Žalioji gamtos pagrindinė mokykla – edukacijos centras taip vadinamiems sunkiems vaikams

Smiltynų kaime, Domeikavoje, iš medžio ir avies vilnos pagamintoje jurtoje įsikūrė Žalioji gamtos pagrindinė mokykla. Jos idėją kaunietė Jolanta Lipkevičienė brandino beveik 20 metų – sėmėsi patirties Latvijoje ir Danijoje, kur panašios mokyklos veikia ne vieną dešimtmetį.

Kol kas žaliojoje gamtos mokykloje – viena klasė, kurioje mokosi mišraus amžiaus vaikai. Didžioji jų dalis – taip vadinami sunkūs vaikai, nepritapę tradicinėje mokykloje. Čia dirba 8 mokytojai, tiksliau, mentoriai, kuriems neužtenka tradicinio pedagoginio išsilavinimo. Dėstydami pagrindinius dalykus, mentoriai taip pat moko vaikus dailės, teatro ir muzikos. Svarbiausia mokyklos pamoka vyksta gamtoje.

Pasak mokyklos direktorės, vaikai yra tyrinėtojai iš prigimties. Jiems sėdint klasėse ar prie kompiuterio, tyrinėjimo instinktai dingsta. Gamta vaikus moko gyventi taikiai, be patyčių, mažėja jų hiperaktyvumas. Išstumti iš tradicinių ugdymo įstaigų, nepritampantys prie sistemos ar specialių poreikių turinčių vaikų tėvai ieško pagalbos žaliojoje mokykloje.

Žalioji mokykla garsėja demokratišku ir pagarbiu mokymosi procesu. Pamokų metu vaikams nėra draudžiama vaikščioti ar šnabždėtis tarpusavyje, be to, jie sprendžia, ko patys norėtų išmokti. Ir nors čia dirbantieji sutinka, kad ribos vaikams yra reikalingos, tačiau jie turi mokytis priimti sprendimus, o ne tik vykdyti komandas.

Rytas šioje mokykloje prasideda meditacija.Tik po to vaikai ima ruoštis mokslui – stato stalus, ieško vietos, kur šiandien norės sėdėti.