Naujienų srautas

Eismas2019.06.22 15:37

Padangų žymėjimo gidas: ką reiškia ant padangos esantys skaičiai ir raidės

LRT.lt 2019.06.22 15:37

Ar kada nors esate žiūrėję į savo automobilio padangų šonines sieneles ir galvoję, ką reiškia ant jų įspaustos raidės ir skaičiai? Nors kai kurių simbolių reikšmes gal ir suprantate be didelio vargo, pačios svarbiausios skaičių ir raidžių kombinacijos gali pasirodyti ne taip lengvai įkandamos.

Jeigu automobilio padangas patikite keisti serviso darbuotojams, padangų simbolių reikšmės jums ne tokios svarbios. Tačiau jeigu padangas pasikeisti nutarėte pats, o ypač jei ketinate į namus pasikviesti padangų montuotoją, padangų simbolių reikšmes suprasti jums būtina.

Ant savo automobilio sumontavę netinkamas padangas ne tik apsunkinsite transporto priemonės tvarkymą, bet ir kelsite pavojų savo ir kitų saugumui.

Ant padangos šono nurodytose raidėse ir skaičiuose slypi daug svarbios informacijos. Simboliai nurodo ne tik padangos skersmens ilgį ir plotį, bet ir konstrukciją, maksimalaus leistino greičio ir apkrovos indeksus ar net tai, kieno rinkai, pavyzdžiui, Europos ar JAV, ji pagaminta.

Kiekviena nauja padanga turi būti parduodama su etikete, kurioje būna nurodyti triukšmingumo ir kuro sąnaudų rodikliai. Renkantis padangas etiketėse nurodyta informacija padeda lengviau palyginti skirtingų padangų ekonomiškumą, degalų taupymo indeksą ir sukibimą su šlapia kelio danga.

Kas rašoma padangų etiketėse?

Visos naujos padangos Europoje parduodamos su etiketėmis, kuriose nurodoma informacija apie padangos sukibimą su šlapia kelio danga, pasipriešinimą judėjimui ir triukšmingumą.

Degalų taupymo indeksas

Pirmajame langelyje, skalėje nuo A iki G, žymimas degalų taupumo rodiklis. Raidė A reiškia, kad važinėdami šiomis padangomis džiaugsitės ekonomiškiausiomis degalų sąnaudomis.

Europos Komisijos tyrimų duomenimis, skirtumas tarp A ir G gali būti iki 7,5 proc. Šiame langelyje nurodomas pasipriešinimas judėjimui, lemiantis sunaudojamų degalų kiekį.

Sukibimas su šlapia kelio danga

Antrame langelyje taip pat naudojama identiška skalė. Jame nurodomas padangos sukibimo su šlapia kelio danga lygis. Jis įvertinamas atliekant stabdymą važiuojant 80 km/val greičiu. Kiekviena raidė nuo A iki G žymi 2–3 metrų atstumą.

Vadinasi, A raide pažymėtos padangos stabdymo kelio ilgis nuo G raide pažymėtos padangos gali skirtis net 18 metrų.

Jeigu padangos degalų taupymo indeksas yra aukštas, jos sukibimo su šlapia kelio danga indeksas gali būti žemas, kadangi mažinant pasipriešinimą judėjimui, sumažėja ir sukibimas su šlapia kelio danga. Todėl reikia stengtis išlaikyti pusiausvyrą tarp šių dviejų rodiklių.

Triukšmingumas

Trečiame etiketės langelyje nurodomas garsas, kurį padanga skleidžia važiuojant 80 km/val greičiu. Garsas žymimas decibelais.

Triukšmingumo stulpelyje galite rasti ženklą, panašų į „Wi-Fi“ simbolį. Jeigu triukšmingumas pažymėtas viena juoda bangele, padanga atitinka visus dabartinius triukšmo reikalavimus ir nurodymus, kurie bus keliami ateityje.

Trys bangelės reiškia, kad padanga kelia daug triukšmo ir atitinka maksimalias leistinas normas, kurios ateityje bus viršijamos.

