Savaitė. 10 Dalios Grybauskaitės metinių pranešimų: kokios svarbiausios žinios juose nuskambėdavo?

Šios savaitės karščiai Lietuvoje dar kartą priminė, kad klimato kaita vyksta ir tai galinga jėga. Pastaroji žmogaus veiklos pasekmė – klimato šilimas, kai perkaitusi gamta rodo, kad ji serga ir be žmogaus pagalbos nebegali su liga susidoroti. Apie tai pasakojo ir klimatologė Audronė Galvonaitė.

Politikos pasaulis aptarinėja prezidentės Dalios Grybauskaitės valdymo 10-metį. Vienoks jis, perskaičius prezidentės patarėjos knygą, kitoks, kai klausaisi politologų vertinimų.

BAE, pasak politikos apžvalgininkų, didžiausia išeinančios prezidentės Dalios Grybauskaitės nesėkmė per visą dešimtmetį trukusį darbą, nors ji pati metiniame pranešime paliko išrinktajam prezidentui tarsi testamentą – būtina siekti atominės uždarymo Astrave, nes ESPO šalys pripažino, kad ji pastatyta ant nesaugios aikštelės, todėl čia negali veikti jokia elektrinė. LRT TELEVIZIJOS laidos „Savaitė“ kalbinti ekspertai sako, kad tokių galimybių jau nebėra ir kalba apie naujus iššūkius, kurie laukia Lietuvos, kai maždaug po pusmečio pirmasis reaktorius bus pripildytas branduolinio kuro ir pradės realiai veikti.

Per vizitą Vašingtone Lenkijos vadovas Andžėjus Dūda Donaldui Trumpui žarstė komplimentus, priminė, kad šitas Jungtinių Valstijų prezidentas supranta Rytų Europos bėdas. Donaldas Trumpas savo ruožtu Lenkiją gyrė, kaip patikimą ir sąskaitas už gynybą apmokančią sąjungininkę. Paklaustas, ar nesijaudina dėl Lenkijos demokratijos būklės ar valdančiųjų teismų reformų, Trumpas tikino pasitikintis Dūda. Šis pridūrė, kad žurnalistus kažas suklaidino – Lenkijoje su demokratija viskas puiku. Bet lyderių susitikime ne ginčai dėl demokratijos svarbiausia. Ir Varšuva, ir regionas, taip pat ir Lietuva, iš Vašingtono sulaukė Donaldo Trumpo pažado – rotacines pajėgas Lenkijoje amerikiečiai papildys tūkstančiu kariškių. 

Rusijos jėgos struktūrų mėginimą ilgam pasodinti už grotų išgyvenęs žurnalistas Ivanas Golunovas prisipažino išgyvenantis panikos priepuolius dėl savo saugumo ir tai, kad grįžti prie įprasto darbo nelengva. 

Šią savaitę didžiausi per pastaruosius dešimtmečius protestai sudrebino vieną svarbiausių finansų centrų Rytų Azijoje – Honkongą. 

Po pasaulinės istorinio serialo „Černobylis“ šlovės, turistų laukia ne tik Ukraina – jų antplūdžiui rengiasi ir Lietuva, nes Vilniuje, Kaune bei Visagine „Černobylis“ buvo ir nufilmuotas.

Ved. Nemira Pumprickaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau