Naujienų srautas

Kultūra2020.01.26 07:00

„Grammy“ nominuoto orkestro primarijus: daug ženklų pranašauja pergalę

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2020.01.26 07:00

„Beveik tikiu, kad šiuo įrašu galime pelnyti apdovanojimą. Nes daug ženklų tai pranašauja“, – LRT.lt sako kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ koncertmeisteris Džeraldas Bidva. Kompaktinė plokštelė „Weinberg: Symphonies Nos. 2 & 21“ nominuota 62-uose „Grammy“ apdovanojimuose geriausio orkestrinio atlikimo kategorijoje.

Lietuva nekantriai laukia paskelbiant ir kitos „Grammy“ kategorijos – geriausio klasikos vokalinio albumo – laimėtoją. Už amerikiečių tenoro Stepheno Costello plokštelę „A te, o cara“ nominuotas Kauno miesto simfoninis orkestras (KMSO) ir jo vyriausiasis dirigentas Konstantinas Orbelianas.

Mieczyslawo Weinbergo plokštelę praėjusią gegužę išleido kompanija „Deutsche Grammophon“, o S. Costello – amerikiečių „Delos Music“.

Amerikos nacionalinės įrašų akademijos apdovanojimų ceremonija prasidės šiandien, sausio 26-osios, vidurdienį Los Andželo laiku.

Visi plokštelės koziriai

Anot Dž. Bidvos, pagrindiniu M. Weinbergo (1919–1996) plokštelės sumanytoju ir iniciatoriumi tapo orkestro „Kremerata Baltica“ lyderis, legendinis smuikininkas Gidonas Kremeris.

Jau 6 ar 7 metai jis kaip įmanydamas populiarina Lenkijoje gimusio sovietų kompozitoriaus M. Weinbergo kūrybą. „Galbūt net vienas pirmųjų atsigręžė į šią asmenybę“, – LRT.lt teigė smuikininkas.

Plokštelės įrašui buvo sutelktos pačios stipriausios muzikų pajėgos. 2-ąją simfoniją įrašė „Kremerata Baltica“.

O 21-ajai kamerinis orkestras leidosi į Jungtinę Karalystę. Kartu su Birmingamo miesto simfoniniu orkestru atliko paskutinę užbaigtą kompozitoriaus simfoniją.

Jungtiniam orkestrui dirigavo pasauline garsenybe tapusi lietuvių muzikė Mirga Gražinytė-Tyla. Tai jos debiutas „Deutsche Grammophon“.

Garso įrašus darė du kartus „Grammy“ apdovanojimui nominuoti garso režisieriai Aleksandra ir Vilius Kerai („Baltic Mobile Recordings“).

Susidomėjimo Varšuvoje gimusiu žydų kilmės kompozitoriumi M. Weinbergu banga nusirito per pasaulį. Piką pasiekė pernai, per kūrėjo gimimo šimtmetį. 2019-ųjų gruodį „Kremerata Baltica“ Varšuvos žydų muziejuje surengė koncertą, kuris susilaukė nepaprasto atgarsio.

Anot Dž. Bidvos, muzikos populiarintojus įtikinti M. Weinbergo plokštelės būtinybe padėjo G. Kremerio autoritetas, svarbiu koziriu tapo ir jaunos dirigentės M. Gražinytės-Tylos fenomenas.

„Nes šiaip visiems muzikos vadybininkams reikia tik Mozarto ir Beethoveno“, – ironiškai nusijuokė smuikininkas.

Ženklai pranašauja laimėjimą

21-oji simfonija buvo įrašyta 2018-ųjų rudenį Birmingamo „Symphony Hall“ per gyvą abiejų kolektyvų pasirodymą. O 2-oji įrašinėta tų metų gruodį Vilniaus plokštelių studijoje.

Dž. Bidva papasakojo, esą Kerams teko nelengva užduotis įrašinėti per koncertą, o pataisymams buvo skirta vos viena sesija. Dėl muzikantų skrydžių laikas labai varžė.

Vis dėlto LRT.lt kalbintas plokštelės prodiuseris V. Keras teigė nieko išskirtinio Birmingame nepatyręs.

„Simfoninių kūrinių įrašinėjimas niekada netrunka ilgai. Tai ne opera, kai tenka atsižvelgti į galybę aspektų, dainininkų balsų specifiką“, – sakė garso režisierius.

M. Weinbergo simfonijų plokštelė jau ir iki „Grammy“ pelnė virtinę svarių apdovanojimų. Ji nominuota ICMA (International Classical Music Awards 2020) geriausių simfoninės muzikos įrašų kategorijoje kartu su dokumentiniu filmu „Gidon Kremer – Finding your own voice“ – ICMA laimėtoju.

„Be to, įrašas visai kitaip „suskambėjo“, kai šalia atsirado dabar vienos garsiausių pasaulio muzikių M. Gražinytės-Tylos pavardė. Tikru atradimu tapo ir Vakaruose mažiau žinomo M. Weinbergo kūryba. Taip pat nepaprasta kokybe pasižymi pats plokštelės įrašas, – vardijo smuikininkas Dž. Bidva. – Tad daugybė ženklų rodo, kad sekmadienį galime pelnyti „Grammy“ apdovanojimą. Įrašas Amerikoje tikrai turėtų būti pastebėtas.“

Su „Grammy“ sieja trys nominacijos

„Grammy“ akiratyje Kauno miesto simfoninio orkestro (KMSO) veikalai atsiduria ne pirmą kartą. Amerikiečių operos solisto S. Costello ir KMSO plokštelė „A te, o cara“ per pastaruosius 5 metus yra trečias šio kolektyvo leidinys, pretenduojantis į apdovanojimą.

„Ar žinote dar bent vieną Rusijos ar Vokietijos orkestrą, kuris būtų pelnęs tiek „Grammy“ dėmesio?“ – retoriškai klausė LRT.lt kalbintas KMSO vadovas Algimantas Treikauskas.

Pernai nominuotas Giuseppe`s Verdi operos „Rigoletas“ įrašas, o per 57-uosius „Grammy“ apdovanojimus – Lawrence`o Brownlee „Virtuoso Rossini Arias“.

Kauniečių orkestras siekia nuosekliai populiarinti operinės muzikos žanrą. Su amerikiečių leidybos kompanija „Delos Music“ bendraujama seniai ir sėkmingai. Anot A. Treikausko, susumavus išleistus ir leidybai parengtus įrašus, susidarys solidi 18 kompaktinių diskų kolekcija.

Šių plokštelių garso įrašą taip pat režisavo Kerai. S. Costello plokštelės „A te, o cara“ įrašas buvo daromas dar 2017 metais Kauno valstybinėje filharmonijoje. Montavimas truko gana ilgai, leidinys pasirodė baigiantis 2018 metams.

Kerus su „Grammy“ sieja trys nominacijos. O į pačius apdovanojimus, pasak A. Kerienės, jie skrenda antrą kartą. LRT.lt klausiama kuris įrašas – M. Weinbergo ar S. Costello – yra arčiau sėkmės, A. Kerienė nusijuokė ir pabrėžė, kad visi šiųmečiai nominantai jau yra nugalėtojai.

„Jie įveikė milžinišką atranką. Į apdovanojimą 84 kategorijose pretenduoja vidutiniškai po 5 nominantus, o Amerikos nacionalinė įrašų akademija šiemet sulaukė rekordinio paraiškų skaičiaus – per 20 tūkstančių. Tad visi nominuoti įrašai yra labai arti „Grammy“ statulėlės“, – teigė A. Kerienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi