvau atleistas iš mokyklos „kaip netinkantis pedagoginiam darbui“. Tokia formuluotė. Vienus metus pagal paskyrimą dirbau rusų mokykloje. Naudojau fizines bausmes. Su džiaugsmu.

N. S.: Nes dar buvo leidžiama.

Š. S.: Direktorė galiausiai labai draugiškai pasakė: „Šarūnai, man atrodo, kad tu nelabai nori dirbti.“ Ir pasisiūlė parašyti, kad esu netinkamas pedagoginei veiklai.

N. S.: Visam gyvenimui.

– Gal galite parašyti savo mėgstamo rašytojo, poeto kokią nors jums svarbią mintį arba eilėraštį?

Š. S.: Žinau, kad nieko nežinau. Sokratas.

Trys Saukos klausimai

Publikacijų cikle „Menininkai kalbasi“ ne žurnalistas, o menininkas (-ė) sau įdomių dalykų teiraujasi kolegų. Šie atsakydami pristato savo kūrybą – užrašytų, iliustruotų, filmuotų ar įgarsintų jos pavyzdžių. Ir tris klausimus kitam, laisvai pasirinktam pašnekovui. Skaitytojai kviečiami spėti, kas taps būsimos publikacijos herojumi.

Paklaustas, kam adresuoja savo klausimus, Š. Sauka atsakė glaustai: Nausėdai. Pasiūlius į juos atsakyti N. Saukienei, vyras užprotestavo: „Ne, čia ne Nomedai klausimai.“ Tada dar paminėjo grafiko Petro Repšio kandidatūrą, bet galiausiai apsisprendė: tegul atsakys...

Trys Šarūno Saukos klausimai žinomai dainų autorei ir atlikėjai:

Kas yra niekas?

Ar padeda gyventi tai, kad neįmanoma suvokti begalybės?

Ar prasmė turi prasmę?

Visos ciklo „Menininkai kalbasi“ publikacijos čia.

MO muziejaus ir LRT projektas „20 Lietuvos meno istorijų“: Šarūnas Sauka: juk nuotykiai paveiksluose įdomiausi...
Kūrybos metas. Dailininkas Šarūnas Sauka
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt