Kultūra

2020.02.20 10:55

Knygų mugė atidaryta: repas, knygų vandenynas ir drąsa gyventi be formulių

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.02.20 10:55

21-oji Knygų mugė prasidėjo fluksišku, avangardišku atidarymu. Aktorius Andrius Bialobžeskis, tarsi teikdamas nuorodą į Joną Meką, filmavo save ir įspėjo: „tuoj prasidės kasmetinis pavasario pranašas vardu ir pavarde Knygų mugė.“

A. Bialobžeskis tarė: „Kaip sakė Jonas Mekas, „Mes šiandien filminsime!“ Tuomet netikėtu repo ritmu pristatytos naujos ir skaitytojų jau pamėgtos knygos.

Eilėraščio ištrauka pagerbtas Kęstutis Navakas.

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Sonata Šulcė perskaitė prezidento žodį: „Sveikinu visus, kurie pasitinka Knygų mugę atvira širdimi. Atvirumas leidžia susiformuoti nesustabarėjusiai asmenybei. Linkiu drąsos ir smalsumo. Kiekvienam linkiu papildyti bibliotekas naujais leidiniais, o širdis – įspūdžiais.“

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas pacitavo Joną Meką: „Gyventi reikia be formulių, be formelių, bet neišgyventume be stebuklingų meno formų.“ M. Kvietkauskas klausė: „Kas iš tiesų tos formulės? Forma – tai, kas ribota, suspausta. Visuomet geriau ieškoti atsakymų kaip hipotezių, ne kaip formulių.“

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius prisistatė kaip ne poezijos, bet analitinės filosofijos šalininkas: „Labai džiugu, kad Knygų mugė pasirinko tokį šūkį, kuris verčia sustoti, verčia mąstyti. Mes labai dažnai apie knygą kalbame vien tik iš gerosios pusės. Knygų yra visokių ir jei gyvename be formulių, noriu palinkėti drąsos ir palinkėti knygų vandenyne, kurį mes turime, atsirinkti, kas labiausiai mus įkvepia.“

Rašytojas, Nacionalinės premijos laimėtojas Saulius Šaltenis tarė: „Kultūros ministras prašė atsakyti į klausimą, kas yra Knygų mugė. Man daug kas yra neaišku, bet aš kiekvienais metais iš knygų mugės grįžtu geriau galvodamas apie lietuvių tautą.“

A. Bialobžeskis užbaigė renginį: „Knygų mugė atidaryta, eikime į atlaidus, į tą saulėtą knygų pakrantę.“

LRT salės programa

5.1 – LRT salėje jūsų lauks aktualūs pokalbiai su rašytojais, lietuvių visuomenės veikėjais, istorikais ir kitais žymiais žmonėmis, įdomiomis asmenybėmis.

Jau vien ketvirtadienį numatyta gausi ir įdomi programa. Šioje salėje vyks diplomų įteikimas 2019 metų Knygos meno konkurso nugalėtojams. Čia savo prisiminimais apie mamą dalinsis Vytautas Landsbergis. Apie Lietuvos istoriją kalbėsimės su Bumblauskais. Poetiškai nusiteiksime su Mariumi Povilu Elijumi Martynenko. Daugybė renginių čia vyks ir kitomis mugės dienomis.

Skaityti galima ir ausimis

5.1 – LRT – salėje jūsų lauks ir konkursai bei kultūringos pramogos.

Konkursas ant bėgtakio. Dalyviams siūloma išbandyti įrašų klausymą einant, bėgant ir laimėti prizą –LRT marškinėlius su citata iš LRT RADIJO teatro įgarsinto Rimanto Kmitos kūrinio „Pietinia kronikas“.

Socialinių tinklų konkursas. Fotografuokis LRT stende, dalinkis nuotrauka Instagram stories, žymėk @lrt.lt #skaitauausimis ir laimėk LRT marškinėlius.

LRT.lt klausimas/balsavimas. Mugės lankytojai galės ir interaktyviai balsuoti bei atsakyti į klausimą rankytės laikomame ekranėlyje.

LRT ir jaunieji skaitytojai

LRT kviečia apsilankyti 4-ojoje, Jaunųjų skaitytojų, salėje. Nuo penktadienio iki sekmadienio šioje salėje LRT siūlys vaikams, paaugliams ir tėvams linksmai ir turiningai praleisti laiką.

Įrašyk „Vakaro pasaką“. Akcija „Pasaka tavo balsu“ – galimybė patiems įskaityti pasaką ir gauti unikalų įrašą iškart. Atnešk piešinį ir dalyvauk konkurse „Piešiu pasaką“. Stende bus kabinami vaikų atnešti piešiniai. Vaikai kviečiami piešti mėgstamą arba savo įsivaizduojamą pasaką ir galbūt piešinys taps LRT.LT mediatekoje esančios „Vakaro pasakos“ iliustracija. Klijuojamos „Vakaro pasakos“ laikinos tatuiruotės mažiesiems.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.