7 Kauno dienos. Karo muziejaus jubiliejus, menininkės mūzos ir pokalbis su režisieriumi Gyčiu Padegimu

Apie kelis kartus keistus pavadinimus, ieškotus ir vėliau slėptus eksponatus. Viskas prasidėjo nuo gen. Vlado Nagevičiaus, kai jis lankydamasis Anglijos muziejuje, parsivežė pirmuosius eksponatus. Šiandien muziejuje beveik 300 tūkst. eksponatų. Susipažinkime su ilgamečiais muziejaus darbuotojais istorikais Aušra Jurevičiūte ir Arvydu Pociūnu.

Muziejus matė visas okupacines valdžias, žygiuojančius vokiečių ir rusų karius, muziejaus sodelyje buvo sodinamos bulvės, stovėjo čekistas Dzerdžinskis, sovietinis tankas.

„Buvo gal dvylikta valanda nakties, kai pas mus atėjo sovietinio saugumo darbuotojas. Sako, kad nori peržiūrėti ekspozicijas, tai reikėjo jam pravesti ekskursiją. Šneka po šnekos, jis pasakė: „Jūs tos ekspozicijos neatidarysite, aš informuosiu vadovybę. Tai kas mums beliko?“, – prisiminimais dalijasi čia jau 50metų dirbantis istorikas Arvydas Pociūnas. Pasak istorikų, tai labiausiai nukentėjęs muziejus Lietuvoje. Keičiantis valdžioms – sunaikinti ar dingę eksponatai. Atgavus nepriklausomybę, muziejaus sodelyje buvo atstatytas paminklas nežinomam kariui ir perlaidojami jo palaikai, atstatyta „Laisvė”.

Pirmą kartą Lietuvoje muziejininkų iniciatyva buvo surengta ekspozicija apie Ribentropo ir Molotovo paktą.

„Po 1991 metų pučo, visą ekspoziciją, kuri čia buvo naujai įrengta mes nuplėšėm, suslėpėm...bijojom, jei kartais kiltų okupacija, tie daiktai galėjo būti sunaikinti”, – pasakoja 40 metų muziejuje dirbanti istorikė dr. Aušra Jurečiūtė.

Jei netyčia praeitumėte pro menininkės Leonoros Kuisienės dirbtuvę, išgirstumėte nesiliaujančius plaktuko garsus. Kažkada jaunystėje buvusi gotė, sunkiojo roko gerbėja, odininkė Leonora pasakoja knygrišystę atradusi ne iš karto. Grafika, skulptūra, ryšimas, pasak menininkės, šiandien jai svarbiausia – eksperimentai ir neoromantinė estetika.

„Netgi mano sūnus sako, kam tu tai darai rankomis, jei galima kompiuteriu padaryti. Iš tiesų, tai yra pakankamai vyriškas darbas, reikalaujantis daug jėgos, yra ir purvo, ir dulkių. Odos ritinys sveria 33 kg, taigi, dėliojant lapus ant grindų – padarau 800 prisitupimų “, – pasakoja meno kūrinius primenančias knygas kurianti Leonora.

„Kada žmogus žaidžia rubiko kubą, jis yra ypatingame susikaupime...“, – apie rubiko kubo mūzą Polymniją pasakoja Leonora.

Gimtadienį švenčiantis režisierius Gytis Padegimas. Net 117 spektaklių, karantinas ir kovos už kiekvieną medį.

„Kas valandą, kas dieną apstulbina žinia – kirvis į kamieną, o blogis į mane...“

„Man atrodo, kad valdininkai yra pasimetę skaičiukuose. Juos kiša į galvą, bet platesnio psichologų požiūrio apie visuomenės nuotaikas nėra. Pasak vieno epidemiologo - reikia amputuoti koją, kad išsaugotum organizmą, bet joks chirurgas nepjaus galvos, kad išgelbėtų širdį. Man atrodo, kad dabartiniai valdantieji to nesupranta“.