Kultūra

2020.11.27 17:09

Ekologija besidomintys menininkai: tokie šūkiai kaip „saugok gamtą arba žūsi“ neveikia

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.27 17:09

Ar menas turi galią keisti žmonių įpročius, padėti tausoti gamtą – klausimai, kuriuos diskusijai parinko aplinkosaugininkai. Menininkai teigia, kad plakatiniai šūkiai, tokie kaip „saugok gamtą arba žūsi“, veikia priešingai ir meno kūriniai aplinkosaugos tema greičiau gimsta kaip aplinkos, kurioje gyveni, kūrybinis tyrimas.

Londono dizaino festivalyje menininkai šiemet siūlė pabūti ateities sode, esą pakilus temperatūrai Didžiojoje Britanijoje įsivyraus atogrąžų klimatas. Kiti kreipė dėmesį į medžioklės daromą žalą gyvūnijai.

Žinios. Meno poveikis aplinkosaugai: plakatiniai šūkiai, tokie kaip „saugok gamtą arba žūsi“, veikia priešingai

Lietuvos parodų salėse vis dažniau galima išvysti meno kūrinių apie mus supančią aplinką. Meno mugė „ArtVilnius“ šiemet geriausia jaunąja menininke išrinko Rūtą Spelskytę-Liberienę, kurios kūryboje dera menas ir biologijos mokslas.

Žaliosios politikos instituto inicijuotoje diskusijoje menininkės atkreipė dėmesį, kad deklaratyvūs šūkiai žmones veikia priešingai. Todėl kūrėjai vengia skambių pareiškimų.

„Tikrai nedeklaruoju ir nenaudoju savo parodų aprašymuose nei žodžio „ekologija“, nei kažko panašaus, bet tai akivaizdu ir niekaip nenuneigsi“, – teigė menininkė R. Spelskytė-Liberienė.

„Per daug deklaratyvūs dalykai pradeda daryti neigiamą šiek tiek įtaką, nes aš pati jau jaučiu, kai susiduriu su kažkokiais tokiais deklaratyviais plakatiniais pareiškimais, kyla atmetimo reakcija“, – sakė menininkė Aurelija Maknytė.

Menininkai kuria paveikslus iš plastikinių maišelių, atkreipdami dėmesį, kiek kasdienybėje suvartojame plastiko. O eksponuodami sovietmečiu naudotus sakų surinkimo indelius siūlo pasvarstyti apie miškų kirtimus.

Žaliosios politikos instituto direktorė Ieva Budraitė tvirtina: „Konstatuodami prastą ekologinę būklę nenukreipiame išeičių link. Nesugebame įrodyti, kodėl vienokia ar kitokia elgsena prisidėtų prie to apokaliptinio scenarijaus neišsipildymo.“

Ekologai teigia, kad menininkų kūryba padeda mokslininkams įtikinti politikus keisti įstatymus.