Krokuvos nacionalinis muziejus – lenkų pasididžiavimo simbolis

Po karo, kai Krokuvos miesto ekonomika pradėjo atsigauti, iškilo dekoratyvūs modernistinės architektūros pastatai. Žymiausi jų: Kalnakasybos akademija, Jogailos biblioteka ir Krokuvos nacionalinis muziejus. Prie mūsų maršruto jungiasi architektūros istorikas Michał Wiśniewski. Toliau maršrutu keliaujame kartu su meno istoriku, Jogailos universiteto dėstytoju, muziejaus direktoriumi Andžejumi Betlejumi.

Pasak jo, kaip lietuviams nacionalinio pasididžiavimo simbolis buvo Vytauto Didžiojo Karo ir Dailės muziejus Kaune, taip lenkams – Krokuvos muziejus. Pirmąjį muziejaus projektą parengė daugelio miesto statybų iniciatorius ir prižiūrėtojas, žymiausias miesto architektas Adolfas Szyszko-Bohuszas, kilęs iš Estijos. Baigęs studijas Sankt Peterburge, architektas dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą persikėlė į Krokuvą.

Kartu su J.Pilsudzkiu kovojo už Lenkijos nepriklausomybę, vadovavo Vavelio pilies atnaujinimo darbams, vėliau – Krokuvos dailės akademijai. Statybas nutraukė Antrasis pasaulinis karas. Muziejus čia įsikūrė tik 1970 metais. Šiandien čia sukaupta per 70 000 meno kūrinių.