(Ne)emigrantai. Sunkus Tomo įsitvirtinimas Ispanijoje, Kristinos restoranas Bergene ir į Lietuvą grįžę Žygis ir Evelina

Tomas Margys – verslininkas, turistams nuomoja automobilius. Tačiau tam, kad galėtų dirbti pats sau, prireikė laiko ir energijos, o jos trūko, nes nebuvo net ką valgyti. Buvo spalio pabaiga, orai Lietuvoje darganoti, taigi Tomas su buvusia žmona nusprendė ilgiau pabūti Ispanijoje. Galvojo, kad, jei neras darbo, tai bent paatostogaus, o išėjo taip, kad tokių atostogų nekam nelinkėtų. „Prisiatostogavom“, – lyg juokais, bet rimtai sako Tomas. Pinigai ištirpo akimirksniu, o namai – už 4 tūkst. kilometrų nuo namų. Nei draugų, nei pažįstamų – Tomas su žmona turėjo tik drabužių, automobilį ir vienas kitą. Net kalbos nemokėjo, o tai stipriai apsunkino darbo paieškas – ir dabar Ispanijoje angliškai susikalbėsi ne visur. Prie jūros, turistinėse vietose didelių problemų nebus, bet jei bandysi įsidarbinti ne aptarnavimo srityje, nieko neišeis, nes tiesiog nesusišnekėsi. O kai neturi nei pinigų, nei darbo, tenka prašyti išmaldos.

Norvegijos mieste Bergene kaunietė Kristina Kirnienė atidarė pirmą ir vienintelį lietuviško maisto restoraną. Šiuo metu Kristinos restoranas išgyvena rimtą krizę, o tai sužinoję aktyvūs Bergeno lietuviai stveriasi už galvų ir visais būdais stengiasi gelbėti pamiltą vietą – socialiniuose tinkluose pasipylė tautiečiams skirti raginimai eiti valgyti cepelinų, balandėlių ir kitų lietuviškų valgių, nes jeigu klientų nepadaugės, restoranas bus uždarytas. Nors Bergene gyvena ne tik daug lietuvių, bet ir latvių, lenkų, rusų, ukrainiečių, Kristinos restoranas vienintelis ruošia mūsų regione populiarius naminius valgius. Konkurentų jau daug metų neatsiranda, bet tam yra rimtų priežasčių. Labiausiai lietuviškas restoranas Bergene suklestėjo, kai atsidūrė įtakingiausios mieste maisto tinklaraštininkės taikiklyje – po jos apsilankymo čia ėmė plūsti valgytojai, verslas suklestėjo, o Kristinai teko priimti daugiau darbuotojų, kad spėtų suktis ir laiku galetu aptarnauti visus klientus.

Iš pradžių Žygis Pudžemys gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose, paskui nusprendė kardinaliai pakeisti gyvenimą ir apsistojo Kenijoje, tada grįžo į Lietuvą, čia įsimylėjo gražuolę Eveliną ir ją įkalbėjo kartu emigruoti į Didžiąją Britaniją. Vis dėlto po daug metų blaškymosi, tam atėjo pabaiga ir dabar porelė išgyvena patį maloniausią laikotarpį – Vilniaus Justiniškių rajone nusipirko bendrą butą ir čia planuoja įleisti šaknis. JAV Žygis vadina pereinamuoju laikotarpiu ir emigrantiško gyvenimo pradžia. Daugiausia klajūniško gyvenimo sukrėtimų jis patyrė įsikūręs laukinėje Kenijoje, kur lietuvių beveik nesutiksi. Per metus Žygis Londone užbaigė magistro studijas ir kartu su Evelina jiedu rinkosi, ką daryti toliau, kur nori gyventi ir ką veikti, o po ilgų diskusijų nugalėjo planas grįžti namo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau