Kultūra

2020.07.24 17:01

Nuo Žygimanto Augusto iki Žygimanto Augustino – 500: viena didybės manijos istorija

LRT.lt2020.07.24 17:01

Liepos 30-ąją, ketvirtadienį, Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ atidaroma Žygimanto Augustino paroda „Žygimantui Augustui – 500“, kurią menininkas dedikuoja Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui.

Istorijos perrašinėjimas, faktų „pritempimas“ prie siekiamų tikslų, remiantis didinga praeitimi ir kilme šioje parodoje tampa groteskišku alternatyvios tikrovės konstravimo įrankiu, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Parodos iniciatoriaus Ž. Augustino ir Lenkijos karaliaus, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1520–1572) vardų panašumas yra šio įvykio pretekstas ir galimybė kalbėti apie istorinių faktų naudojimą asmeniniais tikslais.

Naivumas, savanaudiškumas ir didybės manija – labai žmogiškos savybės. Parodos iniciatorius siūlo į jas pažvelgti su šypsena.

Karalius Žygimantas Augustas vadinamas tironu ir ištvirkėliu, o kartais – pavyzdiniu aistringai moterį mylinčio vyro simboliu. Jo išsilavinimas ir kultūros vertybių kolekcionavimas dažnai primirštami. Tačiau iškeliamas sunkių politinių sprendimų nenaudingumas nacionaliniams Lietuvos interesams.

Parodos iniciatorius nesiima spręsti istorinių dilemų, jos tikslas – atkreipti dėmesį į neišvengiamą istorijos subjektyvizavimą, panaudojant šį reiškinį ne kaip politinį įrankį, o kaip pramogos konstravimo principą.

Ekspozicijoje galima rasti utopinę LDK valdovų rūmų rekonstrukciją, karalienės Bonos Sforzos ir buvusios prezidentės Dalios Grybauskaitės hibridą, neegzistuojančio Ž. Augusto palikuonio portretą ir, žinoma, LDK valdovų rūmų interjeruose įsiamžinusį parodos iniciatorių.

Kaip ir priklauso tikrai šventei – bus dūmų ir skambės audiofilinės kokybės muzika. Specialiai parodai garso inžinierius Antanas Dombrovskis pagamino ir sukomplektavo garso aparatūrą, o skulptorius Tauras Kensminas sukūrė karaliaus vertą sostą. Sėdėdami jame galėsite ne tik paklausyti muzikos, bet ir įtraukti mėgstamą kūrinį į grojaraštį, dedikuodami jį karaliui Žygimantui Augustui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt