Gyvenimas

2019.07.20 12:34

Tamsiojo turizmo objektų sąraše pirmauja Černobylis, tačiau bauginančių vietų apstu ir Lietuvoje

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.07.20 12:34

Kelionės gali suteikti ne tik geras, bet ir šiurpą keliančias emocijas. Su mirtimi, nelaimėmis, kančiomis ar kitais pavojais susijusių vietų lankymas vadinamas tamsiuoju turizmu. „Jis populiarus dėl to, kad sužadina žmogaus emocijas“ – sakė kelionių ekspertė dr. Regina Navickienė.

Terminas „tamsusis turizmas“ (arba juodasis turizmas), apibūdinantis keliones, susijusias su mirtimi, nelaimėmis ar kančia, akademiniuose sluoksniuose buvo pradėtas vartoti 1996 metais. Vėliau šį reiškinį pradėjo nagrinėti viso pasaulio mokslininkai.

Anot dr. R. Navickienės, tamsusis turizmas susijęs ir su nelegaliu tam tikrų vietų lankymu. Tačiau tai tik vieną iš krypčių.

„Pradžioje tamsusis turizmas buvo siejamas tik su holokausto, žudynių vietomis, turinčiomis neigiamą aspektą. Vėliau mokslininkai šį terminą pradėjo nagrinėti visais kampais. Dabar tamsusis turizmas turi visus 50 pilkų atspalvių: nuo juodo iki balto“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalbėjo dr. Regina Navickienė.

Lietuvoje populiariausios tamsiojo turizmo vietos yra Kauno IX forto muziejus, Šaltojo karo muziejus prie Platelių, Grūto parkas, Okupacijų ir laisvės kovų muziejus Vilniuje, Molėtų astronomijos observatorija. Šis objektas prie juodojo turizmo vietų įtraukiamas todėl, kad čia turistai lankosi tamsiuoju paros metu.

„Prie šviesesnių tamsiojo turizmo objektų galima prisiskirti apsilankymą prie Kauno pilies, nes čia kadaise vyko kovos su kryžiuočiais. Visi važiuojame į Italiją ir norime pamatyti Koliziejų, tačiau jis yra tamsiojo turizmo objektas, kadangi ten vyko gladiatorių kovos. „Tamsiojo turizmo“ sąvoka iš tiesų yra labai plati“, – tikino dr. R. Navickienė.

Pasak kelionių ekspertės, prie tamsiojo turizmo gali būti priskiriami ir žygiai po džiungles, apsilankymas Indijos arba Brazilijos lūšnynuose, naktiniai nardymai ar paukščių stebėjimai, vizitas kormoranų sunaikintų medžių teritorijoje. Netgi kulinarinės kelionės kai kuriais atvejais gali turėti tamsiojo turizmo atspalvių. Pavyzdžiui, jeigu maistas ragaujamas tamsoje.

Kita, kur kas tamsesnė juodojo turizmo pusė – tai holokausto vietų, kurios tiesiogiai susijusios su žudynėmis, lankymas.

„Kai kuriose tokiose vietose per retrospektyvas labai jautriai galima išgyventi tą laikotarpį“, – pabrėžė dr. R. Navickienė.

Tarp juodojo turizmo vietų pirmauja Černobylis. Tačiau, pasak kelionių ekspertės, serialas šiai pozicijai įtakos neturėjo, nes ši vieta ir prieš tai užėmė aukščiausią vietą sąraše.

„Vien dėl to, kad buvo sukurta tokia tos vietos atmosfera, kad kiekvienas į ją patekti negali. Turistai turėdavo pildyti dokumentus, vaikščioti su apsauga ir pan.“, – kalbėjo dr. R. Navickienė.

Dar viena iš tamsiojo turizmo krypčių yra pasaulio pabaigos turizmas. Pavyzdžiui, apsilankymas Venecijoje, kuri kiekvienais metais vis smenga gilyn. Taigi vienas iš svarbiausių tamsiojo turizmo aspektų yra žmogaus emocijų sužadinimas.

Pasaulyje populiarėja tamsusis turizmas: ar ryžtumėtės naktinei kelionei į Aušvicą?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt