Nuo Rokų keramikos plytų, kariuomenės uniformų iki stimpanko – apie Kauno fortuose prasidedantį veiksmą

Nuo Rokų keramikos plytų, kariuomenės uniformų iki stimpanko – apie Kauno fortuose prasidedantį veiksmą. Carinės Rusijos laikais Kaunas buvo apjuostas 9 gynybinių fortų žiedu. Ilgus metus fortai buvo įdomūs tik šikšnosparniams, tačiau šiandien situacija keičiasi. Laidos komanda aplankys du fortus – III-ąjį ir IV-ąjį, pasak karo istorikų – didžiausią ir technologiškai įdomiausią.

„Karinis paveldas kažkada buvo laikomas labai spygliuotu ir labai nesaugiu. Kad ir čia, IV forte, buvo tankečių laužynai, o prieš 20 metų išvežti sunkvežiamiai, pilni sprogmenų. Tai toks paveldas, nuo kurio buvo saugojamasi, nuo jo buvo bėgama“, – apie pasikeitusį fortų veidą kalba „Kauno tvirtovės parko“ l.e.p. direktorius Egidijus Bagdonas.

Lietuvoje dar tik atgyjantys, užsienyje fortai tapę jau nieko nestebinančia meno erdve. O kas tas stimpankas, prikėlęs III-ąjį fortą naujam gyvenimui?

„Kai Kaune statė Vytį, galvojau, kodėl negali būti dar vieno Vyčio? Tai čia toks mažytis raitelis viršuje matosi, o arklys gavosi toks nemažas, momentalus“, – sako stimpanką kuriantis menininkas Gintautas Velykis.