Kultūra

2019.04.11 20:02

Pristatytas filmas „Valstybės paslaptis“: tarp svečių – ir Dalia Grybauskaitė

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2019.04.11 20:02

Dokumentinis filmas apie Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę, anot režisieriaus Donato Ulvydo, turi aiškų tikslą – paskatinti į šalies vadovę pažvelgti kiek pozityviau ir labiau atskleisti jos asmenybę. Ketvirtadienio vakarą pagaliau įvyko laukta juostos premjera, kur tarp smalsaujančių svečių pasirodė ir pati filmo herojė – D. Grybauskaitė.

Kino kūrėjas D. Ulvydas ir šiame, naujausiame savo darbe, nenutolsta nuo su Lietuva susijusių temų. Režisierius ne tik netikėtai ėmėsi neįprasto sau dokumentikos žanro, bet ir išsikėlė uždavinį – sukurti filmą apie šalies lyderę D. Grybauskaitę bei dešimtmetį trukusią prezidentės kadenciją.

Jau anksčiau D. Ulvydas yra minėjęs, kad juostos kūrimo metu ne kartą svarstė – gal ėmėsi neįmanomo? Kalbėdamas su LRT.lt jis įvardijo ir didžiausią silpnybę: „Mano Achilo kulnas kalbant apie šį filmą – 10 metų trukusi prezidentės kadencija, sudėta vos į vieną kūrinį. Tikrai nežinau, ar žiūrovams kažko nepritrūks, nes viskas – mano subjektyviai atrinkti kadrai. Įkišau nosį į visiški svetimą sritį ir dabar suprantu, kodėl niekas iš kūrėjų nenori imtis politinių temų.“

Tačiau ketvirtadienio vakarą įvykusi filmo premjera rodo, kad uždavinys pavyko.

Į kino teatrą „Vingis“, vedimi smalsumo išvysti dokumentinį filmą apie šalies vadovę, susirinko ne tik filmo kūrybinė grupė, bet ir būrys svečių – Algirdas Kaušpėdas, Lolita Varanavičienė, Eglė Vertelytė, Edmundas Jakilaitis, Aurimas Švedas ir kt.

LRT.lt pakalbintas architektas ir grupės „Antis“ lyderis A. Kaušpėdas sakė į filmo premjerą atėjęs su noru sužinoti valstybės paslaptį: „Ta paslaptis, manau, tokia, kad prezidento darbas yra pats nedėkingiausias pasaulyje. Atsimenu, Valdas Adamkus po pirmos kadencijos apgailestavo, kad prarado asmeninį laiką.“

A. Kaušpėdas viliasi, kad galbūt filmas „Valstybės paslaptis“ atvers Prezidentūros ir politikos užkulisius, kurie visiems tokie įdomūs. „Be to, kai dokumentika susiduria su meniniu talentu, menine interpretacija, kai daroma drama, viskas įgyja savo skonį. Ir kartais reikia menininko žvilgsnio, kad suprastum reiškinį. Tas žvilgsnis nuties emocinį tiltą, šiuo atveju – tarp piliečio ir prezidentės“, – sako pašnekovas.

Aktorė Eglė Mikulionytė, taip pat sutikta filmo premjeroje, sako, kad paslapties neieško: „Gali žavėti ne tik paslaptis, bet tiesiog asmenybė. D. Ulvydas, kaip visuomet, laiku pastebėjo mintį ir idėją kurti tokį filmą.“

Pasak aktorės, ji pritarianti režisieriaus norui filmu skatinti pozityvesnes mintis apie šalies vadovę. „Visi ir taip esame nusiloję. Reikėtų ne tik pozityvo ieškoti, bet ir blaivaus mąstymo. O sveika kritika, prezidentės atžvilgiu ar apskritai, visada gerai. Kalbant apie režisierių, jo stiprioji pusė ir yra aktualios temos suradimas“, – tvirtina kalbinta aktorė.

Premjeros akimirkos – galerijoje. 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt