Daiktų istorijos. Drugių reikšmė planetai, vengrų pėdsakai Lietuvoje ir Aukštutinės Vilniaus pilies rekonstrukcijos idėja

LRT TELEVIZIJA

2021.12.06 19:25

Drugelio efektas gamtoje: kodėl planetai tokie svarbūs drugiai ir kaip jie susiję su matematika?

Pasakyti, kad gamta yra harmonijos mokytoja – tikra banalybė. Vis dėlto, tai patvirtins ir mūsų pasakojimas. Pavyzdžiui, patinėlis drugys žūsta apvaisinęs patelę, drugiai tik mažą dalį gyvenimo praleidžia sparnuoti, o kelioms jų rūšims kitų gyvūnų išmatos – delikatesas. Galime pridėti dar keletą klišių: „kaip drugys į liepsną“, „švelnus lyg drugio mostas“ ir panašiai... Tačiau ar esate girdėję apie Leonardo Fibonačio dėsnį, kurį patvirtina daugybė gamtos reiškinių, o tarp jų – ir drugiai. O gal girdėjote apie vienintelį lietuvį pasaulyje, žieduojantį laumžirgius? Apie visa tai – laidoje.

Vengrų pėdsakai Lietuvoje: nuo įtakingų politikų ir svajingų meilės istorijų – iki žirnelių ir guliašo

Jau įpratome lietuvių pėdsakų ieškoti visame pasaulyje. O kokių ženklų Lietuvoje paliko vengrai?. Pakanka jau fakto, kad Steponas Batoras suteikė privilegiją Vilniaus Universitetui steigtis. O karvedys Kasparas Bekešas? Ne tik kalvą Vilniuje jo vardu pagerbėme, bet ir trumpus kailinėlius Vilnijos gyventojai „bekešuvka“ vadina. O kiek kasdienio gyvenimo atributų nukelia į Vengriją? Namo važiuodavome „Ikarus“ autobusu, užsukdavome į parduotuvę žirnelių bei puikaus pomidorų ir paprikos mišinio „lečo“, pakeliui užsukdavome į batų taisyklą pasiimti pakaltų „vengerkų“ ir skubėjome namo troškinti guliašo, kol dar „Kapitonas Tenkešas“ neprasidėjo.

Architektas Kaušpėdas apie dabartinę Gedimino pilį: gyvename nesusipratime ir vadiname tai autentika

Jei nustotume svajoti ir bandyti tas svajones įgyvendinti, greičiausiai virstume gyvūnais. Tuo ir skiriamės nuo jų – tikėjimu, kad viskas įmanoma. Tuo įsitikinusi ir entuziastų grupė, užsimojusi įrodyti visuomenei, kad Lietuvos sostinę turi ir gali vainikuoti atstatyta Aukštutinė pilis. Argumentų daugybė – estetinių, funkcinių, emocinių ir patriotinių. Kontrargumentų irgi galima rasti. Mes tik keliame klausimą, ar pasaulyje, kuriame didmiesčius raižo požeminiai traukiniai, žemynus jungia povandeniniai tuneliai, kalnus – kabantys tiltai, mes verkšlensime apie eroduojančius kalvos šlaitus? O gal truktelsime aukštyn kelnes, nusibrauksime varvančias nosis ir kibsime į darbą?

Istorinė publicistika. Ved. Saulius Pilinkus.

Pilinkus Saulius
Vedėjas
Pilinkus Saulius, Mildažytė Edita, Ramoškaitė Asta, Minkevičienė Monika
Redaktorius
Povilaitis Egidijus
Operatorius
Bytautaitė Lolita
Prodiuseris
Kančiauskienė Jūratė, Ferensa Romas, Skujienė Grita, Jusys Vytautas, Daraškevičius Marius, Bučys Andrius, Blažienė Grasilda, Čornij Danutė, Kaušpėdas Algirdas, Kitkauskas Napoleonas Kazys, Repšys Petras
Pašnekovas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau