Kultūra

2021.04.09 13:13

Ant Žaliojo tilto atsiras Ambraso siūlomos konstrukcijos: „nukeltos skulptūros tapo radioaktyvios“

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.04.09 13:13

Konkursas „Kuriu Vilnių“ pasipildė 12 naujų projektų. Vienas jų – architekto Audriaus Ambraso pasiūlyti Žaliojo tilto ženklai. „Skulptūros tapo radioaktyvios, visi bijo prie jų prisiliesti. Jei jas restauruotų ir, supakavę metalinėmis konstrukcijomis, pastatytų atgal, man rodos, visai neblogai būtų“, – LRT.lt teigė A. Ambrasas.

Pasak Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato (2016 m.) Audriaus Ambraso, nuo Žaliojo tilto nukėlus skulptūras, nebežinoma, ką jų vietoje daryti, o gėlių vazonai ar meno kūriniai ant pjedestalų nedera su bendra tilto architektūrine kompozicija.

Architektas pasiūlė naujus Žaliojo tilto ženklus, jie bus abstraktūs ir ne tik simboliškai pažymės erdvę, kurią anksčiau užėmė skulptūros, bet ir primins apie ankstesniojo tilto išraiškingą konstrukciją.

Ant Žaliojo tilto Vilniuje buvusios sovietinės skulptūros, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, stovėjo daugiau nei 60 metų ir nukeltos 2015-ųjų liepą. Argumentuota, kad jos yra avarinės būklės, todėl kelia pavojų saugumui. Buvo suvirinti specialūs plieniniai rėmai, jie leido skulptūras nukelti saugiai ir jų nepažeisti.

Būtent su šiais rėmais ir susišaukia A. Ambraso kūrinys. Dar prieš nukeliant sovietines skulptūras 2014 metais per gatvės meno festivalį „Vilnius Street Art“ A. Ambrasas siūlė ne jas nukelti, o „aptverti“ metalinėmis konstrukcijomis. Tačiau projektas „Žaliojo tilto skulptūrų redukcija“ neįvyko.

„Įspūdį paliko, koks išgąstis buvo tuometinio mero [Artūro Zuoko], kad kas nors ne taip supras, jei skulptūras paliksime ir „aptversime“. Baugščiai naktį nukeltos buvo, patyliukais ir nukėlimas vyko su labai panašiomis konstrukcijomis į mano siūlytas. Gal mes taip išsivadavome iš tų baimių, nežinau“, – svarsto pašnekovas.

Paklaustas apie skulptūrų nukėlimą, A. Ambrasas atsargiai rinko žodžius: „Jos, aišku, spinduliavo neigiamą konotaciją, todėl ir siūliau jas palikti, bet apriboti jų erdvę. Bet dabar tiltas toks „apipjaustytas“ ir galvojama „nepriminkit man jų“ – čia toks dviprasmis santykis.“

„Skulptūros tapo radioaktyvios, visi bijo prie jų prisiliesti, o radiacija ilgai neatslūgsta. Jei jas restauruotų ir, supakavę metalinėmis konstrukcijomis, pastatytų atgal, man rodos, visai neblogai būtų“, – LRT.lt kalbėjo A. Ambrasas.

Net jei ši mintis nebus įgyvendinta, konstrukcijos, anot architekto, sutvarko tilto vaizdą vizualiai. „Dabar net ir nukėlus skulptūras atsiranda išbaigtumas. Buvo bandymų statyti įvairias instaliacijas ir jos nelabai sėkmingai „žiūrėjosi“ dėl santykio su tiltu“, – LRT.lt teigė architektas.

2019 metais ant Žaliojo tilto buvo atsiradusios menininko Sauliaus Paukščio ir skulptoriaus Šarūno Arbačiausko sukurtos keturios skulptūros „Megarealybės gerumo aktyvatorius“, vėliau jas pakeitė Donato Norušio darbas „Šeima“. Abu kūriniai buvo laimėję savivaldybės konkursą, jiems pastatyti skirta per 28 tūkst. eurų.

„Vis ta mintis kirbėjo, kad, pastačius tuos piliastrus, tilto architektūrinėje kompozicijoje viskas stos į savo vietas. Ir naujos instaliacijos visiškai kitokioje erdvėje veiktų, jei būtų įkurdinamos konstrukcijų viduje. Kai savivaldybė sakė, kad nieko nebedarys su tuščiais postamentais, pagalvojau, gal tokią versiją pasiūlyti“, – pasakojo architektas. Pasak A. Ambraso, numatytas apšvietimas – metaliniai rėmai bus apšviesti.

Šiemet „Kuriu Vilnių“ konkursas sulaukė 188 paraiškų. Atrinkta 12 stipriausių projektų, jie šiais metais atsiras įvairiuose sostinės rajonuose. Tarp jų – ir milžiniškas grybas Vingio parke, nauji Žaliojo tilto akcentai bei paukščių stebėjimo stotis. Jiems finansuoti skirta 0,5 mln. eurų, rašyta Vilniaus savivaldybės pranešime žiniasklaidai.

A. Ambrasas LRT.lt teigė, kad konstrukcijos ant Žaliojo tilto tikriausiai atsiras neribotam laikui, jos sumontuotos turėtų būti jau šiemet.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.