Daiktų istorijos. Filologes gąsdinantis Dinas Zauras, „kalbančios“ gėlės ir smūgiai pirmojo olimpinio aukso link

Dinas Zauras gąsdina ne tik filologes: „FiDi“ iniciatoriai sako, kad pirma darė, o tada galvojo. Studentiška šventė, minima jau 53-ąjį kartą – kas? Žinoma, kad Fiziko diena („FiDi“). Kada, kas ir kodėl ją sumanė? Kodėl ji tapo tokia reikalinga ir populiari? Ko fizikai važiuoja pas filologes ir kodėl Dinas Zauras, pusę amžiaus riedėjęs Vilniaus gatvėmis pirštis, dabar įkalintas Vilniaus universiteto kieme? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Daiktų istorijos“ su jos vedėju Sauliumi Pilinkumi, vienu iš „FiDi“ organizatorių Romu Buivydu, šios šventės pradininku Vitu Mačiuliu bei Dino Zauro tėvu ir motina Viliumi Armonu.

Raudona rožė reiškia meilę, o balta rožė nekalta: ką mums byloja žiedai ir kokių reikšmių jiems suteikė žmogus? Gėlių kalba – ką mums byloja žiedai ir kokių reikšmių jiems suteikė žmogus? Kodėl raudona rožė reiškia aistrą, o geltonas žiedas – neapykantą? Kaip atsirado gėlės-simboliai ir kada sukurta gėlių simbolika? Pasakoja lietuvių mitologijos tyrinėtoja dr. Daiva Vaitkevičienė ir floristas Antanas Mažonas.

Iš kairės, iš dešinės, kablys: boksininko Dano Pozniako smūgiai dar 1968-aisiais Lietuvą atvedė į pirmąjį olimpinį medalį. Ar žinote, kad po Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje boksas buvo tapęs sporto šaka nr. 1? Pasaulyje bei Europoje skynėme medalius ir lipome ant aukščiausių pjedestalų, o tarpukariu Jungtinėse Amerikos Valstijose lietuviai profesionaliame bokse buvo tiesiog geriausi. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Daiktų istorijos“ – pasakojimas apie pirmąjį Lietuvos olimpinį čempioną Daną Pozniaką ir lietuviškų kumštynių istoriją. Pasiklausykime bokso trenerio Juozo Šliužo ir bokso istorijos metraštininko Rimgaudo Tirilio sūnaus Tomo Tirilio.

Ved. S. Pilinkus.