Daiktų istorijos. Slaugytojų susiformavimas, Rusnės vardą garsinę Ankeriai ir apatinių atsiradimas pasaulyje

Išsaugoti gyvenimą arba padėti ramiai iš jo išeiti: slaugytojų istorija – nuo brolių Bonifatrų iki gailestingųjų seselių

I tema. Kada žmonija tapo tokia humaniška, kad imtų rūpintis savo silpniausiais nariais? Be abejo, slaugytojų būta ir senojoje Romoje, tačiau, deja, dažniausias sprendimas karo lauke – kulka į smilkinį. Gailestingųjų seselių profesija suklestėjo, galima sakyti, per Pirmąjį pasaulinį karą. Nors broliai Bonifratrai paliegėlius slaugė dar XVI amžiuje, šią paslaugą suteikė tik vyrams. Apie šiandien vieną aktualiausių profesijų – slaugytojus.

Rusnei padarė didesnę įtaką nei bažnyčia ir žvejyba kartu sudėjus – apie salos gyvenseną formavusius Ankerius

II tema. Buvo tokia šeima – Ankeriai, kurie Rusnės salai padarė didesnę įtaką, nei bažnyčia ir žvejyba kartu sudėjus. Tai buvo pirkliai, kurių šešios kartos formavo Rusnės gyvenseną ir ekonominį pajėgumą. Ar žinote, kad ir parkas prie bažnyčios, ir monumentas finansuotas šios šeimos lėšomis? Koks buvo vertingas jų namas, kuris, perplukdytas per marias, tapo Nidos ambulatorija? Dar ir šiandien iš skambančių Maumedinės pušies rąstų pastatytas buvęs pirklių viešbutis galėtų tapti pasigėrėtinu nacionaliniu paveldu.

Sudėtinga apatinių atsiradimo bei jų reikalingumo ir neigimo istorija – tapo erotikos objektu, gaminti iš banginio ūsų

III tema. Nepatikėsite, bet apatinių baltinių iki XVIII amžiaus tiesiog nebuvo! Kita vertus, naujausi archeologiniai tyrimai rodo, kad damų liemenėlė egzistavo jau prieš penkis šimtus metų. Apie painią ir sudėtingą apatinių baltinių, jų reikalingumo ir neigimo istoriją. Apie tai, kaip pirmiausiai jie buvo paversti erotikos objektu, o vėliau tapo tiesiog patogiais rūbais, kuriuos galima skalbti skalbyklėje.

Ved. Saulius Pilinkus.