Gyvenimas

2020.09.20 21:25

Pasitikrinti, ar jums trūksta vitamino D, padės klausimynas – šio elemento trūkumas gali lemti COVID-19 eigą

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.09.20 21:25

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas teigia – mokslininkų atlikti tyrimai rodo tvirtą ryšį tarp vitamino D trūkumo ir mirštamumo nuo COVID-19. Deja, bet skaičiuojama, kad šio elemento trūksta net 9 iš 10 lietuvių. „Ignoruoti tai kvaila, nes padidinti vitamino D atsargas ir paprasta, ir nebrangu“, – kalba jis.

„Žmonėms kyla klausimas: kodėl vieni užsikrėtę pacientai miršta nuo koronaviruso, o kitiems pasireiškia vos keletas lengvų arba išvis jokių COVID-19 simptomų? Ar galima paruošti savo organizmą kovai su šiuo virusu? Atsakymas – greičiausiai taip. Naujausi tyrimai aptiko labai tvirtą ryšį tarp vieno mums visiems puikiai žinomo elemento ir mirštamumo nuo COVID-19“, – tikina A. Unikauskas.

Šio elemento, skaičiuojama, trūksta net 9 iš 10 lietuvių. JAV atliktas tyrimas parodė pritrenkiantį dalyką: jeigu žmogaus organizme yra pakankamai vitamino D, 98 proc. atvejų jis išvengs mirties nuo COVID-19.

Unikauskas atskleidė stulbinančius skaičius: jei vitamino D netrūksta, 98 proc. atvejų nuo koronaviruso nemirštama

Sužinoti, ar jums trūksta vitamino D, padės vitamino D trūkumo klausimynas. Turite atsakyti sau į šiuos klausimus:

– Ar dažnai sergate?

– Ar jums slenka plaukai?

– Ar jus kamuoja raumenų skausmas dėl raumenų spazmų?

– Ar jums būna nugaros skausmų?

– Ar pasitaiko nuotaikų kaita?

Jei bent vienas iš šių simptomų jums puikiai pažįstamas, gali būti, kad jums trūksta vitamino D, ir jei iki šiol šio fakto nevertinote rimtai, dabar privalote į tai būtinai atkreipti dėmesį, pažymi daktaras.

Mokslininkai sutaria, kad optimali vitamino D norma kraujyje yra bent 40 ng/ml. Tačiau netgi tada, kai vitamino D yra daugiau nei 30 ng/ml, tikimybė mirti nuo koronaviruso juo užsikrėtus beveik išnyksta.

Esant optimaliam vitamino D kiekiui organizme tikimybė mirti nuo koronaviruso beveik išnyksta

„COVID-19 sergantys pacientai, kurių vitamino D lygis kraujyje žemesnis nei 20 ng/ml, turi net 12 kartų didesnę riziką mirti nuo šio viruso, nei tie, kurių vitamino D kiekis kraujyje yra 20–30 ng/ml. Čikagos universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kuris parodė, kad kai vitamino D koncentracija kraujyje yra nuo 20 iki 30 ng/ml, mirties rizika padidėja 7 kartus.

Mokslininkai sutaria, kad optimali vitamino D norma kraujyje yra bent 40 ng/ml. Tačiau netgi tada, kai vitamino D yra daugiau nei 30 ng/ml, tikimybė mirti nuo koronaviruso juo užsikrėtus beveik išnyksta. Ignoruoti šiuos tyrimus mažų mažiausiai kvaila, ypač turint omenyje, kad padidinti vitamino D atsargas organizme ir paprasta, ir nebrangu“, – kalba A. Unikauskas.

Vitamino D turi: lašiša, tunas, grybai, kiaušinių tryniai, jautienos kepsnys. Reguliariai valgydami šiuos produktus gausite daug vitamino D, tačiau atminkite, kad pats geriausias vitamino D šaltinis yra saulė.

Vis dėlto yra veiksnių, kurie nulemia, kad net gaunat ir vartojant pakankamai vitamino D, organizmas vis tiek negeba jo įsisavinti. Viena iš priežasčių gali būti kitų elementų trūkumas.

Kodėl organizmas ne visada įsisavina vitaminą D?

1. Dėl magnio trūkumo

Pasak laidos vedėjo, magnis būtinas, kad vitaminas D organizme būtų aktyvus. Jei jūsų organizme trūksta magnio, organizmas negalės tinkamai įsisavinti ir vitamino D.

2. Dėl vitamino K2 trūkumo

„Vitaminas D, magnis ir vitaminas K2 eina vienoje kompanijoje. Vitaminas K2 padeda išvengti komplikacijų, susijusių su per didele kalcifikacija jūsų arterijose“, – sako gydytojas.

Kalcifikacija – tai procesas, kai kalcis kaupiasi ant jūsų kraujagyslių sienelių. Vitamino K2 gausu špinatuose, žaliose daržovėse, brokoliuose.

„Mes nuolat kalbame, kad mityba turi būti visavertė: jeigu kažko pritrūkote, griūna viskas. Būtina užtikrinti, kad visų šių mikroelementų jūsų organizme būtų pakankamai“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Plačiau – rugsėjo 10 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Taip pat skaitykite

Unikauskas atskleidė stulbinančius skaičius: jei vitamino D netrūksta, 98 proc. atvejų nuo koronaviruso nemirštama