Kultūra

2020.05.26 23:00

Fotografijų parodoje „4 m² laisvės“ – žvilgsnis į kalėjimus iš viršaus

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.26 23:00

Atlaisvinus ribojimus menui, Vilniuje fotografijos galerijoje eksponuojama paroda apie keturis kvadratinius laisvės metrus. Taip vadinasi fotografo Andriaus Repšio projektas, kuriam jis du metus, iš viršaus, su dronu, fiksavo įkalinimo įstaigų kasdienybę.

Droną ir įkalinimo įstaigą sieja tik nelegalūs gabenimai, sako fotografas Andrius Repšys, pastaruosius dvejus metus kūręs projektą „4m2 laisvės“. Jis fiksavo visas Lietuvos įkalinimo įstaigas iš viršaus, fotografavo kalinių kasdienybę dronu. Ši jo fotografijų serija nominuota Lietuvos spaudos fotografijos apdovanojimuose.

„Bet koks skrydis asocijuojasi su laisve, o ten yra visiška nelaisvė. Tuo pačiu dar kilo minčių, nes mes kažkiek visi esam nelaisvi, nes privalai daryti ką privalai, nors tau neįdomu“, – mintimis apie laisvę dalinasi fotografas.

Pasak Repšio, gavęs kalėjimų departamento leidimus, pradėjo fotografuoti, sutikęs, kad nebus viešinami veidai, saugos sistemos. Visas nuotraukas peržiūrėjo kalėjimų vadovai, nuotraukose matomi veidai pakeisti, retušuotos žmonių tatuiruotės, bet koks atpažįstamumo momentas.

Vienos fotosesijos metu, vienoje įkalinimo įstaigoje jis sukurdavo maždaug pusę tūkstančio fotografijų.

„Atvažiuoji, tau niekas nepasakys, visada vyksta kažkoks veiksmas. Supratau, kad bandyti kažkokių švenčių ieškoti, nėra tikslo. Pirmas tikslas kol baigiasi baterija, jis būna apžvalginis – kur kas vyksta, kur kokie šešėliai. Antrą skrydį jau dėdavau objektyvą, kuris pritraukia tada atrastas kompozicijas. Laukdavau, kol praeis šešėlis“, – prisimena A. Repšys.

Fotografas pasakoja, buvo ir netikėtų atradimų, vienas tokių užfiksuotas- šiose fotografijose.

„Žiūriu, netikiu savo akim – (ant – LRT.lt) spintelių, guli deginasi, kas čia dabar, kaip čia taip, tokie iš tikrųjų asociacijos, kas pamato. Buvo net diskusijos, sakė vadovas, čia nieko baisaus nėra, čia normali diena, vyksta patalpų dezinfekcija. Jiems liepė išeit į lauką su daiktais, čia jie plauna, viską daro, jie turi pertraukėles, kur sugula. Vienas pasnaudė, kitas pavaikščiojo. Nuotraukos turi įspūdį, manau, turi socialinį poveikį: pažiūrėk ar tu tikrai nori kriminalinės romantikos, gal jos nereikia“, – kelia klausimus menininkas.

Repšio paroda galerijoje jau veikia, tačiau trečiadienį autorius kviečia į oficialų jos atidarymą, galerijos kieme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.