Daiktų istorijos. Geniušų giminės istorija, skaudi nežinomo kapo istorija ir legendinė Vilniaus garso įrašų studija

Ar kada pagalvojote, kad pavardė Geniušai asocijuojasi su genijumi, tik... lenkų kalba. Išties – šeimos kelias įpudingas: dirigentai, muzikai, menininkai, pedagogai – visa tai jūs gal jau ir žinojote, bet ar esate girdėję, jog Zigmas Žemaitis, aukštojo mokslo Lietuvoje pradininkas, aistringas aviacijos gerbėjas, yra Juliaus ir Petro Geniušų senelis iš motinos pusės, o jų teta – viena pirmųjų lietuvos lakūnių.

Skaudi sena istorija pasivijo mus iš 1941-ųjų. Senas vepriškis skulptorius Viktoras Žentelis iš savo tėvo buvo girdėjęs, esą miške, visai šalia piligriminio Kalvarijų tako, buvo sušaudytas ir užkastas gydytojas žydas. Nei jo pavardė, nei tikslesni duomenys nebuvo žinomi. Pradėjus vynioti šį siūlų kamuolį atsirado daugiau liudininkų, žinančių šią istoriją: paaiškėjo, kad tai Ukmergės ligoninės vidaus ligų gydytojas Abraomas Karlinskis. Skaudi istorija, priverčianti pažiūrėti sau patiems į akis, ir pagaliau įvardintas nužudyto žmogaus kapas.

Legendinė Vilniaus garso įrašų studija dar vadinama „plokšteline“ – ištisa muzikų, dainininkų, aktorių epocha. Ji veikė net 60 metų, per tą laiką čia įrašyti talentingiausi artistai pradedant pirmuoju įrašu – Virgilijaus Noreikos „Sninga“ ir baigiant Andriaus Mamontovo pirmaisiais kūriniais. Apie šį fenomeną pasakoja dešimtmečius čia dirbę žmonės. Beje, studija veikia ir šiandien ir gali pasigirti išskirtinai gera akustika, todėl čia ir įrašomi iškiliausi Lietuvos ir užsienio kūrėjai.

Ved. Saulius Pilinkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau