Gyvenimas

2021.03.24 11:25

Specialiųjų poreikių turintys augintiniai – ne našta, o gyvenimo džiaugsmo mokytojai

LRT.lt2021.03.24 11:25

Jei augintinis turi specialiųjų poreikių, tam tikrų kūno deformacijų ar kitų negalių, tai nereiškia, jog šis gyvūnas jūsų šeimai gali atnešti mažiau meilės ar šilumos. Spalvų bei emocijų įvairovė, kurią šie gyvūnai atsineša kartu su savimi, nė kiek ne menkesnė.

Specialiųjų poreikių turintys gyvūnai – savotiškai ypatingi ir turintys savų privalumų. Tokių augintinių priimti į savo šeimą bijoti nereikėtų, tą puikiai pagrindžia galybė laimingų istorijų, aprašytų „neBrisius“ projekte, rašoma VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ pranešime žiniasklaidai.

Visuomenėje gana įprasta augintinius įsigyti jiems būnant jauno amžiaus bei nepriekaištingos būklės. Šeimos augintinių paieška gyvūnų prieglaudose, kur glaudžiasi benamiai ar specialaus dėmesio reikalaujantys augintiniai, – retesnis atvejis.

Dalis žmonių baiminasi, kad augintiniaim būdami vyresnio amžiausm sudėtingiau pripranta prie naujų šeimininkų. Būsimi šeimininkai dažnai pabūgsta atsakomybės jausmo, kurį kartu atsineša specialiųjų poreikių turintys augintiniai.

Apmaudu, tačiau dažnai atsiranda šeimininkų, kurie savo senstelėjusius ar pasiligojusius augintinius sugeba negailestingai išmesti gatvėn. Tokių gyvūnų galima rasti daugumoje Lietuvos gyvūnų prieglaudų, kur augintiniai yra išgelbėjami nuo užmigdymo ir turi antrą šansą rasti naujus atsakingus šeimininkus.

Visuomenėje gausu susidarusių stereotipų, teigiančių, jog ligoti garbaus amžiaus augintiniai su savimi neatneša pakankamai laimės ir spalvų. Tai – išgalvotas mitas. Vyresni augintiniai turi savų privalumų, kurie gyvūnų ieškantiems turėtų būti išties aktualūs.

Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus šunys ir katės yra gerokai ramesnio charakterio. Tokie augintiniai ypač tinka gausiai šeimai, turinčiai mažamečių vaikų. Vyresni augintiniai nereikalauja tiek daug dėmesio bei pastangų priežiūroje, tad supažindinimas su namų taisyklėmis – paprastesnis nei auginant jauniklius. Dar vienas pagyvenusių augintinių ypatumas – susiformavusi asmenybė, tad priglausdami aiškiai žinosite, ar augintinis atitinka jūsų norus ir galimybes bei nesulauksite netikėtumų.

Gyvūnai su negaliomis: prarastu regėjimu, klausa, amputuotomis ar prarastomis galūnėmis, sugeba džiaugtis kokybišku gyvenimu ne mažiau nei sveiki augintiniai. Žinoma, šalia reikalingas atsakingas bei mylintis šeimininkas, kuris priimtų augintinį tokį, koks šis yra.

Svarbu paminėti, kad tokia negalia kaip regos praradimas nereiškia, kad specialiųjų poreikių turintys augintiniai nesugebės orientuotis aplinkoje bei taps šeimininkams našta. Pavyzdžiui, katės ir šunys turi ypač gerą uoslę bei yra jautrūs aplinkai, gerai adaptuojasi prie patiriamų traumų ar jutiklinių organų netekties.

Dažnu atveju, matant augintinį, naviguojantį savoje aplinkoje, būtų sudėtinga atskirti, jog šis yra aklas. Patyrę praradimą jutiklio, tokio kaip uoslė ar kiti, gyvūnai tampa jautresni regos bei kitose jutiklių srityse. Pavyzdžiui, kalbant apie klausą, augintiniai pradeda gebėti geriau skaityti kūno kalbą; praradę regą ima geriau girdėti ir užuosti.

Gyvūnai su prarastomis galūnėmis gali nustebinti savo gebėjimu prisitaikyti bei sugebėjimu puikiai judėti, nepaisant patirtų traumų ar deformacijų. Kai kurie juda geriau nei visiškai sveiki, pavyzdžiui, šunims, kuriems trūksta dviejų galūnių alternatyva – specialūs vežimėliai, prie kurių daugelis augintinių lengvai bei greitai prisitaiko.

Specialios priežiūros gyvūnai – ypatingi, su savimi atnešantys pamokymų bei motyvacijos, jog vertėtų mėgautis gyvenimu, labiau vertinti tai, ką turime, bei mus supančią aplinką. Patys gyvūnai savo negalios ar trūkumų nesureikšmina, kol ši jiems nesukelia fizinio skausmo.

Keletas niuansų augintinių išvaizdoje ar sveikatoje nereiškia, kad augintiniai atneš mažiau meilės ar šilumos. Tikėtina, kad augintinis, priglaustas iš prieglaudos ar išgelbėtas nelaimėje, jaučia jam tiesiamą ranką bei atsilygina šeimininkui parodydamas didžiulę empatiją.

Informacija paruošta Arno Mackonio iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt