Naujienų srautas

Kultūra2020.05.27 13:48

Mirė baleto artistas, choreografas Elegijus Bukaitis

06.56 papildyta informacija apie atsisveikinimą
LRT.lt 2020.05.27 13:48

Trečiadienį mirė Lietuvos baleto artistas, baletmeisteris choreografas Elegijus Bukaitis. Šią liūdną žinią pranešė Lietuvos operos dainininkas ir Seimo narys Vytautas Juozapaitis savo feisbuko paskyroje. Žinią LRT.lt patvirtino Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro atstovė Renata Baltrušaitytė.

LNOBT parengtame nekrologe rašoma: „Tai asmenybė, kuriai LNOBT durys prie visų vadovų buvo atviros. Šiame teatre jį pažinojo visi, o jis pažinojo visus baleto trupės narius.“

Kiekvieną naują šokio spektaklį lygindavo su jo atmintyje neišblėsusiais geriausiais 20 a. pastatymais, o ryškiausiai parengtus vaidmenis – su legendinių baleto šokėjų pasirodymais. „Jo nuostabioje atmintyje skirtingų pasaulio vietų ir laikmečių dimensijos tarsi ištirpdavo, atsiverdamos pačioms netikėčiausioms aliuzijoms ir sugretinimams“, – rašo LNOBT.

Liepsnojantis maestro

E. Bukaičio pasakojimai apie Lietuvos baleto istoriją tapo pagrindu ne vienam menotyros srities straipsniui ir mokslo darbui. 2012 m. šokio istorikas Helmutas Šabasevičius pristatė E. Bukaičio asmenybei ir kūrybinei veiklai skirtą monografiją „Liepsnojantis maestro“. Pasak H. Šabasevičiaus, mus paliko unikali Lietuvos baleto figūra, viena ryškiausių 20 amžiaus pabaigos mūsų šokio kultūros spalvų.

„Jis – pirmasis Lietuvos modernus choreografas, siekęs dramaturginių, plastinių eksperimentų. Kaip Agrippinos Vaganovos klasikinio rusų baleto akademijos auklėtinis, puikiai išmanė klasikinį paveldą, tačiau ir čia nevengė ieškoti šiuolaikinių štrichų, kurie buvo ypač akivaizdūs Piotro Čaikovskio „Spragtuko“ pastatyme, – LRT.lt teigia H. Šabasevičius. – Puikus humoro jausmas, daugybė įdomiausių detalių iš pasaulio baleto istorijos žavėjo ir domino, klausantis Elegijaus pasakojimų sutikus jį teatre ar gatvėje pakeliui į teatrą.“

Anot pašnekovo, „liepsnojantis maestro“ – labai taiklus profesorės Grasildos Blažienės apibūdinimas, tapęs ir knygos apie E. Bukaitį pavadinimu. „Tos aistringai liepsnojančios jo meilės baleto menui visi labai pasigesime“, – teigia H. Šabasevičius.

Jaunatviška siela

E. Bukaitis baigė Leningrado choreografijos mokyklą, studijavo Leningrado konservatorijoje.

Jis buvo Lietuvos operos ir baleto teatro, Leningrado mažojo operos ir baleto teatro (LNOBT) baleto artistas, Lietuvos operos ir baleto teatro baletmeisteris ir vyr. baletmeisteris.

E. Bukaitis sukūrė operų, operečių, kino filmų choreografijų.

Pasak LNOBT, oficialiuose informacijos šaltiniuose E. Bukaičio gimimo data nurodyta 1941 m. sausio 17 d., tačiau Gelgaudiškio vaikų namuose vaikystę praleidęs choreografas pabrėždavo, kad ji nėra tikroji.

E. Bukaitis sukūrė vaidmenis J. Pakalnio „Sužadėtinėje“, A. Chačaturiano „Spartake“, P. Čaikovskio „Spragtuke“ ir „Gulbių ežere“, L. Delibes „Silvijoje“, L. Pugni „Esmeraldoje“, A. Rekašiaus „Aistrose“, L. Minkaus „Don Kichote“, E. Balsio „Eglėje žalčių karalienėje“ ir kituose to laikmečio baleto spektakliuose.

Pasitraukęs iš teatro, jaunatviškos sielos E. Bukaitis dirbo choreografu Estrados ir orkestrų ansamblių susivienijime, vadovavo Vidaus reikalų ministerijos kultūros ir sporto rūmų Šokio ritmo plastinės improvizacijos studijai, buvo dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ baletmeisteris-choreografas.

E. Bukaitis žinomas ir kaip aktyvus visuomenės veikėjas, Gelgaudiškio dvaro atgaivinimo restauracijos komiteto narys, Vaikų namų reabilitacijos centro tarybos pirmininkas.

Kaip rašoma LNOBT tekste, iki paskutiniųjų savo gyvenimo dienų E. Bukaitis domėjosi LNOBT baleto trupės spektakliais ir būsimais pastatymais, dalydavosi savo įžvalgomis, mielai dalyvaudavo teatro veteranų klubo renginiuose.

Prezidentas reiškia užuojautą

Gitanas Nausėda pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl baleto artisto, baletmeisterio choreografo E. Bukaičio mirties.

Pasak šalies vadovo, Lietuva neteko ne tik talentingos, originalių idėjų ir energijos kupinos kultūros lauko asmenybės, tikros baleto legendos, bet ir socialiai jautraus žmogaus, visokeriopai padėjusio patiriantiems sunkią dalią, pirmininkavusio Lietuvos našlaičių brolijai ir aktyviai dalyvavusio Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos veikloje.

Sunkią valandą prezidentas palinkėjo stiprybės maestro E. Bukaičio šeimai, draugams ir visai baleto bendruomenei.

Kultūros ministro žodžiai

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas sako: „Mūsų šalies kultūros bendruomenė neteko ryškios, temperamentingos asmenybės, mylėjusios baletą ir Lietuvą, talentingo pedagogo, skyrusio ypatingą dėmesį tam, kad jaunimas būtų ugdomas aukštojo meno dvasia, globojusio socialiai pažeidžiamiausius. Elegijaus Bukaičio darbai neabejotinai įeina į Lietuvos teatro istoriją. Maestro visą gyvenimą riteriškai tarnavo menui.“

Seimo Kultūros komiteto užuojauta

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis komiteto ir savo vardu taip pat reiškia nuoširdžią užuojautą dėl E. Bukaičio netekties.

Lietuvos teatro istorijoje menininkas E. Bukaitis paliko neišdildomą pėdsaką, kaip puikus choreografas ir nuostabus pedagogas. Jo patirtis, išmintis, gyvenimo filosofija ir profesionalumas darė jį ypatingu, išskirtiniu. Kolegos ir gerbėjai E. Bukaitį prisimins kaip neeilinę Lietuvos baleto bendruomenės asmenybę.

Atsisveikinimas su maestro E. Bukaičiu vyks LNOBT Raudonojoje foje penktadienį, gegužės 29 d., nuo 10 iki 17 val. ir šeštadienį, gegužės 30 d., nuo 10 val. iki 12 val.

Urna išnešama šeštadienį 13 val. Laidotuvės vyks Vilniaus stačiatikių Šv. Eufrosinijos kapinėse (Liepkalnio g. 19).

Kviečiame prisiminti pokalbius su E. Bukaičiu:

Stilius. Veidai. Eglė Tulevičiūtė ir Elegijus Bukaitis

Žiūrėkite ir TV reportažą:

Eidamas 80-uosius mirė Lietuvos baleto artistas, baletmeisteris choreografas Elegijus Bukaitis
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi