Gyvenimas

2019.09.16 06:59

Į Lietuvą užsukęs indas aplink pasaulį mina dviratį: 10-mečio žygiui įkvėpė artimųjų netektys

Agnė Kibildaitė, LRT.lt2019.09.16 06:59

„Kai pasaulis sako – pasiduok, viltis kužda pabandyti dar kartą“, – mano aplink pasaulį dviračiu 3-ejus metus keliaujantis ir į Lietuvą atvykęs indas Raj Phandenas. Kai sunki liga pasiglemžė jo tėvus, o eismo avarijoje žuvo žmona, vyras užrakino šeimos namų duris ir išvyko gelbėti pasaulio nuo jį veikiančių negandų.

Indas R. Phandenas, kitaip save dar vadinantis Cycle Baba, prieš 3 metus užrakino savo namus, esančius Indijos šiaurėje, Bhune, Fatehabado regione, sėdo ant draugo paskolinto dviračio ir išvyko skleisti žinios apie pasaulį veikiančias negandas. Rugsėjo pradžioje jis pasiekė ir Lietuvą.

„2005 metais su mylima žmona Bhuno regione įsteigėme tradicinės indų medicinos – Ajurvedos – gydymo centrą. Regiono gyventojams skleidėme idėjas apie sveiką gyvenimo būdą, gydėme jų mintis ir kūną.

Viskas apvirto aukštyn kojomis, kai netikėtai eismo avarijoje žuvo mano žmona. Po šio įvykio tariau sau, kad daugiau nevesiu. Netrukus dėl sunkios ligos netekau ir tėvo bei motinos, o kartu ir savo gyvenimo prasmės.

Tačiau vieną rytą nubudęs netikėtai prisiminiau man, tada dar mažam berniukui, tėvo ištartus žodžius: „Žmogus kiekvieną dieną turi pasodinti po augalą. Tai yra kaina, kurią mes mokame žemei už galimybę čia gyventi.“

Ištarti tėvo žodžiai tada manęs nepaveikė, atsimenu, tik numojau ranka ir nuėjau savais keliais. Tačiau dabar esu įsitikinęs, kad vėžio ligos, nuo kurios mirė ir mano tėtis, sukėlėjai yra glaudžiai susiję su mus supančia užteršta aplinka, ir mes turime su tuo kovoti“, – sakė R. Phandenas.

R. Phandenas mano, kad 21 amžiaus žmonės, sulaukę vos 30–35 metų, linkę sirgti įvairiomis širdies ligomis bei kitais gyvybei pavojingais susirgimais, nes jų sveikatą aktyviai veikia užteršta aplinka bei maistas.

„Aplinka, kurioje dabar gyvename, kiekvieną dieną keičiasi. Deja, į blogąją pusę. Pavyzdžiui, didelis aplinkos ir vandens užterštumas, kuris per maistą veikia mūsų organizmą, taip pat beatodairiškas plastiko naudojimas, miškų kirtimas ir dar daugybė kitų veiksnių kenkia šių dienų pasaulio gyventojams ir jų ateities kartoms“, – mano R. Phandenas.

R. Phandeno manymu, atsižvelgiant į dabartinį miškų – žaliųjų buveinių – naikinimo tempą ir jų vietoje statomas betonines miestų ir kelių džiungles, būtina skleisti supratimą apie natūralios aplinkos vertę ir jos išsaugojimą ateities kartoms.

Dėl švaresnio bei žalesnio pasaulio ir sveikesnės visuomenės aplink pasaulį keliaujantis R. Phandenas siekia užtikrinti, kad ateities kartos turėtų galimybę džiaugtis žaliuojančių miškų ošimu.

„Indija – viena iš valstybių, kurios kenčia nuo beatodairiško miškų kirtimo. Nors miškai – pasaulio žmonijos plaučiai, tačiau mes savomis rankomis juos naikiname, deginame. Manau, kad rūpintis žmonių sveikata derėtų pradėti nuo mus supančios gamtos ir miškų ir, kaip mano tėvas sakė, turime sumokėti žemei mokestį už galimybę čia gyventi.

Dėl šios priežasties, atvykęs į kiekvieną naują šalį, kartu su bendraminčiais sodinu medžius. Kelionės po Europos šalis metu kartu su kitais entuziastais pasodinome daugiau nei 70 000 medelių“, – sakė aplink pasaulį keliaujantis indas.

Tiesa, pasak R. Phandeno, Lietuvoje sodinti medžių jam neprireiks. Kirtęs Lenkijos sieną ir atvykęs į Lietuvą, indas beveik 20 km važiavo neasfaltuotu keliu, apsuptu senų, išsikerojusių medžių, kol pasiekė pirmąją gyvenvietę. Į Lietuvą atvykęs indas stebėjosi šio krašto miškingumu.

„Lietuvos miškai kerintys. Važiuodamas keliuku, apsuptu senų medžių, nutariau sustoti ir įsiklausyti į mane supančią aplinką. Nesigirdėjo jokio mašinų gaudesio ar miesto garsų, tikras rojus žemėje su paukščiukų čiulbėjimu. To ypač trūksta kitose šalyse, kuriose lankiausi“, – sakė indas R. Phandenas.

R. Phandenas kelionę dviračiu pradėjo dar 2016 metais ir per 3-ejus metus įveikė daugiau nei 45 000 km. Keliautojas aplankė daugiau nei 48 šalis nuo Šri Lankos iki Lietuvos ir dar bent 10 metų nežada sustoti mynęs.

„Iškeliavau būdamas 40-ies, o į gimtinę sugrįšiu būdamas 50-ies. Šios ilgos kelionės metu susiduriu su įvairiais iššūkiais. Buvau pakliuvęs ir į avariją, po kurios turėjau pakeisti į šipulius subyrėjusį dviratį. Kai buvau Japonijoje, vienas laukinis gyvūnas iššoko į kelią ir ėmė mane vytis, tačiau jį pabaidė atvažiuojančios mašinos šviesos.

O kai lankiausi Šri Lankoje, kelią pastojo dramblys, kuris taip pat nebuvo labai draugiškai nusiteikęs. Tačiau visa tai neatgrasė manęs nuo idėjos aplankyti ir kitus pasaulio kampelius ir tuo pat metu skirtingoms tautoms skleisti „žaliąsias“ idėjas. Jei ši mano misija paveikė nors vieną pasaulio žmogų, galiu sakyti, kad kelionė nenuėjo veltui“, – kelionės įspūdžiais dalijosi R. Phandenas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.