Panorama. ES pareiškė įdėmiai stebinti įvykius Baltarusijoje ir palaikanti žmonių teisę streikuoti (su vertimu į gestų k.)

Daugiausia mandatų Seime iškovojusi Tėvynės sąjunga su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija pradėjo derybas dėl valdančiosios koalicijos formavimo. Trijų partijų lyderių pasirašytoje deklaracijoje įvardijama, kad formuojama Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė. Antri pagal dydį planuojamos valdžios partneriai norėtų, kad Seimo pirmininke taptų Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Tačiau konservatoriai kol kas to nežada.

Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien asmeniškai pasveikino Tėvynės sąjungą-Krikščionis demokratus su pergale rinkimuose. Prezidentas taip pat palinkėjo sėkmės I. Šimonytei formuojant Vyriausybę ir einant ministro pirmininko pareigas. Po susitikimo su šalies vadovu sutarimą tikino radę tiek dabartiniai valdantieji, tiek būsimi. Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sveikino moterų lyderystę ir pripažino, kad, atėjus naujajai valdžiai, jai būtų įdomu eiti prezidento pareigas.

Pasak Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio, centro kairės partijoms iki valdančiosios daugumos formavimo pritrūko trijų mandatų. Dėl to jis kaltina Lietuvos socialdemokratų partiją, esą dalyje apygardų rėmusią ne „valstiečių“, o konservatorių kandidatus. Vis dėlto premjeras Saulius Skvernelis rinkimų rezultatus įvertino kaip „labai gerus“ ir tikina, kad valdančiųjų guosti nereikia.

Situacija dėl koronaviruso šalyje blogėja. Didžioji dalis gyventojų – karantine. Jis skelbiamas dar aštuoniose savivaldybėse, galios ir didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje. Kaukių dėvėjimas viešose vietose tiek viduje, tiek lauke bus privalomas. Per pastarąją parą nustatyti 766 nauji koronaviruso atvejai, pranešama, kad dar 2 žmonės mirė.

Konservatorės Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Gintarė Skaistė triumfavo ryškiausiose dvikovose su valdančiaisiais – premjeru Sauliumi Skverneliu ir sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga. Vienoje apygardoje – lygiosios. Socialdemokratas Gintautas Paluckas ir konservatorius Edmundas Pupinis Utenoje surinko po tiek pat balsų. Balsai šioje apygardoje perskaičiuojami, šio vakaro duomenimis, dviejų balsų persvara laimi konservatorius Edmundas Pupinis. Tačiau kol kas į perskaičiavimą nėra įtraukti 7 balsai, kurie, kaip anksčiau skelbta, pasimetė per išankstinį balsavimą. Jie rezultatus dar gali pakeisti.

Pasibaigęs antrasis rinkimų turas atskleidė, kad į Seimą patenka pusšimtis naujokų. Daugiausia, 16, į Seimą deleguoja rinkimus laimėjusi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. 10 naujokų – iš Laisvės partijos. Šįmet Seime turėtų dirbti ir daugiau moterų, tačiau jų vis dar mažiau nei kitų Europos šalių parlamentuose.

Europos Sąjunga pareiškė įdėmiai stebinti įvykius Baltarusijoje ir palaikanti žmonių teisę streikuoti. Pasibaigus „tautos ultimatumo“ Aliaksandrui Lukašenkai terminui pasitraukti iš posto, Baltarusijoje įsibėgėja visuotinis streikas. Pasak žmogaus teisių gynimo centro „Viasna“, šiandien per naujus protestus Baltarusijoje buvo suimta daugiau nei 170 žmonių, dauguma jų – Minske.

Elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ gavo Baltarusijos operatorės „Belenergo“ informaciją, kad elektros gamybos pradžia Astravo atominėje elektrinėje numatoma nuo lapkričio 1 iki 10 d. Lietuvos bendrovė pažymi, kad nuo jėgainės elektros gamybos pradžios nustatys nulinį pralaidumą elektros importui iš Baltarusijos. Kaip numatyta Lietuvos priimtame įstatyme, nuo Astravo atominės elektrinės veikimo pradžios Lietuva taip pat nesuteiks elektros rezervų Baltarusijai. Lietuva yra didžiausia Baltarusijoje statomos elektrinės kritikė, tuo metu Minskas atmeta Vilniaus priekaištus dėl saugumo reikalavimų nepaisymo.

NASA paskelbė, kad Saulės apšviestoje Mėnulio pusėje pirmąkart pastebėtas vanduo. Šis atradimas rodo, kad vanduo gali pasiskirstyti po Mėnulio paviršių net tik šaltose, šešėlyje esančiose vietose. Jis padarytas naudojantis aviacine observatorija SOFIA – milžinišku teleskopu, įtaisytu lėktuve „Boeing 747SP“. Vanduo patiktas Klavijaus krateryje, esančiame pietiniame Mėnulio pusrutulyje ir matomame iš Žemės. Nors vandens nedaug, bet atradimas kelia naujų klausimų, kaip jis atsirado ir išsilaikė ant atšiauraus beorio Mėnulio paviršiaus. Mokslininkai sako, kad dar nežino, ar radinį galės naudoti kaip vandens šaltinį, tačiau sužinoti apie vandenį Mėnulyje yra nepaprastai svarbu.

Vilniuje veikia alytiškio menininko, keramiko Audriaus Janušonio paroda „Signalai ir giesmės“, kurioje jis eksponuoja paskutiniu metu sukurtus darbus. Pasak parodos rengėjų, paroda daugiasluoksnė, tiršta darbų, prasmių ir pasakojimų, literatūrinių nuorodų ir užslėptų asmeninių prasmių.

Rašytojų sąjungoje įteikta trečioji daktaro Aloyzo Petriko literatūrinė premija. Ji atiteko rašytojai ir dailininkei Kotrynai Zylei už knygą jaunimui – mistinį romaną „Sukeistas“. Kotryna Zylė yra išleidusi keturias knygas „Milžinas mažylis“, „Didžioji būtybių knyga“, „Mažas kaip vabalėlis“, o romane „Sukeistas“ išlieka ištikima mėgstamai lietuvių mitologijos temai. Petriko premija skiriama už lietuvių rašytojų sukurtus kūrinius vaikams ir jaunimui. Šios premijos steigėjas ir mecenatas – verslininkas daktaras Aloyzas Petrikas, ja pratęsiama Lietuvos Raudonojo Kryžiaus premijos, įsteigtos 1933 m., tradicija. Anuomet šios premijos iniciatorius buvo tuometis Lietuvos Raudonojo Kryžiaus valdybos pirmininkas Aloyzas Petrikas.

Ved. Eglė Bučelytė.

Su vertimu į gestų k.