Išimtys

Nors šios taisyklės galioja daugumai padangų, kai kurioms lengvųjų automobilių, lengvųjų komercinių automobilių ir sunkvežimių padangoms jos negalioja, įskaitant:

• Restauruotas padangas
• Laikinas padangas ir kompaktiškas laikinas padangas
• Profesionalias visureigių ir lenktynių padangas
• Dygliuotas padangas su metaliniais dygliais
• Padangas, skirtas automobiliams, įregistruotiems iki 1990 m. spalio 1 d.
• Padangas, kurių greičio indeksas yra mažesnis nei 80 km/val.
• Padangas, kurių ratlankio skersmuo yra mažesnis nei 254 mm arba didesnis nei 635 mm

Ką reiškia ant padangų įspausti skaičiai ir raidės?

Įvairios informacijos rasite ir ant padangos šoninės sienelės. Ten pamatysite ne tik gamintojo pavadinimą, bet ir skaičius bei raides, nurodančius padangos dydį ir greičio indeksą.

Padangos dydis

Atidžiai apžiūrėję padangą, ant jos šono pamatysite skaičius. Jų reikšmes lengviau paaiškinti pavyks pasitelkus pavyzdį. Tarkime, ant padangos matote tokį užrašą: 205 45 R17 91 W E4.

Pirmasis skaičius, pavyzdžiui, 205, nurodo padangos plotį milimetrais.

Antrasis skaičius, pavyzdžiui, 45, indikuoja padangos aukštį, išreikštą procentais nuo padangos pločio. Šiuo atveju, padangos aukštis yra 45 proc. nuo 205 mm pločio.

Raidė R žymi padangos konstrukciją. Ant automobilio padangų dažniausiai ir išvysite R raidę, reiškiančią, kad padanga yra radialinė. Tai – labiausiai paplitęs automobilių padangų tipas. Važiuojant dideliu greičiu, radialinės padangos formą išlaiko plieno ir kevlaro pynė.

Kitas skaičius, pavyzdžiui, 17, nurodo rato, kuriam tinka padanga, dydį. Vadinasi, tokia padanga tiks 17 colių skersmens ratui.

Toliau esantis skaičius, t.y. 91, nurodo padangos apkrovos indeksą. Tačiau neapsigaukite – tai nėra svoris, kurį padanga gali atlaikyti. Šiame pavyzdyje skaičius 91 reiškia, kad padanga gali atlaikyti 615 kg svorį.

Padangų apkrovos indeksas būna įvairus – nuo 62 (leidžiantis 265 kg apkrovą) iki 126 (leidžiantis 1,700 kg apkrovą).

Toliau įspausta W raidė nurodo padangos greičio indeksą. 

• N – iki 140 km/val.
• P – iki 150 km/val.
• Q – iki 160 km/val.
• R – iki 170 km/val.
• S – iki 180 km/val.
• T – iki 190 km/val.
• H – iki 210 km/val.

• V – iki 240 km/val.
• W – iki 270 km/val.
• Z – virš 240 km/val.
• Y – iki 300 km/val.

Paskutinė skaičiaus ir raidės kombinacija – E4 – yra patvirtinimo ženklas. Tai reiškia, kad jūsų padanga buvo išbandyta ir ją patvirtino Europos reguliavimo institucijos. Visada vertėtų patikrinti, ar ant jūsų padangų yra šis ženklas.

Kas yra padangos greičio indeksas?

Padangos greičio indeksas nurodo didžiausią greitį, kokį padanga gali atlaikyti. Greičio limitą nurodo ant padangos šono įspausta raidė.

Nors kiekviena padanga ir gali atlaikyti didesnį nei 110 km/val greitį, svarbu pasirinkti padangas, kuriomis galėtumėte važiuoti greičiau nei maksimalus jūsų automobilio greitis.

Kaip sužinoti, koks padangos greičio indeksas tinka mano automobiliui?

Koks turi būti jūsų automobiliui tinkančios padangos greičio indeksas, rasite transporto priemonės naudotojo instrukcijoje arba sužinosite pasitarę su padangų prekybininkais ar montuotojais.

Pagal „autoexpress.co.uk“ parengė Viktorija Lideikytė

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi