Kultūra

2020.03.05 22:50

Paroda, atskleisianti Kovo 11-osios užkulisius, – nuo originalių dokumentų iki išskirtinių interviu

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.05 22:50

„...nuo šiol vėl Nepriklausoma Kovo 11-oji“ – citata iš 1990-ųjų Atkuriamojo nepriklausomybės akto pasirinkta parodos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pavadinimu. Iš valstybės ir Seimo fondų iškelti dokumentai, rodantys, kaip buvo kuriamas Kovo 11-osios Aktas, kokios valstybės pirmiausia pripažino Lietuvą.

Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir valstybės naujojo archyvo vadovai į ekspozicijos stendus deda svarbiausius Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą skelbiančius dokumentus. Kartu pamatyti juridinę galią turintį Aktą ir simbolinį su Aukščiausiosios tarybos nepriklausomybei pritarusių parlamentarų parašais – kartą per dešimtmetį pasitaikanti proga.

Panorama. Turkija ir Rusija sutarė dėl paliaubų Sirijoje (su vertimu į gestų k.)

„Tam, kad dokumentas nebūtų pažeistas, mes stengiamės jį kuo rečiau iškelti ir išsaugoti šimtmečius į priekį, ir 30-metį minėdami iškėlėme bent jau valstybės dienai pasižiūrėti ne tik dokumento originalą, su visais Seimo narių parašais, bet taip pat ir Lietuvos Respublikos Seimo archyvas iškėlė ir dokumentą, kuris laikomas originaliu, su Aukščiausios Tarybos pirmininko parašu ir sekretoriaus parašu“, – pasakoja Lietuvos valstybės naujojo archyvo direktorė Danutė Kontrimavičienė.

Tiesa, originalūs dokumentai buvo eksponuoti tik vieną dieną. Jau vakare jie su apsauga išvežti iš bibliotekos, o stenduose juos pakeitė kopijos. Laiptų erdvėje veikia signatarų paroda, kurioje ir tų metų politikų mintys apie Lietuvos laisvę.

Dar viena parodos dalis – Valstybingumo erdvėje. Čia pirmosios Lietuvos nepriklausomybę pripažinusios socialistinės Moldovos dokumentas ir Vakarų pasaulio – Islandijos. Eksponuojami ir valstybių raštai, kuriais išreiškiamas palaikymas Lietuvai, jie pasirašyti žymių politinių veikėjų, tokių kaip Prancūzijos prezidento Jacqueso Chiraco, dvasinio lyderio Dalai Lamos.

Valstybės naujasis archyvas saugo ir kai kuriuos Kovo 11-osios Akto signatarams skirtus medalius, apdovanojimo raštus, pažymėjimus.

Ekspozicijoje rodomi ir LRT TELEVIZIJOS sukurti interviu su signatarais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.