Eismas

2021.09.07 20:20

„Regitra“ ir pareigūnai paaiškino, ką daryti, jei pametėte automobilio valstybinio numerio ženklą

Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.09.07 20:20

Praslinkus didelėms liūtims socialiniuose tinkluose kaip mat galima pastebėti įrašų su skelbimais, jog rastas ar pamestas automobilio valstybinio numerio ženklas. Radusieji pamestą numerio ženklą dažnai palieka ant vejos šalia važiuojamosios kelio dalies, užkiša tarp medžio šakų arba prie kelio ženklo, tačiau pareigūnai ir „Regitros“ atstovai paaiškina, kaip iš tiesų reikėtų elgtis tiek pametus, tiek radus automobilio valstybinio numerio ženklą.

Reikės naujų numerių arba dublikato

Emilija Bardauskienė, „Regitros“ atstovė spaudai, teigė, kad kiekvienas automobilis privalo būti pažymėtas abiem numerio ženklais, o vairuotojai turi užtikrinti, kad šie ženklai būtų gerai matomi ir pritvirtinti tam skirtose specialiose vietose. Ji pabrėžė, kad, tuo nepasirūpinus ar pametus bent vieną numerio ženklą iš dviejų, dalyvauti eisme negalima ir būtina nedelsiant kreiptis į „Regitrą“ dėl naujų numerio ženklų arba dublikato išdavimo.

„Praradus abi numerio ženklų plokšteles, reikia užsisakyti naujus numerio ženklus. Tai galima padaryti tiesiog internetu. Svarbu žinoti, kad, pasikeitus numerio ženklams, keičiasi ir registracijos liudijimas. Nauji numerio ženklai gali būti pristatyti į artimiausią paštomatą ar per kurjerį. Automatiškai eilės tvarka priskiriamų numerio ženklų kaina už abi plokšteles yra 7,20 Eur, o registracijos liudijimo kaina užsisakant internetu – 9,04 Eur. Atkreipiame dėmesį, kad vairuotojai vietoj eilės tvarka išduodamų numerio ženklų gali išsirinkti ir konkrečiai jiems patinkančią kombinaciją ar vardinį numerį.

Tais atvejais, kai prarandama viena iš dviejų automobilio numerio ženklų plokštelių, galima kreiptis dėl dublikato gavimo. Tačiau tada reikės atvykti į „Regitros“ padalinį ir su savimi turėti asmens tapatybės dokumentą, automobilio registracijos liudijimą bei likusią, t. y. neprarastą, numerio ženklo plokštelę. Tokiu atveju naujas registracijos liudijimas nebus išduodamas, o sumokėti reikės už numerio ženklo dublikatą 3,60 Eur ir 6,66 Eur už duomenų tvarkymą. Jei numerio ženklas nebeatitiks šiandieninio standarto, bus keičiama ir likusioji plokštelė. Pastebėtina, kad dublikatas gali būti išduodamas tik vieną kartą“, – aiškino E. Bardauskienė.

Svarbus skirtumas – pamestas ar pavogtas

Audrius Dragūnas, Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausiasis tyrėjas, teigė, kad pastebėjęs, jog dingo vienas iš valstybinio numerio ženklų, vairuotojas turi kreiptis į „Regitrą“, tačiau įtaręs, kad numeris yra pavogtas, apie tai turėtų informuoti ir policijos atstovus paskambinęs bendruoju pagalbos telefono numeriu 112. Jis taip pat pabrėžė, kad vairuotojai turi prisiminti, jog, praradus vieną iš numerio ženklų, dalyvauti eisme draudžiama.

„Svarbu tai, kad su tokia transporto priemone negalima dalyvauti eisme. Pagal kelių eismo taisykles kiekviena motorinė transporto priemonė, traktorius, savaeigė mašina, priekaba turi būti su tam skirtoje vietoje vertikalioje plokštumoje pritvirtintais registruojant jai priskirtais valstybinio numerio ženklais. Jei bent vieno iš ženklų nėra, tokios transporto priemonės vairuotojas bus sustabdytas policijos ir baudžiamas, antra grėsmė – tai, kad valstybinio numerio ženklu gali pasinaudoti kiti asmenys, darydami pažeidimus arba nusikaltimus – degalų vagystes iš degalinių, greičio viršijimus ir kt.“, – aiškino A. Dragūnas.

Tiesa, pareigūnas teigė, kad jei be vieno iš numerio ženklų važiuojama netyčia – jis pamestas ir vairuotojas to galbūt dar nepastebėjo, tuomet taikoma atsakomybė pagal Administracinių nusižengimų kodekso 417 str. 7 d. Kelių eismo taisyklių pažeidimai, išskyrus šiame kodekse numatytuosius, užtraukia baudą vairuotojams nuo dešimt iki dvylikos eurų. A. Dragūnas taip pat nurodė, kad jei su pamestu ar pavogtu valstybiniu numerio ženklu bus įvykdyta nusikalstama veika, vairuotojui, kurio vardu registruotas numeris, jokia atsakomybė nenumatyta, tačiau tokiu atveju susitikimo su pareigūnais išvengti vis tiek nepavyks.

„Jeigu kitas asmuo pasinaudodamas pamestu valstybinio numerio ženklu padarys pažeidimą arba nusikalstamą veiką, transporto priemonės savininkas bus apklausiamas policijos pareigūnų“, – teigė policijos atstovas.

Radus grąžinti galima net keliais būdais

E. Bardauskienė atkreipė dėmesį, kad pamestą numerio plokštelę radę žmonės gali patys pasirūpinti, kad numerio ženklas būtų grąžintas savininkui, o tai įmanoma padaryti dviem būdais.

„Radus pamestą transporto priemonės numerio plokštelę, ją galima grąžinti savininkui dviem būdais: pirmasis – perduoti „Regitrai“, ji plokštelę grąžins savininkui, antrasis – atiduoti policijai. Policija numerio ženklą grąžins savininkui arba perduos „Regitrai“. „Regitra“ asmenį apie rastus numerio ženklus informuos nurodytais kontaktais. Jei radėjas nenori ar negali atvykti į artimiausią padalinį, rastą numerio ženklą galima paprasčiausiai atsiųsti „Regitrai“ paštu“, – aiškino E. Bardauskienė.

„Regitros“ atstovė taip pat informavo, kad radėjo grąžinta transporto priemonės plokštelė saugoma vieną mėnesį, išskyrus tuos atvejus, kai vietoje grąžinto numerio ženklo yra išduotas naujas valstybinis numeris arba plokštelė yra susidėvėjusi. Jei rasti numeriai neatsiimami, jie sunaikinami.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt