Aktualijos

2021.08.28 20:33

Sumaištis dėl galimybių paso: užsienyje pasiskiepijusius tautiečius aptarnauti sutinka ne visur

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.08.28 20:33

Praėjusią savaitę paskelbus, kad nuo rugsėjo 13 dienos maitinimo įstaigos, grožio salonai ir kitos paslaugas teikiančios įmonės klientus aptarnauti galės tik su galimybių pasu, kai kurie verslininkai suskubo šią tvarką taikyti beveik mėnesiu anksčiau. Toks sprendimas sukėlė šiek tiek sumaišties net tarp tų asmenų, kurie yra pasiskiepiję.

Galimybių pasas išduodamas asmenims, kurie yra visiškai pasiskiepiję, persirgę COVID-19, turintys ne senesnį nei 48 valandų neigiamą testo atsakymą ar turintys antikūnų. Tačiau šie duomenys turi būti prieinami e. sveikatos sistemoje, todėl užsienyje pasiskiepiję tautiečiai galimybių paso išsiimti negali.

Iš Danijos atostogauti į Lietuvą grįžęs Rokas pasakojo, kad restorane buvo neaptarnautas, nors turėjo ES COVID-19 sertifikatą, įrodantį, kad jis visiškai paskiepytas.

„Grįžau į Lietuvą porai savaičių. Ketinau pavakarieniauti viename Vilniaus restorane, tačiau mane pasitikusi mergina paprašė galimybių paso. Atsakiau, kad neturiu galimybės jo išsiimti, bet esu Danijoje gavęs dvi „Pfizer“ vakcinos dozes prieš kelis mėnesius. Ji kurį laiką svarstė, bet galiausiai nusprendė manęs neaptarnauti. Teko apsisukti ir eiti ieškoti kitos vietos“, – pasakojo Rokas.

Jis pasakoja galiausiai pasirinkęs vakarieniauti vietoje, kurioje galimybių paso neprašoma, tačiau neslėpė nusivylimo.

„Kuo mano vakcina, gauta užsienyje, prastesnė, negu būtų buvusi gauta Lietuvoje? Apskritai galimybių paso idėją vertinu teigiamai ir logiška, kad pasiskiepiję žmonės gali sau leisti daugiau. Aš irgi mieliau būčiau vakarieniavęs aplinkoje, kurioje žinočiau, kad užsikrėtusiųjų greičiausiai nėra“, – dėstė jis.

Turėjo aptarnauti

LRT.lt susisiekus su Sveikatos apsaugos ministerija, Spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis teigė, kad užsienyje vakcinuoti asmenys, turintys atitinkamą pažymėjimą, gali gauti visas paslaugas, kurias leidžia galimybių pasas.

„Europos Sąjungos (ES) šalyje vakcinuotas asmuo gali gauti ES skaitmeninį COVID pažymėjimą toje šalyje, kurioje paskiepytas. Lietuvoje toks pažymėjimas pripažįstamas ir suteikia tokias pačias teises kaip galimybių pasas.

Kitoje ES šalyje atliktų skiepų pažymėjimų dublikatai Lietuvoje nėra išduodami. Neturint galimybių gauti ES skaitmeninio COVID pažymėjimo, galima naudotis gydymo įstaigos išduotais vakcinaciją patvirtinančiais dokumentais, kurie yra lygiaverčiai ES skaitmeniniams COVID pažymėjimams“, – dėstė specialistas.

Pasak jo, tuo atveju, jei asmuo savo vakciną gavo ne ES šalyje, taip pat gali naudoti gydymo įstaigos išduotą dokumentą, kuris patvirtina vakcinaciją.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rugpjūčio 27 dienos duomenimis, tik su galimybių pasais aptarnauti klientus jau apsisprendė 739 verslo subjektai. Dauguma jų priklauso viešojo maitinimo sektoriui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt