Kultūra

2020.09.07 07:18

Lietuvą garsinusiam lėlininkui – paminklas Pakruojo rajone

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.07 07:18

Pakruojo rajone iškilo pirmasis Lietuvoje paminklas lėlininkui Stasiui Ušinskui, kurio marionetės Amerikos patentų biuro buvo pripažintos išradimu. Vieno žymiausių ir novatoriškiausių šalies menininkų atminimą, minint 115 gimimo metines, įamžino jo kraštiečiai.

Paminklas garsiam Lietuvos menininkui – vitražistui, scenografui ir lėlininkui Stasiui Ušinskui atminti atidengtas šalia Pakruojo esančiame nedideliame Akmenėlių dvare. Viena iš S. Ušinską visame pasaulyje išgarsinusių marionečių – nedidelis arkliukas, kurį ir bandė atkartoti skulptorius Danielius Sodeika. Idėja, įamžinti kraštiečio atminimą, minint 115 jo gimimo metines, kilo dvaro šeimininkams.

„Norėjosi atkartoti S. Ušinsko sukurtą arkliuką. Parodyti, kad yra spyruoklinės kojos, kad matytųsi konstrukcija Ušinsko. Personažas labai linksmas, žaismingas. Kažkaip tai susišaukė su filmu „Žaislų istorijos“ , kur tokie šuniukai spyruokliniai bėgioja. O žinant, kad tai yra Ušinsko patentas tai su šiuolaikine animacija toks keistas istorinis ryšys“, – LRT TELEVIZIJAI kalbėjo D. Sodeika.

Iš Pakruojo kilęs lėlininkas Stasys Ušinskas pasaulyje išgarsėjo, kai jo kurtas marionetes Jungtinių Amerikos Valstijų patentų biuras pripažino išradimu. Patentuotos marionetės ir 1938 metais sukurtas garsinis filmas „Storulio sapnas“ pernai įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą. Pasak menotyrininkų, Ušinskas buvo vienas novatoriškiausių šalies menininkų, ryškų pėdsaką palikęs daugelyje kultūros sričių.

„Ušinsko įsteigtas profesionalus lėlių teatras buvo pradžia apskritai lietuviško lėlių teatro. Pirmeivis, galima jį taip pavadinti. Ir visa, ką mes turim šiandien, galima sakyti, sudygo iš Stasio Ušinsko pasėtos sėklos“, – sakė lėlininkas Rimas Driežis.

Jam antrino ir metoryninkė Nijolė Tumėnienė: „Mes negalim užmiršti jo didžiulių plafonų, t.y. monumentalios sieninės tapybos, kurios nematom niekur. Todėl, kad tie jo didieji darbai, tiek muzika, tiek cirkas ir kiti, jie yra privačiose kolekcijose.“

Vitražais ir lėlėmis Stasys Ušinskas išgarsėjo praėjusio amžiaus viduryje. Didžioji dalis jo palikimo – 15 marionečių ir per 300us vitražų eskizų - saugoma Teatro, muzikos ir kino muziejuje Vilniuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt