Kultūra

2020.07.19 11:56

Mirė buvęs ilgametis Čiurlionio muziejaus vadovas Osvaldas Daugelis

Nausėda: tai iškili asmenybė; atnaujinta 16.15
LRT.lt, LRT RADIJAS2020.07.19 11:56

Sekmadienį pranešta, kad būdamas 64 metų mirė Lietuvos dailės istorikas, muziejininkas, ilgametis Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis.

Žinią apie netektį portalui LRT.lt patvirtino Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja Eglė Komkaitė-Baltušnikienė.

Pasak jos, O. Daugelio netekome sekmadienio rytą. E. Komkaitės-Baltušnikienės teigimu, artimieji sukrėsti ir daugiau informacijos visiems bus pateikta vėliau.

Birželio pabaigoje skelbta, kad O. Daugelis netikėtai susirgo ir pateko į reanimaciją.

„Mes jungiamės prie visų ir siunčiame geras mintis, linkėdami pasveikti, laukiame grįžtant į darbą, – tada LRT.lt kalbėjo Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus direktorė Daina Kamarauskienė. – Palaikome dvasiškai, nes kitaip padėti negalime.“

LRT.lt portalui Kauno mero patarėjas kultūros, kultūros paveldo ir kitais klausimais Simonas Kairys anksčiau pabrėžė, kad O. Daugelis – ryški asmenybė tiek Kaune, tiek ir visoje šalyje, labai principingas ir kultūringas žmogus.

Pastaruoju metu O. Daugelis buvo M. K. Čiurlionio muziejaus muziejininkas. Jis buvo Visuotinės lietuvių enciklopedijos bendradarbis, parengė ne vieną parodos ekspoziciją, parašė straipsnių apie M. K. Čiurlionio kūrybą, Lietuvos kultūros paveldą, užsienio dailę.

Tarp žymiausių jo inicijuotų ir surengtų M. K. Čiurlionio parodų Lietuvoje bei užsienyje – ekspozicija Nacionaliniame Ukrainos dailės muziejuje, Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje.

Pagrindinė O. Daugelio tyrinėjimų sritis buvo 19 ir 20 amžių Lietuvos dailės kolekcijų istorija.

O. Daugelis buvo apdovanotas Norvegijos, Lenkijos, Belgijos, Nyderlandų valstybiniais apdovanojimais. 2015-aisiais jam įteiktas aukščiausias Kultūros ministerijos apdovanojimas – Garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Dabartinė Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus vadovė D. Kamarauskienė LRT RADIJUI pabrėžė, kad didžiausias O. Daugelio nuopelnas Lietuvai yra tai, kad Mikalojus Konstantinas Čiurlionis tapo žinomas tarptautiniu mastu.

„Jo darbų begalė, bet turbūt didžiausias nuopelnas Lietuvai, kad jo dėka mūsų Čiurlionis įrašytas į pasaulinę meno istoriją. Jis sugebėjo iškovoti, kad Čiurlionio vardas atsirastų šalia žymiausių simbolistų, abstrakcionistų. Tai ne artimųjų, ne muziejaus žmonių praradimas, tai yra visos Lietuvos kultūros žmonių praradimas“, – teigė D. Kamarauskienė.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, reikšdamas užuojautą, pažymėjo, kad netekome „ryškios asmenybės, erudito, tikro savo srities profesionalo, gyvenimą paskyrusio Lietuvos dailei, jos vertingiausio paveldo išsaugojimui ir sklaidai“

„Osvaldo Daugelio vardas neatsiejamas nuo Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir šio kūrėjo darbų garsinimo pasaulyje. Už kultūrinių ryšių stiprinimą Osvaldas Daugelis įvertintas valstybiniais ir tarptautiniais apdovanojimais, kurie šiandien byloja, kad tai didelė netektis ne tik mūsų, bet ir kitų šalių kultūros bendruomenėms“, – sakė ministras.

Po žinios apie netektį socialiniuose tinkluose O. Daugelio bičiuliai ir bendraminčiai dalijosi mintimis.

„Ilgametis Nacionalinio M.K.Čiurlionio muziejaus vadovas, tikras muziejininkystės Maestro, dailės ekspertas ir poliglotas, be kurio Lietuvos kultūros pasaulį bus be galo sunku įsivaizduoti. Ilsėkis ramybėje, Bičiuli, Bendražygi“, – rašė Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus vadovas Arūnas Gelūnas.

„Palinkėkime Osvaldui ramybės. Šiandien ryte, eidamas 65 metus, po sunkios ligos užgeso menotyrininkas, ilgametis M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis. Liūdna visomis prasmėmis. Labiau vertintas užsieniuose nei namie, jis daugeliui mums išliks artimas kolega, nepakeičiamas profesionalas, geras draugas“, – rašė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis.

Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat pareiškė užuojautą.

„Tai iškili asmenybė, kurios gyvenimo kelias pasižymėjo nuosekliu užsibrėžto tikslo siekiu. Šviesaus atminimo Osvaldo Daugelio gyvenimo misija reikėtų laikyti nenuilstamą ir nuoseklų siekį M.K. Čiurlionį be jo kūrybą pristatyti pasauliui, o kartu kryptingai ir nuolat užsienyje skleisti žinią apie Lietuvą ir jos dailės bei kultūros lobius“, – rašoma valstybės vadovo užuojautoje.

Užuojautą pareiškė ir Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis. „Lietuvos kultūra neteko iškilios asmenybės, jautraus meno suvokėjo ir vertintojo, kuris ypatingą dėmesį skyrė 19 ir 20 amžių Lietuvos dailės istorijai.

O. Daugelis daugelį metų vadovavo M. K. Čiurlionio dailės muziejui, su bendraminčiais kantriai lipdė šio genijaus kūrybos mozaiką, išradingai pristatė pasauliui Lietuvos kultūros lobius. Už kultūrinių ryšių vystymą ir stiprinimą šis dailės istorikas apdovanotas tiek Lietuvos, tiek užsienio šalių apdovanojimais.

Reiškiu nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems, bičiuliams ir bendražygiams – visiems, kuriuos amžiams užbūrė paslaptinga M. K. Čiurlionio karalių sekamos pasakos šviesa“, – sakoma premjero užuojautoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt