Panorama. Narkevičiui patikinus, kad Klaipėdos uosto nuotekos – švaresnės nei vanduo, Mažeika siūlo jo paragauti (su vertimu į gestų k.)

Koronavirusas Europoje plinta toliau – nauji atvejai Šveicarijoje, Kroatijoje, Rumunijoje, Austrijoje. Lietuvių pamėgtoje Tenerifėje viename iš viešbučių paskelbtas karantinas: jame yra ir trys Lietuvos piliečiai. Kelionių agentūros stabdo pardavimus į šį viešbutį, turistai bus perkeliami kitur. URM pataria nekeliauti į pietinę Tenerifės salos dalyje esantį Adechės miestą ir jo apylinkes.

Nors, medikų teigimu, apsauginės kaukės neapsaugo nuo viruso, lietuviai iššlavė jas iš vaistinių, masiškai perkami ir respiratoriai. Pasak Visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorės, dabar labai trūksta savanorių, kurie padėtų palaikyti ryšį su grįžusiaisiais. Šiuo metu dėl koronoviruso stebima apie 800 žmonių, tačiau kol kas nė vienas užsikrėtimo atvejis nepatvirtintas.

Irano sveikatos apsaugos viceministras tapo pirmuoju aukšto rango politiku užsikrėtusiu koronavirusu. Irajas Harirchis grasino atsistatydinti, jeigu paaiškės, kad opozicijos skelbiami skaičiai dėl ligos atvejų Irane pasitvirtins. Naujausiais duomenimis, pasaulyje daugiau kaip 80 tūkst. užsikrėtusių, ir daugiau kaip 2,5 tūkst. mirusių. Italijoje koronavirusas patvirtintas jau daugiau nei 300 žmonių, nuo jo mirė 10. PSO sako, kad viruso protrūkis gali peraugti į pandemiją, tačiau kol kas ją skelbti per anksti.

Po LRT tyrimo dėl taršos Klaipėdos uoste susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius susitiko su uosto atstovais. Laikinasis uosto vadovas tikina, kad jau turi visus reikiamus leidimus, kurių neturėjus anksčiau už taršą gresia bauda. Susisiekimo ministras sako, kad į Kuršių marias uosto išleidžiamos nuotekos yra netgi švaresnės nei vanduo – tai išgirdęs aplinkos ministras siūlo šio vandens paragauti.

Tiriant stumbrės sumedžiojimo aplinkybes, nebegalima atlikti visų ekspertizių, nes dingo ir gyvūno viduriai, ir jį pakirtusi kulka. Kaltę prisiėmusio valstiečio Utenos tarybos nario Jono Slapšinsko blaivumas policijos liko nepatikrintas. Tai paaiškėjo per Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdį, skirtą išsiaiškinti sausio 3 dieną Krekenavos-Naujamiesčio profesionalios medžioklės plote vykusios medžioklės aplinkybes.

Konstitucinis teismas pradėjo nagrinėti pirmąjį individualų skundą. Apskųsta Baudžiamojo kodekso nuostata, pagal kurią už labai sunkius nusikaltimus teismai bausmės atidėti negali. Jei skundas būtų patenkintas, o išaiškinimas – palankus pareiškėjui, Seimas privalėtų keisti Baudžiamąjį kodeksą.

Lietuva įsipareigojo iki 2030-ųjų beveik dešimtadaliu sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Skaičiuojama, kad šalyje tokių dujų daugiausia išmeta transportas, energetika ir žemės ūkis. Pasak žemdirbių, kovos su klimato kaita plane numatyti reikalavimai žemės ūkiui neproporcingai dideli, taip pat turėtų būti tobulinama ir šių dujų emisijų nustatymo metodika.

Europos Sąjungos užsienio ir Europos reikalų ministrai šiandien pritarė suteikti mandatą Michelio Barnier komandai derybose su Jungtine Karalyste dėl ateities santykių. Bendrijos ministrai pripažįsta, kad derybos laukia labai sunkios, o susitarti reikia iki metų pabaigos. Derybas planuojama pradėti kitą savaitę.

Mirė ilgametis Egipto prezidentas Hosni Mubarakas. Jam buvo 91-eri. Į valdžią jis atėjo 1981-aisiais po to, kai buvo nužudytas prezidentas Anwaras el-Sadatas. Mubarakas prezidentavo beveik trisdešimt metų, nuverstas 2011-aisias per Arabų pavasarį, tai paskatino 2010-aisiais vykę parlamento rinkimai, kurie laikomi suklastotais. Po ilgų teismo procesų jis buvo išteisintas dėl didžiosios dalies kaltinimų. Mubarakas pastaraisiais metais sunkiai sirgo, mirė ligoninėje.

Kauno tarybos opozicijoje esantys konservatoriai prašo daugiau laiko posėdžiuose pasisakymams, nes dabar per skiriamą minutę nespėjantys tinkamai išsakyti argumentų. Lietuvos administracinis teismas, nagrinėdamas panašų atvejį Druskininkuose, nusprendė, kad toks laiko ribojimas prieštarauja savivaldos įstatymui. Tačiau valdantieji kalbėjimo laiko ilginti neskuba: esą diskutuoti reikia komitetuose, o ne posėdyje.

Bibliotekos purtosi dovanojamų knygų. Pasak Vilniaus bibliotekininkų, skaitytojai pageidauja ne senesnių nei metų ar dvejų knygų. Tačiau Panevėžio skaitytojai imtų ir seniau išleistas knygas, tačiau Lietuvoje nėra sistemos, kaip vieno miesto biblioteka su kita galėtų pasidalyti knygomis.

Po keturių dešimtmečių fotografas iš Lietuvos pateko tarp 2020 metų Pasaulio spaudos fotografijos konkurso nominantų. Tado Kazakevičiaus fotografijų serija „Tarp Dviejų Krantų“ tapo šio konkurso „Portretinių fotografijų serijų“ temos nominante. Nugalėtojai paaiškės balandžio 16 dieną.

Nors ši žiema savo nagų taip ir nespėjo parodyti, bet šiandien Lietuvoje vis tiek švenčiamos Užgavėnes. Sostinėje, Lukiškių aikštėje, tradicinė Kanapinio ir Lašininio dvikova buvo pakeista kova dėl Užgavėnių prezidento posto, o šiaudinę Morę pakeitė ledinė. Ji nuo pat ankstyvo ryto buvo gaminama iš ledo, o pavakare – ištirpdyta. Pasak organizatorių, per šias Užgavėnes žiema už savo prastą darbą šiemet bus „turmon“ uždaryta, kad lapkričio gale pasitaisius su trenksmu į Lietuvą grįžtų.

Ved. Eglė Bučelytė.