Daiktų istorijos. „El Padre Medico“, partizanų archyvus išsaugoję buteliai ir bidonai bei senųjų bravorų artefaktai

Aleksandro Bendoraičio pavardė plačiai visuomenei tapo geriau žinoma pradėjus anonsuoti filmą „El Padre Medico“. Ši ryški ir prieštaringa asmenybė filmo kūrėjų pateikiama itin nevienareikšmiai. „Daiktų istorijų“ komanda nutarė pakalbinti kunigą ir gydytoją, pažinojusį tėvą Antaną. Jo prisiminimus ir filmo kūrėjų požiūrį pateikiame pirmoje istorijoje.

Lietuvos pokario partizanų kovų aprašymai, kovotojų bei jų rėmėjų sąrašai, kita dokumentacija – tapo itin vertinga mokslininkų tyrimo medžiaga. Mes klausime, kokios yra slėptuvių ir jų radimo istorijos? Kokios talpos naudotos ilgą laiką saugoti svarbiems dokumentams? Kaip teisingai laikyti radinius, jei atsitiktinai iškasėte juos savo darže? Atsakymai – siužete.

Ką mums gali papasakoti alaus buteliai, etiketės, padėkliukai? Kur carinės okupacijos metu buvo didieji bravorai? Ar žinojote, kad Šopeno gatvė Vilniuje pavadinta visai ne Frederiko garbei, o Raudondvaryje, šalia Vilniaus, buvo galingas bravoras? Kodėl žymūs menininkai sovietmečiu imdavosi piešti įvairią atributiką ir kokių artefaktų atranda kolekcininkai?

Ved. Saulius Pilinkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau