Kultūra

2020.07.27 16:13

Mirė legendinė lietuvių aktorė Gražina Balandytė

papildyta informacija apie atsisveikinimą
LRT.lt2020.07.27 16:13

Pirmadienį po sunkios ligos netekome Gražinos Balandytės. LRT.lt tai patvirtino Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas.

Atsisveikinimas su aktore vyks jos mylimame Nacionaliniame Kauno dramos teatre liepos 29 d. nuo 11 iki 21 val. ir liepos 30 d. nuo 10 iki 12 val. Urna išnešama 12 val. Aktorė atguls Petrašiūnų kapinėse. Artimųjų valia prašome talentingą menininkę, šiltą žmogų, asmenybę pagerbti baltu gėlės žiedu.

Kino ir teatro aktorė Gražina Balandytė gimė 1937 m. birželio 27 d. Tučiuose, Telšių apskrityje. Nuo 1955 m. lankė Klaipėdos dramos teatro studiją, nuo 1957 m. dirbo Klaipėdos respublikinės ligoninės medicinos seserimi.

1956–1958 m. Klaipėdos dramos teatro, nuo 1958 m. Kauno dramos teatro aktorė, sukūrė daugiau kaip 80 vaidmenų. Nuo 1957 m. vaidino kine ir TV (daugiau kaip 20 vaidmenų).

1997–2001 m. TV laidos „Ponios Gražinos virtuvė“ vedėja.

Kelias į namus. Gražina Balandytė

1995 m. apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi.

1996 m. aktorei įteiktas personalinis „Fortūnos“ prizas už moters vaidmenį spektaklyje „Japonijos naktys“.

Už viso gyvenimo nuopelnus 2004 m. G. Balandytei įteikta padėka „Fortūna“.

Gyvenimas. „Auksine gerve“ įvertinta Gražina Balandytė: kai pasakė, kad ją gausiu, buvo gėda

2005 m. aktorė gavo Auksinį scenos kryžių už antraeilį Froilen Šnaider vaidmenį Kauno valstybinio muzikinio teatro Džono Kanderio miuzikle „Kabaretas“.

2006 m. G. Balandytė apdovanota Vyriausybės meno premija, 2008 m. Kauno miesto savivaldybės kultūros ir meno premija už scenos meno puoselėjimą bei reikšmingą kultūrinę veiklą.

Legendos. Gražina Balandytė: aštuoniolikos priimta į teatrą, legenda tapo dar būdama gyva

2014 m. Fortūnos prizas už Pamelos Kronki vaidmenį spektaklyje „Mūsų brangioji Pamela“

2014 m. įteiktas „Auksinės gervės“ apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus.

Paskutinis vaidmuo

Pamelos vaidmenį spektaklyje „Mūsų brangioji Pamela“ (rež. A. Latėnas) aktorė vadino savo paskutiniu vaidmeniu – jį kūrė po ligos entuziastingai, su meile ir vaidino negailėdama savęs, pranešime spaudai rašo Nacionalinis Kauno dramos teatras.

Tokia ji ir liks ją pažinojusių atmintyje – plačiai besišypsanti, juokaujanti, mylinti žmones, teatrą ir gyvenimą. „Žinot, reikia labai džiaugtis gyvenimu. Labai daug skausmo, daug netekčių, daug laimės ir saulės, ir tamsos, bet viską reikia priimti, nes tai yra gyvenimas. O labiausiai reikia lenktis iki žemės savo protėviams, savo šviesaus atminimo tėvams, kad aš atsiradau šioje žemėje, kad man įvyko šitas stebuklas ir aš pamačiau saulę, dangų, žolę, žmones. Tai kas gali būti nuostabiau?“, – interviu yra sakiusi puiki, nepakartojama aktorė.

Prezidentas reiškia užuojautą

Pasak Gitano Nausėdos, atsisveikiname su viena iškiliausių Lietuvos aktorių. „Visą gyvenimą pašventusi darbui teatre, sukūrusi įsimintinų vaidmenų kine ir Lietuvos televizijoje, aktorė spinduliavo kūrybinę šviesą, įkūnijo nuoširdžią ir atsidavusią tarnystę gimtajai šaliai bei Lietuvos kultūrai. Savo kūrybine veikla, žiniomis ir patirtimi ji tarsi susiejo kelias kartas, liudydama kultūros gyvastį ir tęstinumą“, – sakė Prezidentas.

G. Balandytės nuopelnai valstybei yra įvertinti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, ji yra pelniusi Auksinį scenos kryžių ir apdovanota ne viena svarbia premija.

Šalies vadovas dėl šios netekties liūdi kartu su G. Balandytės šeima, draugais, gerbėjais ir reiškia užuojautą visai kultūros bendruomenei.

Premjeras reiškia užuojautą

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis reiškia užuojautą dėl žymios kino ir teatro aktorės Gražinos Balandytės mirties.

„Lietuvos kultūros pasaulis neteko išskirtinio talento aktorės, kuri sukūrė įsimintinų vaidmenų teatro scenose, kino filmuose. Jos darbai yra įvertinti įvairiais apdovanojimais, už didelius nuopelnus skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, kiti garbingi apdovanojimai. Dėl G. Balandytės – vienos ryškiausių šalies aktorių – netekties reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems, bičiuliams, gerbėjams ir visai šalies kultūros bendruomenei“, – sakoma premjero užuojautoje.

Kultūros ministras reiškia užuojautą

„Mūsų teatro, kino ir visas kultūros pasaulis neteko talentingos, kelių kartų žiūrovų itin mylimos aktorės, teatrui atidavusios daugiau nei penkis gyvenimo dešimtmečius.

Gražina Balandytė publiką žavėjo profesionalumu, optimizmu, nuoširdumu, spinduliavo gyvenimo džiaugsmą, meilę vaidmenims ir žmonėms. Teatrą namais vadinusi aktorė neabejotinai priklausė scenos Olimpui, be jos kurtų vaidmenų neįsivaizduojami daugelis spektaklių ir filmų“, – sako ministras M. Kvietkauskas.

Seimo Pirmininkas reiškia užuojautą

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis Seimo ir savo vardu reiškia nuoširdžią užuojautą kino ir teatro aktorės Gražinos Balandytės artimiesiems.

„Gražina Balandytė paliko ryškų pėdsaką ir įspūdingą palikimą Lietuvos kine ir teatre. Lietuvos scenos liks tuštesnės be šio talento jose. Reiškiu nuoširdžią užuojautą“, – sako parlamento vadovas.

Šią sunkią netekties akimirką Seimo Pirmininkas Gražinos Balandytės artimiesiems ir kolegoms linki stiprybės.

Kultūros komitetas reiškia užuojautą

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis komiteto ir savo vardu reiškia nuoširdžią užuojautą dėl teatro ir kino aktorės Gražinos Balandytės netekties.

G. Balandytė teatrui skyrė daugiau nei penkis dešimtmečius, kelių kartų žiūrovų mylima aktorė yra sukūrusi teatre per 80 vaidmenų, kine ir televizijoje – per 20, dirbo ir televizijos laidos vedėja.

G. Balandytė yra gavusi Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžių ir Vyriausybės kultūros ir meno premiją, aktorė yra pelniusi „Auksinį scenos kryžių“ ir apdovanota „Sidabrine gerve“ už viso gyvenimo nuopelnus.

Kviečiame žiūrėti filmus, kuriuose vaidino G. Balandytė.

Filmas „Vaikai iš Amerikos viešbučio“:

Kine kaip kine. Filmas „Vaikai iš Amerikos viešbučio“

Filmas „Edeno sodas“:

Drama „Edeno sodas“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt