Daiktų istorijos. Už linksmų karikatūrų slypintys pavojai, Lenkijos moderniosios kultūros kūrėjai iš Žemaitijos ir lietuviški autobusai

Ar kada susimąstėte kad šaržų piešimas, šmaikšti akis ir įgudusi ranka gali būti pavojingi gyvybei? Taip, taip – būtent jai, nes monarchai liepdavo nukrisdinti, o diktatoriai užgniauždavo menininko karjerą. Pasakojime – apie ryškiausius tarpukario karikatūristus, sovietmečio žurnalą „Šluota“, leistą milžinišku tiražu, anuometinius bandymus juokauti ir disidentus karikatūroje, įstrigusius Brežnevui tarp dantų.

Ar esate girdėję apie „Juoduosius brolius“? Tiksliau, vieną jų narį – Joną Vitkevičių iš paauglio tremtinio tapusį pirmuoju Rusijos imperijos pasiuntiniu Kabule. O ar žinote, kad jo sūnėnas Stanislovas, gimęs tame pačiame kaip ir Jonas, Pašiaušės, dvare, tapo žymiu dailininku ir architektu sukūrusiu „Zakopanės“ stilių. Jo sūnus – Ignacas Stanislovas Witkevičius, dar vadinamas Wiktacy, tapo asmenybe, be kurios neęsivaizduojama modernioji Lenkijos kultūra. Visi jie – žemaitijos bajorai.

KAG – šis trumpinys reiškia, kad kelis dešimtmečius buvome autobusų gamintojai! Taip, po Antrojo pasaulinio karo Kaune veikė autobusų surinkimo gamykla. Daug kas dar atsimena pūkštantį į kalną medinuką, o kai kas yra dar ir į kalną jį stūmęs. Nuotaikinga pažintis su lietuvišku medinuku ir pasivažinėjimas vienu iš 4-jų šiandien važiuojančių KAG.

Ved. Saulius Pilinkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau