7 Kauno dienos. Padegimo pasakojimas apie Veroniką Podėnaitę, Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia ir Jurgio Brėdikio mintys

Gytis Padegimas: net jei menininkas pripažįstamas tik po mirties, jis vis tiek turi būti sukūręs darbus būdamas gyvas
Karantinas sutrukdė švęsti Lietuvos operos ir dramos šimtmetį, bet nesutrukdė parašyti šia proga eilėraštį – „Kaunas, 2020 gruodžio 31 d., „Traviata“, autorius režisierius Gytis Padegimas. Su režisieriumi keliaujame į Ramybės parką, kažkada buvusias miesto kapines. „Atsimenu kaip per rūką, kaip čia traktoriai, žmonės – iškasinėjo kapus, aš dar buvau vaikas...“, – pasakoja Padegimas.

Turbūt nedaug kas žino, kad čia palaidota pirmojoje „Traviatoje“, prieš šimtą metų, dainavusi solistė Veronika Podėnaitė, ji taip pat pirmoji lietuvių solistė, 1931/32 m. sezone dainavusi La Scaloje. Ir šiandien Ramybės parke yra jos kapas.

Prie Veros Podėnaites namo, Gedimino gatvėje, Kaune – jos atminimą įamžinusi lentelė. „Kaip sakoma, rankraščiai nedega...nemateriali menininkų veikla kažkur tvyro ore ir vieną dieną tas impulsas prasiskverbia ir paveikia kitas kartas“, – svarsto režisierius Gytis Padegimas.

Restauruota Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia: viena seniausių bažnyčių Lietuvoje, sovietmečiu buvo paversta vaistų sandėliu
500 metų sieninė tapyba ir ko gero seniausias altorius Kaune. Pasak restauratorių, XVI a. polichrominės sienų tapybos Kaune, kitaip nei Vilniuje – beveik nėra išlikę, todėl kiekvienas atrastas fragmentas – ypač brangus. Lankomės – Šv. Jurgio kankinio bažnyčioje, čia rasti net 6 įvairių amžių tapybiniai sluoksniai.

Iliuzinis altorius, pasak specialistų, ko gero vienintelis Kaune. Taip pat su restauratoriais bei menotyrininke pavaikščiosime po zakristija. Pamatysime atrastus unikalius freskų fragmentus, užmūrytus durų portalus, įvairių amžių sluoksnius bei sieninę tapybą. Unikali galimybė išvysti tylų ir subtilų restauratorių darbą. „Mažais, mažais brūkšniukais, teptuku retušuojamas visas paviršius. Kad matytųsi kas yra autentiška, o kas – atkuriama – retušuojam brūkšniukais“, – pasakoja restauratorė Asta Prikockienė.

Šv. Jurgio kankinio gotikinė bažnyčia ne tik viena seniausių Lietuvoje, bet ir viena labiausiai nukentėjusių – sovietmečiu ji buvo paversta vaistų sandėliu, čia treniravosi desantininkai – šokinėjo su parašiutais. Atgavus nepriklausomybę, 1995-aisiais vienuolynas gražintas mažųjų brolių ordinui – pranciškonams, po 10 metų grąžinta ir bažnyčia. Restauracija pradėta atgavus pastatus.

Jūsų laikas 450 – akademikas, kardiochirurgas, diplomatas Jurgis Brėdikis: medicinoje nereikia filosofuoti
Apie tėvą, jo autodiscipliną, iki šiol nesumuštą sunkumų kilnojimo rekordą ir unikalias širdies operacijas sovietmečiu.

„Mano bičiulis Kazakevičius pagal mano idėją sukūrė širdies stimuliavimo aparatą, kuris yra šiandieninio širdies stimuliatoriaus prototipas“, – pasakoja J. Brėdikis.

Ir apie šių dienų pandemines baimes. „Visi tapo nusimanantys vakcinose, visi viską žino... Žinojau, kad yra daug, liaudiškai tariant „psichų“, bet kad jų yra tiek daug – neįsivaizdavau“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau