Panorama. Lietuvos mokyklos pradėjo mokymą nuotoliniu būdu: iš karto strigo pagrindinės nuotolinio bendravimo platformos ir mokymo sistemos (su vertimu į gestų k.)

Prieš mažiau nei valandą gauti duomenys rodo, kad Lietuvoje patvirtintas koronavirusu užsikrėtęs 491 žmogus. Šiandien užfiksuoti 7 nauji infekcijos atvejai.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad ligoninėse guli 116 koronavirusu užsikrėtusių žmonių, 5 būklė sunki. Verygos teigimu, lyginant su tyrimų skaičiumi, naujų atvejų mažėja. Ministrui viliantis, kad užsikrėtusiųjų skaičius didės stabiliai, Klaipėdos medikai perspėja: COVID-19 gydymui jau greitai teks pasitelkti rezervines ligonines. Miestuose pradeda veikti vadinamosios „karščiavimo klinikos“, kuriose bus priimami koronaviruso simptomus turintys žmonės.

Precedento Lietuvos švietimui neturinti situacija – Lietuvos mokyklos pradėjo mokymą nuotoliniu būdu. Ir dėl didelio prisijungusiųjų srauto iš karto strigo pagrindinės nuotolinio bendravimo platformos ir mokymo sistemos. Trūksta kompiuterių, ne visų mokytojų įrenginiai pakankamai galingi. Socialiai remtinus vaikus kompiuteriai pasieks per kelias savaites.

Vyriausybė deda tašką užsienyje įstrigusių tautiečių susigrąžinimui. Pasak susisiekimo ministro, nuo kovo vidurio įvyko 21 skrydis, kuriuo sugrįžo daugiau nei 3 tūkst. piliečių. Tai šaliai kainavo 150 tūkst. eurų, likusiuosius tikimasi parskraidinti padedant ES.

Vyriausybė nuo COVID-19 kenčiantiems verslams siūlo tris priemones: kompensuoti paskolų palūkanas, garantuoti už paskolas ir teikti paskolos būtiniausioms išlaidoms. Išeiti paskolų „atostogų“ verslai gali jau dabar, o kitų priemonių žadama dar palaukti. Nors Vyriausybė praneša apie augantį susidomėjimą pagalba, kai kurie verslai prasiskolinti tvyrant nežiniai dėl ateities neketina.

Italijoje ir Ispanijoje, labiausiai koronaviruso pandemijos paliestose Europos šalyse, paros mirčių skaičius ir toliau yra po beveik tūkstantį žmonių. Ispanija pagal oficialiai registruotų susirgimų skaičių taip pat pralenkė Kiniją. Tačiau PSO skelbia, kad padėtis šiose šalyse stabilizuojasi, atsargų optimizmą reiškia ir Madridas, pabrėžiantis, kad tą lemia griežtas karantinas.

Vengrijai kovojant su pandemija, šalies parlamentas ministrui pirmininkui Viktorui Orbanui suteikė plačių naujų įgaliojimų. Daugumą parlamente turinti nacionalitinė Orbano „Fides“ partija pritarė siūlymui leisti vyriausybei šalį valdyti dekretais. Sprendimą kritikuoja opozicija ir žmogaus teisių organizacijos.

Nors Europa lieka koronaviruso pandemijos centru, JAV yra daugiausiai – 120 tūkst. – oficialiai registruotų susirgimų turinti šalis pasaulyje. Skambant ekspertų įspėjimams, kad JAV nuo koronaviruso gali mirti iki dviejų šimtų tūkstančių žmonių, šalies prezidentas Donaldas Trumpas pratęsė prevencinius viešojo gyvenimo ribojimus iki balandžio 30-osios. Anksčiau raminęs, kad viskas baigsis iki Velykų, Trumpas dabar sako, kad po dviejų savaičių mirčių skaičius šalyje tik pasieks piką.

Didžiuosiuose miestuose medikų ir pareigūnų vaikams įkurti darželiai, mokymas organizuojamas pradinukams. Toks sprendimas priimtas šalyje paskelbus karantiną ir uždarius ugdymo įstaigas. Vengiant didelių kontaktų sudarytos mažesnės nei įprasta grupės, tiek vaikai, tiek pedagogai dėvi kaukes.

Per karantiną apribotas socialinių paslaugų teikimas, bet socialiai remtinos šeimos, vieniši ir neįgalūs senjorai nepaliekami be pagalbos. Marijampolės socialiniai darbuotojai porą kartų per savaitę jiems veža maisto paketus, esant poreikiui higienos priemones, kepa bandeles, perka vaistų. Kavinės pasiūlė vienišiems ir neįgaliems gaminti karštą maistą. Socialinės paslaugos teikiamos visiems, anksčiau net jomis ir nesinaudojusiems. Nuotoliniu būdu konsultuoja psichologai, priklausomybių konsultantai.

Užimtumo tarnyba skelbia, kad bedarbių daugėja kasdien – ypač kurortuose ir atokiuose rajonuose, o laisvų darbo vietų skaičius kai kur sumažėjo net keliolika kartų. Šiek tiek gelbėja sezoniniai darbai ir verslo modelius suskubusios keisti įmonės. „Sodros“ duomenys rodo, kad per mėnesį darbuotojų labiausiai mažėjo restoranuose ir viešbučiuose, daugiausiai įdarbinta žmonių laikinojo įdarbinimo įmonėse ir elektroninėse parduotuvėse.

Prezidentas dabartinio VSD vadovo Dariaus Jauniškio kandidatūrą teikia antrai kadencijai. Nausėdos teigimu, šiuo sudėtingu metu svarbu užtikrinti svarbiausių valstybės institucijų veiklos tęstinumą, o Jauniškis esą įrodė, kad yra strategiškai mąstantis ir ryžtingas vadovas.

Rytoj parlamentarai renkasi į nenumatytą Seimo posėdį, dar vieną planuojama rengti ir trečiadienį. Pasak Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, darbotvarkėje numatyti svarbūs klausimai dėl koronaviruso suvaldymo, tarp kurių – ar Seimas gali dirbti nuotoliniu būdu, 15-os procentų priedai medikams, kovojantiems su koronavirusu.

Vidaus reikalų ministrė žada, kad automobilių savininkai, nepasikeitę dygliuotų padangų į vasarines, per karantiną nebus baudžiami, o jam pasibaigus bus palikta laiko padangoms pasikeisti. Taip pat numatoma padaryti išlygą dėl nebegaliojančio vairuotojo pažymėjimo – baudos už pasibaigusio galiojimo dokumentą nebus taikomos.

Ved. Marijus Žiedas.