Panorama. Kultūros sektorius karantino metu: milijoniniai nuostoliai ir nerami ateitis (su vertimu į gestų k.)

Nauja informacija apie koronavirusą. Lietuvoje patvirtintų koronaviruso infekcijos atvejų skaičius beveik pasiekė 300, dabar fiksuoti 299 atvejai. Naujausi 9 patvirtinti prieš valandą, tarp užsikrėtusiųjų dar 4 Lietuvoje dislokuoto NATO bataliono kariai, vėl yra gydymo įstaigų darbuotojų. Mirusių nuo koronaviruso skaičius Lietuvoje išlieka nepakitęs – 4. Nepranešama, kad būtų daugiau pasveikusių, iki šiol – viena moteris.

Ukmergė nebus uždaroma. Ukmergės vadovų žiniomis, mieste nustatyta 17 užsikrėtimo atvejų, koronavirusas šiandien patvirtintas dar keturiems medikams, tad iš viso užsikrėtę jau aštuoni gydytojai. Vienintelis ligoninėje likęs Ukmergės medikas irgi izoliuotas, 100 garbaus amžiaus pacientų prižiūri gydytojas, atvykęs iš kito miesto. Vis dėlto Ukmergei tampant didžiausiu viruso židiniu Lietuvoje, nutarta judėjimo į rajoną neriboti, tačiau gyventojai raginami iš namų be reikalo neiti. Žadama, kad dėl koronaviruso bus tiriama daugiau ukmergiškių, mieste bus įsteigtas mobilusis patikros punktas, bus plaunamos miesto gatvės.

Nauji COVID-19 atvejai. Koronavirusas patvirtintas dviems gydytojams – vienam Kauno greitosios medikui, kuris kontaktavo su užsikrėtusia Ukmergės ligoninės gydytoja, o kitas – Vilniaus Žalgirio klinikos skyriaus vadovas. Nerimas ir Alytuje – čia virusas diagnozuotas greitosios medikės vyrui. Jos tyrimo dar laukiama. Iš viso saviizoliacijoje dėl koronaviruso šiuo metu yra 545 medikai. Didžioji jų dalis – Vilniaus apskrityje.

Kova su virusu ir ekonomikos gelbėjimas. Koronaviruso atvejų pasaulyje jau daugiau kaip pusė milijono. Sparčiai augant užsikrėtusiųjų skaičiui, beveik visos stipriai paveiktos valstybės skelbia karantinus. Pasaulio sveikatos organizacija perspėja, kad reikia saugoti medikus, nes labai daug jų užsikrečia. Gyventojams būnant namuose ekonomika lėtėja sparčiau nei prognozuota, todėl vyriausybės ieško galimybių skatinti ekonomikas. Didžiojo dvidešimtuko lyderiai šiandien vaizdo konferencijoje nutarė, kad šią krizę reikia spręsti kartu, pat pat padėti besivystančioms pasaulio šalims.

COVID-19 smukdo ekonomiką. Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas teigia, kad pagal bazinį scenarijų, šalies ekonomika 2020 m. galėtų susitraukti 11,4 proc. o nedarbas pakilti iki 12,5 proc. Esant pačiam blogiausiam scenarijui ir karantinui užsitęsus iki 4 mėnesiu, šalies BVP smuktų net 20,8 proc. o nedarbas išaugtų iki 16 proc.

ES vadovai apie koordinuotus veiksmus. Europos Vadovų Tarybos neeilinėje vaizdo konferencijoje Prezidentas Gitanas Nausėda akcentavo būtinybę krizės akivaizdoje išlaikyti ES valstybių solidarumą ir užtikrinti piliečių teises bei asmenų, prekių ir paslaugų tinkamą judėjimą Europos Sąjungoje. Siekiant sumažinti neigiamą poveikį ekonomikai, pasak jo, svarbu, kad laisvam prekių judėjimui būtų taikomi tik būtinieji apribojimai.

Nuotolinėms pamokoms trūksta kompiuterių. Karantino metu šalies bendrojo ugdymo mokyklos dirba nuotoliniu būdu. Daugumoje mokyklų kol kas dar tęsiasi atostogos, bet nuo pirmadienio į nuotolinio ugdymo procesą įsitrauks visos Lietuvos mokyklos. „Didžioji dalis mokyklų dalijasi patirtimi. Pagalba vieni kitiems yra labai svarbu“, – pabrėžė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius ir per virtualią konferenciją žiniasklaidai dėkojo mokyklų vadovams.

Automobilių priežiūra karantino sąlygomis. Karantinas keičia automobilių priežiūros darbus. Klientai į autoservisų vidų nebeįleidžiami, jų prašoma palikti tik raktelius. Siekiant išvengti tiesioginio kontakto, nuvežti transporto priemones prašoma ir techninę pagalbą kelyje teikiančių įmonių.

Koronavirusas – iššūkis benamiams. Pasauliui kovojant su koronavirusu ir įvedant karantiną, iššūkiu tampa benamiai. Prancūzijoje savanoriai piktinosi, kai policija baudė benamius už tai, kad jie nesėdėjo namuose. Užsidarant įprastoms prieglaudoms, daugelis šalių benamiams atveria viešbučius, arba kuria lakinus centrus.

Kultūros nuostoliai. Vyriausybei paskelbus, kokią paramą skirs valstybės kultūros įstaigoms ir daliai nevyriausybinio sektoriaus organizacijų, į Seimo kultūros komitetą kreipėsi populiariosios muzikos, komercinių renginių ir žiniasklaidos atstovai. Jų teigimu, per vieną naktį atšaukti koncertai, reklamos užsakymai juos paliko be uždarbio ir toliau dirbant patiriami didžiuliai nuostoliai.

Senjorų mankšta – sveikatai stiprinti. Jeruzalėje įsigaliojus naujiems apribojimams dėl koronaviruso, vienas vyras nusprendė padėti vyresnio amžiaus žmonėms išlikti aktyviems. Jis savo močiutei ir kitiems senjorams lauke organizuoja mankštą. Joje dalyvaujantys laikosi visų Izraelyje nustatytų rekomendacijų ir reikalavimų – laikosi mažiausiai dviejų metrų atstumo, neturi tiesioginio kontakto. Vakar Izraelis įvedė naujus apribojimus: draudžiama visiems senjorams nuo namų nueiti šimtą metrų. Izraelyje visi penki mirusieji nuo koronaviruso buvo vyresnio pensinio amžiaus žmonės, turėję kitų sveikatos sutrikimų ar lėtinių ligų. Pasak mankštą organizuojančio Loreno, todėl vyresnio amžiaus žmonėms reikia šiek tiek prasimankštinti kasdien.

Velykiniai zuikiai su kaukėmis. Šveicarija, siekdama stabdyti mirtinos koronaviruso ligos plitimą, nuo ateinančios nakties uždaro sienas užsieniečiams, įvažiuoti negalės ir Šengeno valstybių piliečiai. Šveicarijoje patvirtinta kone 11 tūkst. COVID-19 atvejų, pusantro šimto žmonių mirė. Tuo metu Šveicarijos šokolado gamintojai jau ruošiasi šių metų Velykoms. Ir prisitaiko prie realijų – šių metų velykiniai šokoladiniai zuikiai bus su apsauginėmis veido kaukėmis. Šiemet milijonams žmonių Velykinės šventės bus kitokios. Dėl koronaviruso pandemijos greičiausiai daugelyje šalių, tarp jų ir Lietuvoje nebus atšauktas karantinas ir tebegalios judėjimo apribojimai.

Ved. Eglė Bučelytė.