Krokuva: „Trijų poetų“ alėja ir profesorių namas, kurį vietiniai vadina karstu

Laidos „Stop juosta“ komanda tęsia kelionę po vieną svarbiausių lenkiškojo „Art Deco“ stiliaus miestų – Krokuvą ir pažintį su Krokuvos mokykla. XX amžiaus trečiame dešimtmetyje šis architektūros stilius išsiskyrė liaudiškais Zakopanės kalnų motyvais, šiuolaikiškais sprendimais. Įdomu tai, kad Krokuvos architektūros mokykla buvo įvertinta dekoratyviojo meno parodoje Paryžiuje 1925 metais.

Keliaujame trijų poetų: Juliušo Slovackio, Zigmanto Krasinskio ir Adomo Mickevičiaus alėja. „Šiame rajone galime pamatyti geriausius tarpukario Krokuvos architektūros pavyzdžius“, – pasakoja Gdansko dailės akademijos dėstytojas Michał Pszczółkowski.

Praėjusioje laidoje minėjome vieną seniausių Vidurio Europoje Jogailos universitetą, įkurtą 1364-aisiais. Tarpukariu Krokuvoje buvo pastatytas ir gyvenamasis namas šio universiteto profesoriams. Ir šiandien jis priklauso Jogailos universitetui. Jį, 1930-aisiais, projektavo architektas Liudwikas Wojtyszko. Kartu dirbo architektai Stefanas Żeleńskis ir Piotras Jurkewiczius. Tai vienas pirmųjų viešųjų didelių pastatų tuo laikotarpiu Krokuvoje. „Krokuvos gyventojai šį namą vadina karstu. Pavadinimas atsirado dėl juodos keramikos ir dėl to, kad pastatas neseniai įgavo dabartinę išvaizdą.

Prieš porą metų buvo atlikti pastato renovacijos darbai, kurios metu namas atgavo savo puikią buvusią išvaizdą“, – pasakoja Gdansko dailės akademijos dėstytojas Taip pat apsilankysime viename „Profesorių namo“ bute ir susipažinsime Marta Wyka, Jogailos universiteto profesore, vadovavusia šiuolaikinės literatūros katedrai. Šiame bute gyveno jos tėvas, taip pat universiteto profesorius. Ponia Marta Wyka ne kartą lankėsi Lietuvoje, tyrinėjo Česlovo Milošo kūrybą.