Savaitė. Metai po Nausėdos išrinkimo: politinės erdvės stebėtojai pasigedo lyderystės ir gerovės valstybės kūrimo

politologai didžiausia klaida laiko Narkevičiaus paskyrimą ministru

Gitanas Nausėda prezidentu išrinktas praėjusių metų gegužės 26-ąją. Taigi, praėjo metai. Politologai didžiausia Nausėdos klaida laiko Narkevičiaus paskyrimą ministru, o didžiausiu nusivylimu – kad niekur nepasistūmėjo gerovės valstybės kūrimas. Per tuos metus prezidentas, žadėjęs ieškoti susitarimų, savo žodžius patvirtino – jis nekonfliktiškas žmogus, ieško dialogo, linkęs netgi nusileisti. Prezidento Nausėdos kuriama bendravimo atmosfera – politiškai korektiška. Kita vertus, profesorė Jūratė Novagrockienė sako, kad valstybės vadovas tapo valdančiųjų sugyventiniu ir puikiai atlieka reprezentacinę funkciją. Prezidento lyderystės pasigenda dauguma politinės erdvės stebėtojų. Pats Nausėda sako, kad savo užduotį bus įvykdęs, jei bus suprastas, koks jo kadencijos tikslas.

Bet prezidentą rinko ne vien politologai, o ir visa Lietuva. Prieš metus, bendrovės „Vilmorus“ apklausa parodė, kad žmonės rinkosi jį, o ne Šimonytę, nes jis buvo ne politikas, neturėjo jokių ryšių su partijomis, kalbėjo apie gerovės valstybę, kurioje matomas kiekvienas žmogus, ir norėjo, kad tai būtų kitokia asmenybė nei buvo prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tai štai tapo įdomu, ką praėjus metams apie Gitano Nausėdos darbą mano patys rinkėjai.

Šią savaitę sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pagrasino, kad taikys sankcijas gydymo įstaigoms, kurios neskuba atnaujinti darbo, nors jau praėjo mėnuo, kai švelninat karantino sąlygas buvo nurodyta šalies gydymo įstaigoms atverti duris, pradėti dirbti visu pajėgumu, tam pasirengę vos pusė.

Balandžio viduryje vieša tapo žinia, kad Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojams dėl itin didelio darbo krūvio ekstremaliomis sąlygomis pakelti atlyginimai. Tiesa, labai atlyginimai padidėjo, net ir daugiau nei 1000 eurų ministro Aurelijaus Verygos politinio pasitikėjimo komandai, eiliniams ministerijos darbuotojams mažiau, pavyzdžiui, 200 eurų. Medikus, kurie, kaip sako Sveikatos apsaugos ministerija, kovojo su COVID-19 pirmose gretose, ministras nusprendė apdovanoti medaliais, kurių vertė 21 euras, bet dizainą kūrė pats Aurelijus Veryga.Ką apie tai mano Medikų sąjūdžio vadovė Živilė Gudlevičienė?

Europos Komisija šią savaitę paskelbė ambicingą Europos Sąjungos ekonomikos gelbėjimo planą. Pagal jį, labiausiai ekonomiškai nuo pandemijos nukentėjusioms šalims siūloma skirti pusę trilijono eurų subsidijų ir dar ketvirtį trilijono paskolinti. Į kiek daugiau nei 6 milijardus, iš kurių didžiąją dalį sudarytų subsidijos, pretenduotų ir Lietuva. Tačiau patenkinti liko ne visi.

JAV šią savaitę dorojosi su dviem krizėmis – augančiu koronaviruso aukų skaičiumi ir rasinėmis riaušėmis Mineapolyje. Netekčių skaičius perkopė 100 tūkstančių, tai jau daugiau, negu Amerika neteko Korėjos, Vietnamo, Irako ir Afganistano karuose kartu sudėjus. O įsiūčio bangą įplieskęs mirtinas policijos smurtas prieš juodaodį tik priminė, kad šimtmečių senumo nuoskaudos ir nelygybė niekur nedingsta. Bet viena vieta, labiau negu kitos, patyrė šių dviejų problemų smūgį tuo pat metu. Tai pirmųjų Amerikos gyventojų, indėnų, teritorijos.

Ilgą laiką dėmesio centre dėl koronaviruso buvusi Kinija – vėl viso pasaulio akyse. Šįkart dėl Honkongo, kurio autonomiją Pekinas vis labiau varžo. Dėl to žmonės išėjo į gatves reikšti nepasitenkinimo ir teigia, kad, jeigu Kinija patvirtins nacionalinio saugumo įstatymą Honkongui, tokios galimybės ateityje jie gali nebeturėti.

Po 19 valandų skrydžio prie Tarptautinės kosminės stoties prisišvartavo du iš Floridos pakilę amerikiečių astronautai. JAV tai pirmas kartas nuo 2011-ųjų, kai NASA astronautai į kosminę stotį skrenda ne iš Rusijos kosmodromo, o vėl iš Kenedžio kosminių skrydžių centro.

Ved. Nemira Pumprickaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau