Žinios. Maskva paragino Lietuvą peržiūrėti rengiamą naują trijų Baltijos šalių elektros prekybos su Rusija metodiką

Per praėjusią parą Lietuvoje registruoti 776 koronaviruso atvejai. Tai didžiausias iki šiol užsikrėtimų per parą skaičius. Nuo COVID-19 mirė dar trys žmonės, iš viso jau 144. Iš minėtų naujų atvejų, 270 registruota Vilniaus, daugiau nei 170 Kauno, 120 Klaipėdos apskrityse. Atsižvelgdama į vis bloėjančią epidemiologinę situaciją, Vyriausybė pritarė nuo penktadienio uždrausti atvirose ir uždarose erdvėse organizuojamus renginius ir susibūrimus viešose vietose. Išimtys galios tik sporto ir kultūros renginiams, laidotuvėms, tačiau ir čia bus apribojimų.

Didžiosioms ligoninėms paskelbus, kad pradedamas jausti lovų, skirtų koronavirusu sergančiųjų gydymui, trūkumas, nuo penktadienio Vilniaus miesto klinikinė ligoninė gydys šia liga sergančius pacientus. Bus paruošta 130 lovų pacientams, sergantiems COVID-19, tą pačią dieną 20 pacientų bus galima pajungti prie tiesioginio deguonies padavimo, artimiausiomis dienomis šis skaičius padidės iki 86. Pasak ligoninės vadovo, visi kiti pacientai, kuriems reikia medicinos pagalbos, galės kreiptis ir gauti reikalingą vienam iš ligoninės padalinių.

Prezidentas Gitanas Nausėda pristatė gerovės valstybės viziją. Jo matymu, Lietuva turi būti stipri, teisinga, žalia ir inovatyvi. Šalies vadovas išreiškė norą, kad būtų didinamas finansavimas krašto gynybai iki 2,5 proc. nuo BVP, taip pat nori pasiekti, kad atotrūkis tarp daugiausiai ir mažiausiai uždirbančiųjų mažėtų nuo dabar esančių 7 kartų, iki 5. Gerovės valstybės vizijoje – ir nacionalinis susitarimas dėl švietimo, ir didesnis viešųjų paslaugų finansavimas.

Tėvynės sąjunga, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija rytoj planuoja pradėti derybas dėl valdančiosios koalicijos. Iki to laiko partijos planuoja parengti savo siūlymus koalicijos programai. Šį vakarą dėl to renkasi Tėvynės sąjungos prezidiumas. Liberalų sąjūdis ir Laivės partija savo pozicijas yra aptarę anksčiau.

LRT tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad Lietuva elektros kabelius už beveik 5 mln. eurų per lietuvišką bendrovę perka iš Baltarusijos gamyklos „Energokomplekt“, tiekusios juos ir Astravo atominei elektrinei. Ši bendrovė yra ir patikima Rusijos energetikos gigantės „Rosatom“ partnerė, aprūpinusi kabeliais ne tik Astravą, bet ir „Rosatom“ statomą atominę jėgainę Irane. Lietuvoje „Energokomplekt“ savo produciją realizuoja per kelias įmones.

Maskva paragino Lietuvą peržiūrėti rengiamą naują trijų Baltijos šalių elektros prekybos su Rusija metodiką. Pagal ją, pradėjus veikti Astravo atominei elektrinei smarkiai sumažės prekybos su Rusija apimtys. Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas atsiuntė notą Lietuvos energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui, kurioje ragina netaikyti papildomo koeficiento ir taip sumažėsiančiai elektros prekybai per Latvijos-Rusijos jungtį.

Ir toliau daugėjant užsikrėtusiųjų COVID-19, Vokietija ir Prancūzija ketina paskelbti apie dar griežtesnius suvaržymus. Vakare į prancūzus kreipsis prezidentas Emmanuelis Macronas, manoma, kad šalyje bus įvestas karantinas, tik esą ne toks griežtas kaip pavasarį.

Lenkijoje jau beveik savaitę nerimsta masiniai protestai prieš sprendimą beveik visiškai uždrausti abortus. Šiandien dėl to skelbiamas vienos dienos streikas. Valdžia ragina atsižvelgti į rekordiškai išaugusius koronaviruso atvejų skaičius ir nutraukti protestus. Bet kritikai sako, kad patys valdantieji situaciją ir paskatino.

Azerbaidžanas apkaltino Armėniją raketomis apšaudžius kaimą Kalnų Karabache. Žuvo keturi civiliai, dar trylika sužeista. Susirėmimai tarp Azerbaidžano ir Armėnijos Kalnų Karabache tęsiasi daugiau nei mėnesį ir jokių paliaubų kol kas pasiekti nepavyksta.

Kačių prieglaudos Ispanijoje pilnos nuo COVID-19 mirusių šeimininkų keturkojų. Vienos Barselonos prieglaudos vadovė sako, kad per pandemiją sulaukė labai daug vyresnio amžiaus, dažnai pasiligojusių kačių.

Orai.

Ved. Ignas Andriukevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau